Klauni útočia už aj v Nemecku. Ľudia sa pýtajú, čo je ešte primeraná obrana

Fenomén desivých klaunov, ktorí vyhrážajú smrťou alebo rovno útočia, dorazil už aj do Nemecka. Zápasia sa s ním policajti hneď v trinástich mestách. Pri úteku pred klaunom sa vážne zranil 14 ročný chlapec, iný dostal ranu baseballovou palicou. Berlínčania sa na internete pýtajú polície, či za obranu pred klaunom hrozí väzenie.

Pokojnú štvrtkovú noc prekazil v severonemeckom Rostocku klaun s baseballovou palicou. Zrazil k zemi devätnásťročného muža, pohrozil mu smrťou a nakoniec utiekol, vysvetľuje miestna polícia.

Klauni sa prvýkrát objavili v USA na záberoch z bezpečnostných kamier:

To všetko len niekoľko hodín od prepadnutia, ktoré v inej štvrti ráno zažil pätnásťročný chlapec. Zločinec v pestrofarebnom kostýme na neho nevytiahol palicu, ale kuchynský nôž.

Prístavné mesto v Meklenbursku – Prednom Pomoransku však nie je zďaleka jedinou časťou Nemecka, kam v posledných dňoch dorazil fenomén desivých klaunov.

Incidenty, od zdanlivo neškodných žartov cez vyhrážky až po skutočné prepadnutia, hlási spolková krajina na východe aj západe Nemecka.

Klaun môže skončiť za mrežami

Prinajmenšom jeden taký „vtipkár“ už skončil na operačnom sále. Šestnásťročný mladík chcel v Gelsenkirchene podľa denníka Die Welt poštekliť o dva roky mladšieho známeho. Chlapec sa dal na zbesilý útek a vážne si poranil ruku.

Klauna vzápätí prešiel smiech, polícia ho obvinila z prepadnutia a ublíženia na zdraví. „V tomto prípade zostane pri napomenutí alebo verejnoprospešných prácach. Ak by bol páchateľ plnoletý, mohol by skončiť na rok za mrežami alebo dostať pokutu, „uviedol Olaf Brauweiler z miestneho policajného veliteľstva.

Zomriete, sľuboval klaun pred školou. Iný zapaľoval autá

V saskom meste Riesa, ktoré leží asi 70 kilometrov od hraníc s Českom, sa desivý klaun s baseballovou palicou zameral na školákov. Vedenie školy v Sasku-Anhaltsku zase podľa denníka Bild nahlásilo muža v kostýme, ktorý medzi žiakmi priniesol plagát s výhražným odkazom: „Všetci zomriete.“

Do školy museli policajti kvôli klaunovi zamieriť aj v Lipsku, tam sa vyzbrojil nožom. Páchateľ však zvyčajne stihne utiecť ešte pred príchodom hliadky a keďže k jeho maske neodmysliteľne patrí aj silná vrstva farby na tvári, ťažko ho po odlíčení niekto spozná.

Aktuálny fenomén, ktorý sa zrodil koncom augusta v Spojených štátoch, sa naučili zneužívať aj skutoční zločinci. Popri lupičov napríklad aj podpaľači, ako sa aktuálne presvedčili obyvatelia Salzwedel.

Skupina zločincov, z ktorých aspoň jeden bol podľa polície oblečený v kostýme klauna, v noci na miestnom parkovisku zapálila deväť vozidiel. Spôsobili škodu za viac ako 88 tisíc €, uviedla polícia.

Koreňový sprej proti atrape zbrane? Rozhodnúť by musel súd

Pred žartovaním v kostýme klaunov v piatok Berlínčania varovali veliteľstvo miestnej polície. „Zábava sa končí tam, kde sa jej ostatní prestávajú smiať. A rozhodne končí prinajmenšom vo chvíli, keď začne byť nebezpečná alebo trestná, „píšu policajti na Facebooku.

„Vtipkári“ by podľa nich mali premýšľať nad možnými následkami svojich žartov – a rozhodne z nich vynechať malé deti či starších spoluobčanov. Na druhú stranu však polícia varuje pred unáhleným volaním na tiesňové linky. „Ich zneužívanie je tiež trestné,“ podotýka. Príspevok vyvolal medzi Nemcami búrlivé reakcie – pýtajú sa, či sa teda môžu o svoju ochranu postarať aspoň sami.

„Čo sa vlastne stane, keď sa človek cíti ohrozený zbraní (kladivo, reťaze, nôž alebo pokojne samotná atrapa) a bráni sa koreňovým sprejom? Bude sa to brať ako nutná obrana? „Spýtal sa Holgen Wnuck. Ďalšia užívateľka išla ešte ďalej – policajtov sa pýta, či môže „zabijackého klauna“ v sebaobrane zabiť.

Jednoznačnú odpoveď však polícia neponúka. „Či je obrana primeraná, to je otázkou ďalšieho vyšetrovania. Za normálnych okolností by sa rozbehlo vyšetrovanie za ťažké ublíženie na zdraví, „odpísali policajti Wnuckovi. Rozhodovanie už vraj nie je na políciu, ale na prokurátorov a sudcov.

Varovanie na twitterovom účte berlínskej polície >>

zdroj: zpravy.idnes.cz