V jednej z čínskych jaskýň objavili mimoriadne vzácneho a dnes aj chráneného tvora. Vek mloka sa odhaduje na 200 rokov!

Keď si to istý rybár nedávno namieril do jednej z jaskýň pri meste Chongquing, netušil, čo v nej objaví. Vo vode sa kúpal tvor, ktorý podľa prvotných odhadov prežil obe svetové vojny a je dokonca starší, než Beethovenova 9. symfónia z roku 1824.

Vzácny živočích z čínskej jaskyne má dĺžku 1,3 metra a váhu 50 kilogramov. Mnohí vedci ho považujú za žijúcu fosíliu, ktorej predchodcovia žili v dávnych časoch, pred niekoľkými miliónmi rokov.

Unikátny nález

Kvôli strate biotopu ale mloky zažili v ostatných rokoch mimoriadne krušné chvíle a ich počty prudko klesli. Z údajov Medzinárodnej únie pre ochranu prírody vyplýva, že počet obrích mlokov upadol za posledných 50 rokov o 80 percent. Aj preto sa z tohto nečakaného stretnutia veľmi tešia. Mnohým sa ale úmysel, že mloka premiestnia do „laboratórnych podmienok“ vôbec nepáči.

Väčšina z nich tvrdí, že keď bez pomoci ľudí prežil tak dlho, mali by sme ho nechať naďalej na pokoji. Aj napriek tomu skončil v rukách expertov, ktorí skúmajú jeho stav a skúsia konkretizovať zatiaľ len odhadovaný vek.

Rybár stretnutie s mlokom opísal slovami, že „z ničoho nič stúpil na niečo mäkké a poriadne slizké“.

zdroj: aktuality.sk