Česká republika de facto prešla na prvý stupeň ohrozenia terorizmom. V utorok ho kvôli teroristickým útokom v Bruseli vyhlásil minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD). Večer ho ešte na mimoriadnom zasadaní potvrdí vláda. Zatiaľ však nie sú informácie, že by ČR hrozil konkrétne teroristický útok. Chovanec bude požadovať okamžité nasadenie stoviek vojakov.

Kvôli utorkovým výbuchom v bruselskom hlavnom meste sa na poludnie zišiel premiér s ministrami vnútra, zahraničia a obrany. Schôdzky sa zúčastnili aj zástupcovia tajných služieb a polície.

„De facto sme prešli na stupeň jedna,“ uviedol po rokovaní šéf vnútra Chovanec. Stav schvaľuje minister vnútra a následne ho potvrdzuje alebo ruší vláda. Tá sa mimoriadne zíde o 20 hodine.

Armáda v uliciach už od stredy

„Večer dáme návrh uznesenia, ktoré bude hovoriť, že pod velenie polície na krátku dobu prechádza niekoľko sto členov Armády ČR. Bol by som rád, aby tá armáda bola viditeľná v uliciach najneskôr ráno nasledujúceho dňa po zasadnutí vlády, teda v stredu ráno, „povedal Právu minister.

Vojaci sa podľa neho majú zapojiť do hliadkovej činnosti polície ako na letiskách, ako aj v pražskom metre, ale aj u strategických budov či pietnych a pamätných miestach citlivých pre českú históriu. Zvýšené opatrenia sa majú týkať aj miest so zvýšenou kumuláciou ľudí, športových i kultúrnych podujatí a v neposlednom rade aj zastupiteľských úradov a konzulátov vybraných krajín v ČR.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že momentálne nie sú informácie, že by Česku hrozil konkrétne teroristický útok.

Zavedenie stupňov ohrozenia schválila vláda v rámci takzvaného protiteroristického zákona koncom januára.

Podľa policajného prezidenta Tomáša Tuhého budú spoločné hliadky policajtov a vojakov nasadené v priebehu niekoľkých hodín, a to nielen v Prahe, ale verejnosť sa s nimi stretne aj v ďalších veľkých mestách.

Nielen kvôli Bruselu

Masívne nasadenie policajtov a vojakov však tiež súvisí ešte s inou udalosťou, ako sú utorkové výbuchy na bruselskom letisku a v tamojšom metre.

„Čakajú nás v najbližších dňoch aj významné medzinárodné návštevy,“ upozornil Chovanec na fakt, že v období od 28. do 30. marca by mal v Prahe zdržiavať čínsky prezident. Počas jeho návštevy možno pritom očakávať aj demonštrácie odporcov čínskeho režimu.

„Aj z týchto dôvodov požiadame večer o zapojenie armády,“ podotkol Chovanec.

Dodal, že ak sa nestane niečo nové a nebude pokračovať séria teroristických útokov v Belgicku či iných krajinách, tak nie je dôvod nič na teraz vyhlásenom stupni jedna ohrozenia pred terorizmom meniť.

Chovanec tiež upozornil, že spomínaný prvý stupeň môže vyhlásiť aj minister vnútra v prípade, že je nebezpečenstvo z omeškania, teda že sa v daný deň neschádza na rokovanie česká vláda. To už tiež v utorok urobil.

„Je to na základe odporúčaní spravodajskej skupiny, kde sa stretávajú všetky spravodajské služby a polícia. O tom som informoval pána premiéra, bol s tým všeobecný súhlas a na ôsmu večer zvolal premiér vládu, ktorá má rozhodnúť o tom, či ten stupeň zostane v platnosti a či sa nezmení, „uviedol popoludní minister vnútra.

zdroj: novinky.cz