ČADCA – Trojrozmerný priechod pre chodcov už nebude len v Indii, ale aj u nás. V Čadci sa totiž architekti rozhodli obyčajný priechod pre chodcov ozvláštniť.

Priechod pre chodcov plávajúci vo vzduchu. To je zebra, ktorá u vodiča vytvára trojrozmernú ilúziu, že na ceste je prekážka. „Máte pocit, že ten priechod vystupuje do výšky, je to len pocit, ale toto vás prinúti spomaliť a dať si pozor,“ povedal Marián Kráľ hovorca mesta Čadca.

Lepšie ako retardér

„Vyzerá to dobre, je to zaujímavé, nápad je to dobrý a bude to určite lepšie ako retardér,“ povedal šofér Tomáš. „Je to len jednoduchá geometria, v podstate ten princíp nie je ničím zložitý,“ vysvetľuje architekt Matej Babuliak.

Farby vybrali dvaja architekti, pozreli si videá na internete, nakreslili predlohy a potom im už stačila krieda, špagát spreje a poriadna dávka trpezlivosti. Priechod, ktorý mesto zámerne nechalo zrealizovať pri základnej škole, má zvýšiť bezpečnosť.

V okolí škôl a škôlok

„Nápad je to dobrý, pretože už len pohľad na ten 3D rozmer zvyšuje pozornosť, a teda dávame väčší pozor,“ informuje psychológ František Skokan. „V prípade, že sa to osvedčí, chceme pokračovať aj na iných frekventovaných cestách, hlavne v okolí škôl a materských škôl,“ povedal Kráľ.

Video

zdroj: noviny.sk