Čoskoro to bude aj v Českej republike. Babišova vláda ide rovnakou cestou. Erika Hájková referuje o škandalóznom prípade, ktorý čoskoro bude úplne normálny : Pre “ naše dobro “ nebudeme smieť disponovať s vlastným majetkom podľa svojho uváženia.

Britská banka HSBC doviedla pojem “ strata osobnej slobody “ zase o kúsok ďalej po širokej ceste do pekiel. Včera vyšlo najavo, že od vlaňajšieho novembra zmenila bez varovania svoje vnútorné predpisy tak, že nemusí dovoliť klientom vyberať väčšie sumy peňazí, bez toho aby jej oznámili a preukázali účel, ku ktorému svoje vlastné peniaze plánujú použiť. Prípadne ak sa jej tento účel skrátka “ nepáči „. Potom, čo táto škandalózna zmena pravidiel unikla na verejnosť, banka sa ohradila, že ide o “ zodpovednú politiku „, ktorá jej pomáha “ bojovať so zločinom „.

V Británii nie je zákon, podobný nášmu zákonu o obmedzení platieb v hotovosti. Táto urážlivá česká norma je sama o sebe výrazom nastupujúcej novej “ svetovlády „, v ktorej budú dispozície s vlastným majetkom postupne úplne pod kontrolou vlád. Výplaty, ktoré klienti HSBC po banke požadovali, však mimochodom ani neprekračovali hranicu, stanovenú v Česku pre tieto platby, teda v prepočte 340.000, – KČ.

Bitka o peniaze ? Bitka o slobodu

Jedna z bitiek o zachovanie ľudskej slobody sa vedie aj o klasické peniaze, ako sme ich poznali. Na zlatý štandard sme už zabudli a väčšina ľudí už ani nevie, o čo išlo. Že bývali doby, kedy meny museli byť kryté zlatom, takže vlády alebo národné banky nemohli tlačiť peniaze, ako sa im zapáči – čo dnes prebieha práve u nás.

Dôvod ? Samozrejme “ vznešený „, ako vždy, keď nám berú zvyšky občianskych slobôd : Politika proti praniu špinavých peňazí. A “ vlastnú bezpečnosť klienta „. Aby náhodou napríklad o peniaze neprišiel !

“ Cash „, teda peniaze v hotovosti – hoci dávno nie sú nositeľom reálnej hodnoty – neznášajú vládcovia nového veku všade na svete. Postupne ich úplne zrušia a zostanú iba peniaze virtuálne – ktoré budú mať banky, respektíve štát úplne pod kontrolou. A vydajú nám z nich – ako ukazuje aj náš príklad zo horúcej súčasnosti – iba toľko, koľko uznajú za vhodné. Peniaze v hotovosti totiž robia z ich majiteľov stále ešte na bankách a štáte relatívne nezávislé ľudské bytosti. Preto, najlepšie pod zámienkou “ boja s organizovaným zločinom „, či “ terorizmom „, možnosti voľného nakladania s peňažnou hotovosťou postupne likvidujú.

Dobrý článok o tejto “ bitke o peniaze “ priniesol napríklad v súvislosti so španielskym zákonom podobným nášmu už v roku 2012 server infowars.com: tu.

Krádež v mene dobra

HSBC však zrejme konala úplne na vlastnú päsť, bez toho, aby jej podobné “ pravidlo “ zákon vnútil. Ako informoval Daily Mail, obdobne začali postupovať aj ďalšie britské finančné inštitúcie ako Santander, Barclays, alebo Nationwide Building Society.

Podľa nových pravidiel si nemôže majiteľ peňazí na svojom účte “ len tak “ vybrať väčšiu sumu. Musí uviesť účel, na ktorý majú peniaze slúžiť, a tento účel tiež doložiť – napríklad voucherom za dovolenku, faktúrou, alebo “ aspoň “ listom.

Nikto už nežije vo “ starej dobrej Británii „. V tej novej nikomu nič nepatrí – či ide o deti, alebo o peniaze. Všetko je potichu zoštátnené a podrobené orwelovskému dohľadu. Samozrejme, ako vždy – pre naše vlastné dobro.

Ak máte dojem, že ide o šokujúci zásah do osobnej slobody, fakticky krádež ( banky naše peniaze voľne používajú ), ste rovnakého názoru ako niekoľko klientov banky HSBC, ktorí sa zaslúžili o to, že nová banková politika vyšla najavo.

Dokážte, prečo chcete svoje peniaze

Jeden z postihnutých napríklad uviedol, že hoci mal na účte cez 50.000 libier, banka mu odmietla vydať čiastku vyššiu, ako jeden tisíc, hoci ju informoval dopredu. Keď protestoval, odpoveď znela, že – Keď ako hovorí, potrebuje peniaze pre účely platby za dovolenku, nech doloží vouchery z hotelov, letenky – a tak ďalej. Dôvod ? Samozrejme “ vznešený „, ako vždy, keď nám berú zvyšky občianskych slobôd : Politika proti praniu špinavých peňazí. A “ jeho vlastnú bezpečnosť „. Aby náhodou napríklad o peniaze neprišiel !

Podobne dopadli aj ďalší klienti – jeden chcel vybrať 4.000 libier, ďalšie 10.000. Tomu banka oznámila, že ak sa vskutku chystá dlhodobo cestovať, nech to preukáže – a ak, ako hovorí, chce časť peňazí dať svojim synom, má tak urobiť prostredníctvom bezhotovostnej transakcie. Dotyčný bol potom nútený “ vyjednávať“ s bankou o to, koľko z jeho vlastných peňazí mu “ zverí “ !

“ Dôvody sú dvojaké : jednak máme ako zodpovedná banka povinnosť chrániť svojich klientov ( aj proti ich vôli, pozn. Red. ), Jednak chceme minimalizovať možnosti finančnej kriminality. “ Odpovedal hovorca banky na otázky novinárov. To, že klienti neboli z ničoho podobného podozriví, nie je podstatné.

“ Budem si vyberať tisíc libier denne, kým si zozbieram všetko. Potom účet zruším. “ Reagoval postihnutý občan. “ Lenže do tej doby bude banka s mojimi peniazmi pokojne disponovať a obchodovať. Je to strašné. “

Čí sú naše peniaze ?

Mainstreamový Daily Mail sa ešte pokúša banku tak trochu obhajovať : “ Minulý rok značne stúpol počet sofistikovaných finančných podvodov, ktoré fungujú tak, že zlodeji prinútia klientov vybrať si peniaze z účtu a odovzdať je ich komplicmi, údajne zastupujúcemu inú banku, “ citujú úvahy Lee Boyce z relácie This Is Money. Nakoniec však komentátor musí konštatovať : “ Lenže ak banku upozorníte na výber dopredu a môžete dokázať, že peniaze vyberáte naozaj vy – predsa by ste ich mali dostať. Sú to konieckoncov vaše peniaze, nie ? “

To je v “ novom svete “ pochopiteľne scestná logika. Pán Boyce si zrejme nevšimol, že už nežije v “ starej dobrej Británii „. V tej novej predsa nikomu nič nepatrí – či ide o deti, alebo o peniaze. Všetko je potichu zoštátnené a podrobené orwelovskému dohľadu. Samozrejme, ako vždy – pre naše vlastné dobro.

Odo dneška máme novú vládu. Pokrokovú. Už dopredu vieme, že čoskoro vytvorí nové zákony – napríklad budeme preukazovať majetok, ak sa úradom bude zdať “ neprimeraný „. Príklad z Británie ukazuje ďalšie cesty obmedzenia osobnej slobody, ktoré tiež nás onedlho čakajú.

Naozaj sa chceme na toto všetko iba prizerať ?

Zdroj: protiproud.cz