Opäť jedna ľudská tragédia. Odišiel ďalší skvelý človek, úžasný herec! Jeho filmy patrili medzi moje obľúbené, ale najviac ma zaujal, možno práve preto, že sa zaoberám ľudským zdravím, film Doktor Flastr. Je to príbeh, kde Patch Adams (Robin Williams) ide študovať medicínu, pretože chce pomáhať ľuďom, ktorí sú chorí. Jeho vnímanie pomoci však nie je pochopené zo strany vedenia školy, pretože narušil zaužívané učebné metódy. Okrem ľudského prístupu k pacientom, zriadil “ranč”, kde chodili ľudia so svojimi problémami a chodili tam radi. Pomáhal, ako vedel a ľudia na ranči si navzájom pomáhali, ako vedeli. Hrozí mu, za túto činnosť – lebo vraj vykonával lekársku prax bez diplomu, že medicínu mu neumožnia dokončiť. Jeho obhajovacia reč však presvedčila všetkých kompetentných, že práve on lekárom byť má.

Patch sa opýtal: “Ako je definované v medicíne ošetrenie?”

Bolo mu odpovedané členom komisie: ” Ošetrenie je starosť o pacienta vyžadujúca lekársku starostlivosť.”

Patch odpovedal: ” Každý, kto príde na ranč, je pacient. A každý kto príde, je tiež lekár. Každý človek, ktorý tam príde, potrebuje buď fyzickú alebo mentálnu pomoc. Sú to pacienti, ale tiež každý človek, ktorý príde, má za úlohu starať sa o iných. Možno navarí, poupratuje alebo “iba” počúva. To z nich robí lekárov. Dávam im činnosť. A nie je lekárom každý, kto pomáha iným? Odkedy sa na slovo “doktor” kladie taký dôraz? – óóó, pán doktor Smith, alebo doktor Scholz, máte krásne šnúrky na topánkach, alebo prepáčte pán doktor Peterson, ale vaše nadúvanie veľmi nevonia 🙂 . Od ktorej chvíle v histórii začal byť lekár viac, než dôveryhodný priateľ, ktorý lieči chorých? Vy sa ma pýtate, či vykonávam prax? Ak otvorím dvere tým, ktorí to potrebujú, trpia bolesťami, starám sa o nich, počúvam ich, dám im obklad na zníženie teploty – pokiaľ toto je vykonávanie lekárskej praxe – potom áno, som obvinený právom. ”

Otázka člena komisie: “A čo keby vám niekto zomrel?”

Patch: “Čo je na smrti hrozné a nedobré? Prečo sa smrti obávame? Prečo sa so smrťou nevyrovnáme s istou dávkou úcty, slušnosti a možno aj humoru? Smrť nie je nepriateľ. Ak chcete bojovať s chorobami, bojujte s tým najhorším – s ĽAHOSTAJNOSŤOU. Sedel som v škole a počúval som prednášky o kontakte a profesionálnom odstupe. KONTAKT JE NEVYHNUTNÝ! Každá ľudská bytosť má vplyv na inú. Prečo nechceme vzťah – lekár – pacient umožniť? Preto si myslím, že vaše učenie je chybné! Misia lekára nie je len predísť smrti, ale tiež zlepšiť kvalitu života. To preto je liečenie zároveň výhrou, aj prehrou. KEĎ BUDETE LIEČIŤ CITOM, GARANTUJEM VÁM – VYHRÁTE VŽDY A NEZÁLEŽÍ NA VÝSLEDKU. Dnes tu je plná miestnosť študentov medicíny. (Otočí sa smerom k nim) Nedovoľte, aby ste znecitliveli. Nestaňte sa ľahostajnými k zázraku života. Majte rešpekt pred zázračným mechanizmom ľudského tela. TO nech je predmetom vášho štúdia a nie známky, podľa ktorých aj tak nespoznáte, aký z vás bude lekár. A nečakajte s prejavmi ľudskosti až na nemocničnú izbu. Začnite s ľudmi hovoriť teraz. Hovorte s neznámym človekom, hovorte s priateľmi, hovorte s každým. Zlepšite si vzťahy s tými, ktoré vždy stoja v pozadí (pozrel na zdravotné sestry). Ony vás môžu učiť. To ony vedia, čo je to starať sa a upratovať hovná. Môžu sa podeliť o skúsenosti. Rovnako tak profesori, ktorých rešpektujete. Sú to tí, ktorí nezomreli od srdca hore. Zdieľajte ich súcit a odovzdávajte ho ďalej.
CHCEM SA STAŤ LEKÁROM Z CELÉHO SRDCA. Chcem byť lekárom, aby som mohol slúžiť iným. Preto som všetko stratil a všetko získal. Prežíval som chvíle s pacientmi, aj s personálom v nemocnici. Smial sa s nimi, aj plakal. Takto chcem prežiť svoj život. Boh je mi svedkom, nech dnes rozhodnete akokoľvek, aj tak sa stanem najlepším lekárom na svete. Vy máte tú moc nedovoliť mi absolvovať. Môžete mi zabrániť získať titul a biely plášť. Nemôžete mi však kontrolovať moju dušu. Nezabránite mi učiť sa, nezabránite mi ďalej študovať. Teraz máte na výber – buď budem vašim kolegom, zapáleným alebo zostanem zapáleným outsiderom, stále neochvejný. Tak či tak budem pre vás tŕňom v oku a môžem vám sľúbiť, budem tŕňom v oku, ktorý nikdy nezmizne.”

Autor: Inka Janotková