ISTANBUL – Najmenej 36 mŕtvych a 147 zranených si v utorok večer podľa agentúry AP vyžiadal bombový útok troch samovražedných teroristov na Atatürkovom letisku v Istanbule. Turecká polícia a úrady vinia tzv. islamský štát, napísala agentúra Reuters.

Prezident Recep Tayyip Erdogan sa kvôli útoku, ku ktorému sa do utorkovej polnoci nikto neprihlásil, zišiel k naliehavej schôdzke s premiérom Ahmet Davutogluom a vedením tureckých ozbrojených síl.

Polícia po atentáte letisko evakuovala, oznámil agentúre Reuters jeden z policajných dôstojníkov. Podľa NBC News očití svedkovia nahlásili, že jeden zo zasahujúcich policajtov zvalil jedného útočníka na zem predtým, než sa atentátnik stihol odpáliť.

Spôsob akcie ale podľa mnohých komentárov ukazuje na islamských radikálov. Útočníci z hnutia Islamský štát (IS) stoja za radom masakrov z posledných mesiacov v Turecku.

Na letisku vypukol po explóziách zmätok, vydesení ľudia utekali z odbavovacej haly a na mieste zasahovali desiatky sanitiek. Podľa televíznych záberov pokryl okolie výbuchov prach a rozbité sklo. Medzi zranenými je najmenej 13 ľudí v kritickom stave.

Minister spravodlivosti Bekir Bozdag uviedol, že útočníci strieľali z automatických pušiek kalašnikov ešte predtým, ako sa dostali k rôznym kontrolným stanovištiam na medzinárodnom termináli. Rozhodili tiež okolo seba niekoľko granátov a do povetria sa vyhodili, keď na nich začali strieľať policajti.

Tureckí činitelia po polnoci uviedli, že väčšina mŕtvych sú Turci, medzi obeťami sú ale aj cudzinci.

Cieľom utorňajšieho samovražedného útoku bolo oslabiť Turecko zabitím nevinných ľudí. Vyhlásil to v noci Erdogan. „Je jasné, že tento útok mal za cieľ dosiahnuť jediného výsledku, vytvoriť s využitím krvi a bolesti nevinných ľudí propagandistický materiál proti našej krajine,“ uviedol Erdogan podľa agentúry Reuters v písomnom vyhlásení. Od medzinárodného spoločenstva turecký prezident očakáva, že po útoku zaujme „rozhodný postoj“ proti teroristickým skupinám.

Útok na istanbulské letisko v utorok „čo najostrejšie“ odsúdil Biely dom, ktorý tiež uistil Turecko o svojej podpore. Podobné vyhlásenie vydal aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý vyzval k intenzívnejšej medzinárodnej spolupráci v boji proti takýmto násilným činom.

Podľa predstaviteľov Atatürkovho letiska boli po útoku niektoré prichádzajúce lety odklonené, boli zrušené utorkové odlety a zatiaľ nie je jasné, či budú odložené tiež stredajšie ranné spoje, cestujúci boli prevezení do hotelov. Utorková večerná linka z Prahy spoločnosti Turkish Airlines v Istanbule pristála po 22:00 SELČ, teda po teroristickej akcii. Americká federálna letecká správa (FAA) potom na niekoľko hodín pozastavila všetky letecké spojenie medzi Istanbulom a Spojenými štátmi.

Atatürkovo letisko je tureckým hlavným medzinárodným letiskom; nachádza sa v štvrti Yeşilköy v európskej časti mesta zhruba 25 kilometrov západne od centra Istanbulu.

Video

zdroj: lidovky.cz