VIEDEŇ – V susednom Rakúsku väčšina spolkových krajín kvôli vysokému počtu migrantov znížila žiadateľom o azyl sociálne dávky. Hlavné mesto však takéto opatrenie neurobilo, a tak sa utečenci teraz vo veľkom presúvajú do Viedne. Ako problém vyriešiť, nevedia.

Každý utečenec vo Viedni dostane na pokrytie svojich základných životných nákladov na sociálnych dávkach 914 eur mesačne. Pre rodinu to predstavuje niekoľko tisíc eur za mesiac.

Tieto dávky sú určitú dobu utečencom vyplácané bez toho, aby museli pracovať. To vyvoláva odpor zo strany verejnosti. Informoval o tom český týždenník Reflex.

Napríklad v spolkových krajinách Dolné Rakúsko a Horné Rakúsko boli tieto dávky znížené na 520 eur mesačne na osobu. To prinútilo mnohých migrantov presunúť sa do Viedne.

Rakúske hlavné mesto tak tento rok muselo zvýšiť rozpočet na sociálne dávky o 130 miliónov eur, čím sa dostáva mestský rozpočet do krízy. Mestská rada zatiaľ odmieta systém reformovať a zvyšuje tým zadlženosť Viedne.

Rakúsko prijalo minulý rok viac ako 90-tisíc utečencov, tento rok ich s ohľadom na finančné možnosti Rakúska príjme 37.500.

Kým v rakúskej spoločnosti rastú negatívne postoje voči utečencom, nájdu sa aj zástancovia štedrých sociálnych dávok, ktorí tvrdia, že tieto peniaze zabraňujú utečencom páchať trestnú činnosť a chránia ich pred chudobou. Rakúsko však prichádza o značné finančné prostriedky.

Viaceré štatistiky hovoria o tom, že niektorí rakúski dôchodcovia, ktorí celý život prispievali do sociálneho systému, dostávajú menšiu sociálnu podporu, ako samotní utečenci.

zdroj: aktualne.atlas.sk