Viedeň – Búrlivé emócie vyvolalo priznanie rakúskeho ministra zdravotníctva, že žiadatelia o azyl mali pri návšteve lekárov prednosť pred ostatnými pacientmi. Rakúska verejnosť kvôli tomu podľa servera The Local pekne zúri.

Dôvodom, prečo sa migranti dostávali ako prví na rad, bolo to, že pri návštevách zdravotníckych zariadení potrebujú drahého prekladateľa, ktorí im pomáha komunikovať s lekármi. Úradníci nechcú prekladateľa platiť napríklad na celý deň, pretože by len sedeli v čakárňach.

Problém sa prejavil predovšetkým minulý týždeň, keď sa čakárne zaplnili kvôli chrípkovej epidémii. Bežní Rakúšania museli čakať, kým žiadatelia o azyl mali u lekárov prednosť. Utečenci totiž v rámci azylového procesu musia prejsť zdravotnou prehliadkou. Viac ako 90 tisíc žiadateľov o azyl tak značne zaťažilo zdravotnícky systém v Rakúsku.

Úrady teraz potvrdili, že dostali pokyn zariadiť, aby utečenci nemuseli čakať a dostalo sa im rýchleho ošetrenia. „Žiadatelia o azyl majú kvôli problémom s prekladateľmi prioritu,“ uviedol Ralph Luger z viedenskej zdravotnej rady, pod ktorú spadá viac ako 12 nemocníc v rakúskej metropole.

Martin Gantner z Charity uviedol, že je to rovnaké, ako keby dostali prednosť väzni alebo ľudia so zdravotným postihnutím, čo je úplne bežné. Dodal, že hoci mnoho utečencov dostalo kartičku poistenca, väčšina z nich si ju sebou k doktorovi nevzala, čo spolu s jazykovou bariérou spôsobilo ďalšie komplikácie v už tak preplnených nemocniciach.

„Bez tej karty nevieme, či daná osoba len cez Rakúsko prechádza, alebo či tú žiada o azyl. Bez karty nie je šanca, že sa nám náklady na ošetrenie vrátia, „komentovala situáciu hovorkyňa asociácie rakúskych doktorov Sarah Schernthanerová.

Server dodáva, že sa medzitým tiež značne zmenil prístup rakúskych zdravotníkov. Zatiaľ čo v septembri svoje služby žiadateľom o azyl ponúklo asi 500 lekárov, teraz sa ich počet znížil asi na 150 alebo 200.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz