Utečenci v Nemecku dostanú zbrusu nové počítače, aby sa mohli lepšie začleniť do spoločnosti. Spoločnosť Google sa dohodla s nemeckými neziskovými organizáciami, ktoré medzi utečencov z vojnových oblastí rozdelia dvadsaťpäť tisíc chromebookov za celkovú cenu vyše 4,7 milióna eur.

Notebooky majú utečencom pomôcť predovšetkým so štúdiom nemčiny, ale dostať ich majú aj tí, ktorí už jazyk ovládajú a počítač budú potrebovať v škole. Utečenci boli dlhú dobu odrezaní od možnosti vzdelávať sa. Hoci mnoho z nich študovalo vo svojich rodných krajinách, v Európe musia začať nanovo, vysvetlila Roya Soleimani z Googlu.

Veľa utečencov malo smartphony a už sa pomocou internetu vzdelávali, ale všetko sa zmenilo, keď sa vydali na cestu. Myslíme si, že toto im pomôže opäť sa postaviť na vlastné nohy, dodala.

Prvé počítače by mali utečenci dostať začiatkom marca. Nie je to prvýkrát, čo Google pomáha zmierniť dopady utečeneckej krízy. Už vlani uvoľnil milióny pre utečencov v Európe i na zlepšenie podmienok v utečeneckých táboroch priamo na Blízkom východe.

zdroj: bomba.cz