Washington – Spojené štáty budúci rok rozmiestnia vo východnej Európe útvar veľkosti brigády s plnou výzbrojou. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obrany s tým, že vojaci budú disponovať najmodernejšou výzbrojou a technikou.

Doteraz sa predpokladalo, že jednotka bude na východe kontinentu využívať výcvikovú výzbroj, ktorá je tam už rozmiestnená. Dislokácia počíta s umiestnením vojsk v šiestich východoeurópskych štátoch, Slovenská republika medzi nimi nie je.

Brigáda o sile 4200 mužov má na východ Európy doraziť vo februári 2017, uviedol Pentagon. Jej prítomnosťou chce Washington vyslať signál podpory spojencom, ktorí majú obavy z rastúcej agresie Ruska. Moskva má podľa amerického ministerstva obrany pochopiť, že akákoľvek agresia proti spojencom USA je nemysliteľná.

Nové plány počítajú s tým, že doterajšia výzbroj umiestnená vo východnej Európe bude odoslaná do USA na opravu a modernizáciu. Brigáda, ktorá príde vo februári, si so sebou privezie robustnejšie, modernejšie vybavenie. Budú medzi ním stovky strojov vrátane ťažkých vozidiel, tankov a ďalšieho zariadenia.

„Bude to najmodernejšia výbava, ktorú môže armáda ponúknuť, a počas budúceho roka nahradí staršie výcvikové vybavenie, ktoré sme v Európe rozmiestnili v posledných rokoch,“ uviedla hovorkyňa Pentagonu Laura Sealovej.

Počet amerických vojakov trvalo prítomných v Európe sa vďaka dnešnému rozhodnutiu zvýši zo súčasných 25.000 na 29.200.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Pýtame sa občanov:

Myslíte si tiež, že Rusko chce napadnúť Európske štáty?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Občania ponúkajú riešenie

Výzva za celosvetový MIER a za vznik jednotného velenia ozbrojených síl organizácie spojených národov (OSN) bola už zaslaná kompetentným politikom aj na Slovensku. VIAC TU >>