Spojené štáty tvrdia, že sledovanie čínskych umelých ostrovov naznačuje, že Peking umiestnil zbrane na jednom z ostrovov postavených v Juhočínskom mori, podľa novej správy.

S odvolaním sa na nemenovaných úradníkov, Wall Street Journal vo štvrtok uviedol, že letecký dohľad nad ostrovmi odhalil dve čínske motorizovaná delá na jednom z ostrovov vybudovanom asi pred mesiacom.

Čína buduje v Juhočínskom mori umelé ostrovy, za čo už zožala početnú kritiku od svojich susedov, vrátane Filipín a Vietnamu.

Podľa správy, motorizované delostrelectvo nepredstavuje žiadnu hrozbu pre americké lietadlá či lode, ale mohli by dosiahnuť susedných ostrovov, čo je v rozpore s čínskym vyhlásením, že ostrovy sú na civilné účely.

„Neexistuje žiadna vojenská hrozba,“ citoval denník úradníkmi.

Podľa analytikov, čínske pokusy vybudovať ostrovy v Juhočínskom mori „nie sú tak neobvyklé“ keďže Filipíny a Vietnam robia to isté.

„Musíme hlavne podotknúť, že Číne, rovnako ako Rusku, je veľmi, veľmi jasné, že Spojené štáty a ich spojenci NATO sú vo vojnovej mobilizácii a pripravujú vojnu proti Rusku a Číne,“ povedal vo štvrtok americký politický komentátor Michael Billington denníka PressTV.

V stredu, americký minister obrany Ashton Carter varoval Čínu, aby prestala stavať ostrovy v Juhočínskom mori, tvrdiac: Washington neprestane so strážením medzinárodných vôd a vzdušného priestoru v tomto regióne.

Čína však všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že Washington sa mieša do regionálnych otázok a úmyselne rozdúchava napätie v Juhočínskom mori.

zdroj: svobodnenoviny.eu