Severoatlantická aliancia už vo štvrtok spustí protiraketový štít nad Európou do ostrej prevádzky. Rusko za tým vidí provokáciu zo strany aliancie a ohrozovanie mieru v strednej Európe.
Spojené štáty plánujú vo štvrtok spustiť protiraketový štít v Európe. Má sa tak stať 10 rokov po tom, ako Washington navrhol chrániť krajiny NATO pred iránskymi raketami. Rusi varujú, že Západ ohrozuje mier v strednej Európe. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Do prevádzky by mal byť uvedený štít na leteckej základni v rumunskom Deveselu, do ktorého USA investovali miliardy amerických dolárov. „Teraz máme predpoklad ochrániť NATO v Európe,“ vyhlásil Robert Bell, vyslanec amerického ministra obrany Asha Cartera pri NATO.

„Iránci zvyšujú svoje schopnosti a my musíme byť pred nimi. Systém nie je namierený proti Rusku,“ doplnil s tým, že systém bude už čoskoro odovzdaný veliteľstvu Severoatlantickej aliancie.

Video: Ako by mal fungovať protiraketový štít nad Európou (vizualizácia v angličtine)

Štít v Poľsku má byť hotový v roku 2018

V piatok USA začnú s budovaní druhej základne protiraketového štítu v EÚ, ktorá bude umiestnená v Poľsku. Hotová by mala byť v roku 2018. Protiraketový systém v Poľsku doplní radary a lode, ktoré má NATO už teraz rozmiestnené v Stredomorí.

Rusko je presvedčené, že protiraketový štít NATO v Európe je namierený proti Rusku. Agentúra TASS informovala, že Rusko vyvíja nový medzikontinentálne balistické strely s cieľom prekonať protiraketový štít. Potvrdil to veliteľ ruských strategických raketových síl Sergej Karakajev.

Kremeľ navyše obviňuje NATO, že sústredí svoje vojnové lode v Čiernom mori, ktoré je domovom ruskej námornej flotily. Severoatlantická aliancia tam podľa Moskvy zvyšuje svoje hliadky.

Ruské prezbrojenie novými raketami

Nové ruské balistické rakety by mali mať ťažko predvídateľnú letovú dráhu a ďalšie vlastnosti, ktoré by im podľa Karakajeva mali umožniť prekonať protiraketový štít.

Rusi plánujú všetky mobilné pozemné divízie prezbrojiť raketami za báze systému Jars. Staršie typy rakiet Topol budú postupne vyraďovať. Toto prezbrojenie v Rusku by malo byť dokončené v roku 2021.

Video: Presun mobilného systému s medzikontinentálnom balistickou strelu RS-24 Jars

Od roku 2009 je vo vývoji aj balistická strela s označením Sarmat, ktorá by od roku 2018 mala postupne nahrádzať raketu šachtového typu R-36M2 Vojevoda (v kóde NATO: SS-18 Satan), ktorú Sovieti predstavili v roku 1975.

zdroj: aktuality.sk