Riga – Lotyšské úrady vymysleli unikátny spôsob ako splniť požiadavky Európskej únie na utečenecké kvóty a súčasne sa vyhnúť nutnosti prijímať migrantov. Vytvorili také podmienky, že v krajine len ťažko nejakí utečenci zostanú.

Podľa britskej stanice BBC malo Lotyšsko v rámci povinných kvót prijať 531 utečencov, dorazilo ich ale len šesť. Môže za to negatívny postoj vlády k prípadnému zvýšeniu tohto počtu, ktorý tamojší ministri zakomponovali priamo do vládneho programu. V krajine sú proti prijímaniu utečencov skoro štyri pätiny obyvateľov a v Rige sa kvôli tomu konala už rada demonštrácií.

Celý systém prebehol nasledovne:

Pracovníci ministerstva vnútra vyrazili na juh Európy, aby zaplnili kvóty uchádzačmi spĺňajúce kritériá. Následne ale námestníčka ministra vnútra Ilza Petersoneová-Godmanisová uviedla, že medzi migrantmi sa nenašiel jediný záujemca. Problém podľa nej tkvie v tom, že väčšina utečencov mieri za príbuznými do iných štátov a do Lotyšska jednoducho nechcú.

Do krajiny síce dorazili dve rodiny utečencov z Eritreje a Sýrie, dokopy šesť ľudí, proti nim sa ale vydali demonštrovať stovky odporcov a podľa BBC v Lotyšsku utečenecké rodiny dlho nevydržia. Dôvod? Sociálne dávky sú príliš nízke a utečenci veľmi ťažko nájdu prácu, pretože miestne zákony vyžadujú znalosť štátneho jazyka. Ten migranti v drvivej väčšine nepoznajú.

Ak by v krajine napriek tomu chceli zostať, na ubytovanie v utečeneckom tábore dostanú 2,15 eur na deň na stravu a ďalšie výdavky. Počas troch až šiestich mesiacov sa migranti môžu na štátne náklady naučiť lotyšsky. Aj to im ale nemusí stačiť, pretože znalosť štátneho jazyka na minimálnej úrovni vyžaduje zákon od poľnohospodárskych robotníkov, pastierov a upratovačiek. Čašník alebo kaderníčka už musí mať stredný stupeň znalosti jazyka a ten najvyšší musia spĺňať manažéri.

Utečenec študujúci miestny jazyk síce dostáva podporu v nezamestnanosti, tú ale vláda znížila na 139 eur mesačne. Za prenájom garsonky v Rige pritom zaplatí najmenej 150 eur a za veci potrebné na prežitie ďalších 100 eur. „Urobilo sa všetko pre to, aby odišli preč,“ povedal BBC poslanec a ochranca ľudských práv Boris Cilevič. „Teraz žiaden migrant do Lotyšska nebude chcieť,“ doplnil poslanec Janis Dombrava.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz