Slovenská herečka Magda Paveleková navždy odišla vo veku 84 rokov. Herečka Magda Paveleková zomrela dnes nadránom. Informuje o tom Čas.sk s odvolaním sa na zdroj blízky rodine.

Nešťastie sa malo odohrať okolo štvrtej hodiny ráno. V Dunajskej Lužnej, kde bývala, podľa našich informácií zasahovali aj záchranári. Pokúsili sa ju oživovať, žiaľ, neúspešne.

Pochádzala zo slávneho uhorského rodu

Obľúbená herečka sa narodila 7. júna 1931 v Leviciach ako Magda Lörinczová. Pochádzala zo slávneho uhorského rodu Koháryovcov. Študovala na evanjelickom gymnáziu v maďarskom mestečku Köszeg.

Ako 17-ročná študentka absolvovala konkurz do nitrianskeho divadla, kde účinkovala šestnásť rokov. „Keď ma pán Bagar, vtedajší riaditeľ divadla, uvidel, skríkol: Takú škratu sme tu ešte nemali. A hneď ma prijali,“ povedala pre denník Korzár Paveleková. Po prevelení jej manžela do Bratislavy, účinkovala v Tatra kabarete a na Novej scéne.

Mala nezameniteľný humor

Diváci si obľúbili „Majdu“ Pavelekovú aj vďaka jej nezameniteľnému humoru. To, že si dokáže sama zo seba uťahovať, považovala za svoju najväčšiu hereckú devízu. Prvé filmové skúsenosti získala v 60. rokoch.

Režisér Juraj Herz ju v roku 1969 obsadil do televízneho filmu Sladké hry minulého léta. Neskôr spolupracovala aj s Martinom Ťapákom (Pacho, hybský zbojník, 1975; Stratená dolina, 1976), Petrom Solanom (A pobežím až na kraj sveta, 1979) či Stanislavom Párnickým (…kone na betóne, 1995).

Najčastejšie sa však objavovala v televíznych inscenáciách ako Mandragora (1979), Zločin a pokánie (1982), Chrobák v hlave (1983) alebo Keď báčik z Chochoľova umrie (1990).

Preslávila sa aj ako Matka predstavená

V posledných rokoch sa Magda Paveleková preslávila ako Matka predstavená v muzikáli Mníšky i v jeho pokračovaní Mníšky 2 – Milionárky. Ani ako dôchodkyňa sa na nedostatok práce nemohla sťažovať. Účinkovala v televíznom seriáli Áno, miláčik! (2008). So svojou dlhoročnou priateľkou Gizelou Oňovou napísala kuchársku knihu Jedna papá, druhá varí, pritom jedna druhú baví.

Na sklonku roka 2012 absolvovala operáciu bedrového kĺbu, po ktorej bola odkázaná na invalidný vozík. V roku 2013 bola slávnostne uvedená do Sieni slávy ankety OTO.

Magda Paveleková bola vydatá. Mala jednu dcéru Ninu. Po jej smrti sa starala o dvoch vnukov Tomáša a Andreja. S manželom Štefanom žila v Dunajskej Lužnej. Bývala tiež v rodných Leviciach, Nitre a Bratislave.

zdroj: aktuality.sk