V marci bol čas, kedy MMF referoval, že oficiálna držba zlata Ukrajiny tak, ako bola na konci februára, teda práve, keď ministerstvom zahraničia zariaďovaný puč proti bývalému prezidentovi Viktorovi Janukovičovi bol vo finiši, obnášala 42,4 tony čiže 8% rezerv.

A je pozoruhodné, že za predchádzajúceho „nenávideného“ prezidenta ukrajinské zlaté rezervy neustále rástli, keď rekordnú výšku prerazili zrovna pred prezidentským pučom.

Je cenou za „oslobodenie“ Ukrajiny vydanie jej zlata Fedu?

Už sme referovali o osobitnom incidente, ku ktorému došlo práve po ukrajinskom prezidentskom puči, konkrétne, že podľa prinajmenšom jedného zdroja: „Prebehla pod pláštikom noci záhadná operácia, kedy boli ukrajinské zlaté rezervy rýchlo naložené na palubu neoznačeného lietadla, ktoré následne toto zlato odviezlo do USA.

Dnes v noci, okolo 2:00 h ráno z letiska Boryspil vzlietlo neoznačené transportné lietadlo. Podľa personálu Boryspil, než sa toto lietadlo objavilo, tak na letisko dorazili štyri nákladiaky a dva nákladné mikrobusy, pričom všetkým chýbali ich poznávacie značky. Vystúpilo pätnásť ľudí v čiernych uniformách, v maskách a v nepriestrelnej zbroji, niektorí ozbrojení automatickými zbraňami. Títo ľudia do lietadla naložili viac ako štyridsať ťažkých debien.

Potom dorazilo niekoľko záhadných mužov, a tí tiež do onoho lietadla nastúpili. Nakladanie prebiehalo v zhone. Po vyložení tie vozidlá bez čísel okamžite opustili ranvej a lietadlo v núdzovom režime odletelo.

Činitelia letiska, ktorí túto záhadnú „špeciálnu operáciu“ videli, okamžite uvedomili vedenie letiska, ktoré im však dôrazne odporučilo, aby sa „neplietli do záležitostí iných ľudí.“

Neskôr boli redaktori povolaní jedným z vyšších činiteľov bývalého ministerstva príjmov a poplatkov, ktorý oznámil, že podľa neho dnes v noci na rozkaz jedného z „nových vodcov“ Ukrajiny boli všetky ukrajinské zlaté rezervy odvezené do Spojených štátov.

Netreba hovoriť, že nedošlo k žiadnemu oficiálnemu potvrdeniu, že by sa niečo z toho udialo, a v skutočnosti naša správa, pri ktorej sme sa zamýšľali, či azda „nebolo cenou za oslobodenie Ukrajiny“ vydanie jej zlata Fedu zrovna v čase, keď Nemecko aktívne usiluje o repatriáciu svojho vlastného fyzického zlata umiestneného v podloží pod NY Fedom, viedla v bežných mainstreamových médiách k nášmu zosmiešňovaniu.

To trvalo až do teraz. V interview v ukrajinskej televízii nikto menší ako šéfka Ukrajinskej centrálnej banky urobila zarážajúce priznanie, že „v trezoroch centrálnej banky už takmer žiadne zlato nezostalo. Zostalo tam ešte trocha zlatých tehál, to je ale len 1% rezerv. “

Ako Ukrajina ďalej referuje, tak toto zarážajúce odhalenie znamená, že nielenže z Ukrajiny bolo počas tohto roka potichučky vyrabované jej zlato, ale tiež, že posledné oficiálne čísla, podľa ktorých bolo ukrajinské zlato 8 krát väčšie ako to ohlásené 1%, boli vyfabrikované, a že skutočné číslo je asi o 90% nižšie.

Podľa oficiálnych štatistík NBU by množstvo zlata v trezoroch malo byť osemkrát vyššie ako je skutočná zásoba. Začiatkom tohto mesiaca, bol objem zlata asi 1 miliarda $, čiže 8% celkových rezerv v zlate. Teraz už je to len jedno percento.

Samozrejme, že ak uvážime, že oficiálne dáta o rezervách Centrálnej banky boli jasne vyfabrikované, tak by človeka mohlo zaujímať, pred akú dobou to skutočné „vymiestnenie“ syndikátom špinavých peňazí prebehlo?

Dostali sme pár dodatočných informácií od Rusila: Podľa nedávnych údajov by hodnota ukrajinského zlata mala byť 988,7 miliónov $. To je hodnota zlatého podielu v rezervách 8%. Ak budeme veriť Gontareve, tak sa ukázalo, že tam ostalo iba 123,6 milióna $.

Toto číslo je fantastické, ak uvážime, že suma v zlate na konci februára (keď nové úrady práve zaujímali kľúčové pozície) bola 1,8 miliardy $, čiže 12% rezerv.

Inými slovami od začiatku roka zlaté rezervy 16 krát poklesli. Zásoba zlata bola vo februári približne 21 ton zlata, ktorého prítomnosť s hrdosťou hlásil Sergej Arbuzov, ktorý viedol NBU v rokoch 2010-2012. Tak čo sa stalo s tými 20,8 tonami zlata?

Vysvetliť tú dramatickú redukciu v kontexte devalváciej hrivny cez predaj zlata je nemožné. Koniec koncov 92% rezerv Národnej banky je vo forme zahraničných mien, ktorých sa dá oveľa ľahšie použiť na udržanie hodnoty hrivny a na pokrytie súčasných záväzkov. Okrem toho od marca medzinárodná cena zlata klesla. Predaj zlata by za takýchto okolností bol zločinom. V skutočnosti by sa viac hodilo zvyšovať zlaté rezervy prevádzaním mien na drahé kovy.

Ale tento výsledok nie je zjavne dôsledkom niečej nedbanlivosti alebo ľahostajnosti. Zlaté rezervy sa aktívne vyvážali z krajiny kvôli veľmi vágnemu ekonomickému a politickému výhľadu Ukrajiny. Čosi podobné sa kedysi dialo so zlatými rezervami ZSSR – keď si Gorbačovova elita uvedomila, že perestrojka vedie krajinu do priepasti, tak sa zlato proste rozutekalo do neznámych smerov.

Ten článok to uzatvára:

Ako nám ukazuje história tak redukcia zlatých rezerv v kontexte akútnej politickej krízy obvykle predchádza kolapsu takéhoto štátu.

To je ale divné, že nedošlo k žiadnej redukcii zlata pred časom, kedy Victoria Nuland naplánovala zvrhnutie Janukoviča, a ako je ukázané vyššie, bolo tomu úplne naopak. Je ešte o trochu divnejšie, že to bolo v období, keď Ukrajinu „podporovali“ jej západní spojenci, keď sa fyzické zlato v hodnote niekoľko miliárd dolárov tj. zlato ľudu proste „vyparilo.“

Každopádne teraz, keď bolo zmiznutie ukrajinského zlata potvrdené, tak by snáď bol čas oživiť tú „nepotvrdenú“ historku o tom, že chvíľku potom, čo súčasný ukrajinský režim uchvátil moc, tak bola väčšina ukrajinského zlata prevezená do Spojených štátov.

Čo sa týka tohto písania, tak NY Fed stále ešte neodpovedal na našu marcovú žiadosť, aby sa vyjadril, či bolo ukrajinskej zlato presídlené do zlatých trezorov umiestnených 80 stôp pod Liberty 33.

zdroj: ac24.cz