Keď sa spevák Martin Maxa rozhodol podporiť kandidatúru svojho kamaráta Martina Latera a vystúpiť na predvolebnej akcii Úsvitu, asi nečakal, že tým vzbudí taký poprask. Na sociálnych sieťach mu nadávajú do predajnej dievky a všelijako inak sa o neho utierajú. Maxa však nátlaku ustúpiť nemieni, ako dal jasne najavo vo vyhlásení, ktoré zverejnil na svojom facebookovom profile.

„Vzhľadom k tomu, že sa na internete postavila istá skupina altruistov, mierotvorcov, sluniečkárov a neohrozených zástancov menšín, ktorí sa v tomto hyperpriestore už cez týždeň statočne otierajú o môj charakter v súvislosti s mojím vystúpením na volebnom mítingu strany Úsvit v Moste, rozhodol som sa týmto spôsobom svoje angažmán v tejto veci trochu osvetliť, „uvádza Maxa.

Speváka samotného vraj také výlevy nechávajú chladným. Pretože by ale v boji o hlasy mohli poškodiť Latera, rozhodol sa nemlčať a vysvetliť, čo ho viedlo k vystúpeniu na predvolebnom mítingu Úsvitu – Národnej koalície.

Later pozná speváka od deväťdesiatych rokov, kedy v Litvínove prevádzkoval hudobný klub. V tú dobu sa dostal do sporu s mosteckou mafiou, ktorá sa raz zamerala na jeho podnik. Došlo ku konfliktu, počas ktorého na neho jeden z mafiánov vytiahol pištoľ, namieril na hlavu a vystrelil. Našťastie sa ale úplne netrafil a guľka Maxu len škrabla na temene. Po ošetrení podal na páchateľa trestné oznámenie, ktoré mu svedecky doložil Martin Later.

„No a potom sa začali diať veci obvyklé. Vyhrážky, zastrašovanie, vydieranie, skrátka všetko, čo má prinútiť svedka, aby radšej na všetko zabudol. Sám som si tým prešiel, takže mi môžete veriť, že toto nie je žiadna prechádzka ružovým sadom. Jednej noci mi napríklad anonymný hlas v telefóne s podivným prízvukom vysvetľoval, že ak svoje oznámenie nestiahne, zabije mi syna, čo mi nadelilo pekných pár bezsenných nocí, „opísal Maxa peripetie, ktorým musel Later čeliť.

Na rozdiel od ostatných svedkov však Later neustúpil nátlaku a trval na svojom. Odniesol to niekoľkokrát prerazenou lebkou a naštiepenou chrbticou. Z nemocnice po čase vyšiel už ako čiastočný invalid. Ani takou fyzickou deštrukciou sa však nenechal zastrašiť a svedeckú výpoveď v celom rozsahu zopakoval pred súdom, čím vraj pomohol dostať niekoľko mafiánov za mreže.

„A práve takému človeku som pred pár mesiacmi sľúbil, že vystúpim na predvolebnom mítingu strany, za ktorú kandiduje. Keby som tak neurobil, prípadne sa zo svojho sľubu pod tlakom siedmej veľmoci (a tiež vašim, drahým altruistom a zástancom menšín) diplomaticky vyviazal, musela by ma do smrti hanba fackovať. Takže na tejto akcii zahrám a na svojom rozhodnutí nehodlám nič meniť, „zdôraznil spevák.

„Koniec koncov ja osobne by som medzi našimi politikmi presne taký typ osobností, ako je Martin Later, vrelo uvítal. Už len preto, že za celých 27 rokov, ktoré ubehli od revolúcie, som ho v radoch našich zákonodarcov nikdy nevidel, „doplnil.

Kritikom, ktorí ho podozrievajú z toho, že z akcie finančne profituje, Maxa adresoval nasledujúci odkaz: „Všetkým tým altruistom a sluníčkárom, ktorí ma vo svojich internetových príspevkoch plných lásky k blížnemu svojmu nazývajú, predajňou dievkou ‚: TOTO nerobím ZA PRACHY !!! ! “

Celé vyhlásenie Martina Maxu:

„Vzhľadom k tomu, že sa na internete postavila istá skupina altruistov, mierotvorcov, sluniečkárov a neohrozených zástancov menšín, ktorí sa v tomto hyperpriestore už cez týždeň statočne otierajú o môj charakter v súvislosti s mojím vystúpením na volebnom mítingu strany Úsvit v Moste, rozhodol som sa týmto spôsobom svoje angažmán v tejto veci trochu osvetliť, nie však preto, že by ma výlevy všetkých vyššie spomenutých pripravovali o pokojný spánok (jednak som na ne už celkom zvyknutý a jednak viem, že títo už majú vo všetkom jasno a tieto riadky asi ani čítať nebudú.), Ale predovšetkým preto, že celá táto záležitosť sa netýka len mňa, ale aj môjho kamaráta Martina Latera, ktorý za Úsvit kandiduje a ktorého chcem týmto svojim krokom v nadchádzajúcich voľbách podporiť. Začnem teda pár vetami o ňom. Nemajte ale strach, nebudem vás na tomto mieste unavovať našimi spoločnými zážitkami, ktorých bolo za tých dvadsaťpäť rokov, čo sa poznáme, samozrejme požehnane. Spomeniem sa len o jednej udalosti, ktorá ho myslím najlepšie charakterizuje.

Na prelome tisícročí operovala na Mostecku skupina grázlov, ktorí sa v priebehu 90.rokov vyprofilovali (s tichou asistenciou miestnej polície) v pomerne slušnú mafiánsku organizáciu, v ktorej portfóliu bolo predovšetkým vydieranie, úžera, výpalné a s tým všetkým súvisiace mrzačenie ľudí. Vtedy som v Litvínove prevádzkoval hudobný klub a sám som mnohokrát čelil ich nátlaku. Pri jednom z takýchto „nájazdov“ na môj klub došlo ku konfliktu, počas ktorého na mňa jeden z týchto grázlov vytiahol pištoľ, namieril na hlavu a vystrelil. Našťastie sa ale úplne netrafil a guľka ma len škrabla na temene. Krátko po tomto incidente ma teda odviezli do nemocnice, kde mi ranu zašili a bolo z toho nakoniec len bolenie hlavy. V nasledujúcom dni som potom podal na páchateľa trestné oznámenie. Jedným zo svedkov tejto udalosti bol práve Martin Later, ktorý moje trestné oznámenie svedecky doložil.

No a potom sa začali diať veci obvyklé. Vyhrážky, zastrašovanie, vydieranie, skrátka všetko, čo má prinútiť svedka, aby radšej na všetko zabudol. Sám som si tým prešiel, takže mi môžete veriť, že toto nie je žiadna prechádzka ružovým sadom. Jednej noci mi napríklad anonymný hlas v telefóne s podivným prízvukom vysvetľoval, že ak svoje oznámenie nestiahne, zabije mi syna, čo mi nadelilo pekných pár bezsenných nocí.

Takže som sa nečudoval, že väčšina svedkov nakoniec začala trpieť stratou pamäti a nemám im to za zlé. Nie však ale Martin Later, ktorý si rovnako ako ja trval na svojom. V mojom prípade nakoniec zostalo len u vyhrážok, najskôr preto, že som bol vtedy mediálne už pomerne známy. Martinovi sa však rozhodli „dohovoriť“ po zlom. Jednej noci ho tieto mláťačky stĺkli palicami, takže skončil s niekoľkokrát prerazenou lebkou a naštiepenou chrbticou v nemocnici, z ktorej po čase vyšiel už ako čiastočný invalid.

A teraz prosím, čítajte dobre. Martin sa ani touto fyzikou deštrukciou nedal zastrašiť, svoju výpoveď nielenže neodvolal, ale v plnom rozsahu zopakoval pred súdom. Jeho svedectvo potom pomohlo dostať niekoľko z týchto grázlov za mreže (kde by podľa môjho názoru mali hniť do smrti) a mostecká mafia tým utrpela prvú citeľnú ranu. Doteraz totiž žiadny z ich členov väzenskú stravu neochutnal a ja som dodnes presvedčený, že práve tento proces bol začiatkom úpadku jej „slávy“.

Na tomto mieste by som sa mohol pýtať, koľko ľudí s takou dávkou odvahy a zásadovosti by sa našlo v radoch vyššie zmienených ľudomilov, slniečkárov a moralistov, ale nemá to zmysel. Jednak ich nechcem podrobovať hĺbkovej analýze ich vlastných charakterov a jednak dobre viem, že len nepatrný zlomok z nich, ak vôbec niekto.

Každopádne taký je Martin Later. A práve takému človeku som pred pár mesiacmi sľúbil, že vystúpim na predvolebnom meetingu strany, za ktorú kandiduje. Keby som tak neurobil, prípadne sa zo svojho sľubu pod tlakom siedmej veľmoci (a tiež vašim, drahým altruistom a zástancom menšín) diplomaticky vyviazal, musela by ma do smrti hanba fackovať. Takže na tejto akcii zahrám a na svojom rozhodnutí nehodlám nič meniť. Koniec koncov ja osobne by som medzi našimi politikmi presne taký typ osobností ako je Martin Later vrelo uvítal. Už len preto, že za celých 27 rokov, ktoré ubehli od revolúcie, som ho v radoch našich zákonodarcov nikdy nevidel.

A ešte jeden podnet na zamyslenie. Za celé tie roky, ktorými sa brouzdám českým šoubiznisom, som sa ešte nikdy nestretol s tým, že by nejaký usporiadateľ investoval do anonce na koncert interpretov, ktorých účasť by nemal aspoň prisľúbenú. Aj ja som sa k tomuto vystúpeniu zaviazal obyčajným sľubom. Nie zmluvou. Môžem teda predpokladať, že u ostatných interpretov to prebehlo podobne. Po plamennej diskusii na tému ľudskej solidarity, ktorá však začala rezonovať virtuálnym svetom, potom niektorého z nich mohlo pokojne napadnúť, že by mohol byť podozrievaný z nedostatku empatie a stratiť tak nejaké tie spoločenské body. A že by preto bolo možno lepšie z celej veci radšej vycúvať. Koniec koncov sľub je len obyčajný sľub, možno ho kedykoľvek poprieť. A keď už vycúvať, tak s poriadnym rámusom, nech z toho vypadne aspoň ten spoločenský kapitál. Čudujem sa, že toto nenapadlo žiadneho z novinárov, ktorí touto velekauzou plnia stránky svojich plátkov a zjavne stránia tým „poškodeným“. Pravdepodobne tiež nechcú byť podozrievaní z nedostatku empatie.

Každopádne, oportunizmus sa v tejto krajine vždy vyplácal. Nemôžem si v tejto súvislosti nespomenúť na porevolučné prezliekanie kabátov, ktorí si za svoje vtedajšie náhle precitnutie dodnes užívajú priazne verejnosti a v predvolebných preferenciách valcujú tie ostatné. Pochopiteľne už v tých zánovných kabátoch. Ja si však nejako nemôžem pomôcť a ak by som si mal vybrať, tak sú mi vlastne sympatickejší pomätení idealisti než tí náhle prezieravejší a vynesení hore.

A na úplný záver odkaz všetkým tým altruistom a sluniečkárom, ktorí ma vo svojich internetových príspevkoch plných lásky k blížnemu svojmu nazývajú „predajňou dievkou“. TOTO nerobím ZA PRACHY !!! „