Moskva – Rusko tvrdí, že Islamský štát plánuje únosy turistov v Turecku. Tých má potom vraj v pláne buď verejne popraviť, alebo ich použiť ako ľudské štíty v oblastiach, kam ruská armáda smeruje svoje letecké útoky.

Denník Daily Mail s odkazom na ruskú federálnu agentúru pre cestovný ruch píše o tom, že Moskva varuje všetkých Rusov pred cestou do Turecka. V krajine by podľa úradov mohli byť v obrovskom nebezpečenstve.

Varovanie vydali ruské tajné služby, ktoré upozornili občanov, že sa môžu stať rukojemníkmi alebo ľudskými štítmi islamistov. Džihádisti sú údajne pripravení Rusov odvliecť na územie ovládané IS a verejne ich popraviť, alebo ich využiť ako ochranu pred ruským bobardováním.

V oficiálnom vyhlásení sa doslova píše: „Vedúci predstavitelia medzinárodnej teroristickej organizácie Islamský štát – zakázané v Ruskej federácii – majú v pláne vziať ruských občanov v Tureckej republike ako rukojemníkov.“

„Kvôli tomu apelujeme na všetkých turistov, ktorí individuálne mieria do Turecka, a pripomíname im, že je nevyhnutné, aby prijali všetky možné opatrenia, aby si zaistili osobnú bezpečnosť,“ varuje agentúra pre cestovný ruch.

Turecko bolo obľúbenou destináciou ruských turistov, kvôli zostreleniu ruského bombardéra SU-24 pri turecko-sýrskych hraniciach, však Moskva zakázala organizované zájazdy do Turecka. Vzťahy medzi Ankarou a Moskvou sú od tej doby na bode mrazu.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz