Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predviedol pred niekoľkými dňami ostrý výpad voči Európe, ktorý zostal bokom pozornosti svetových i tuzemských médií.

„Západná posadnutosť bezpečnosťou aj jej rasistický prístup k utečeneckej otázke je škandalóznym popretím humanity,“ vypálil Erdogan na tlačovej konferencii v čínskom Chang-čou, kde sa zúčastnil summitu G20.

Od tureckého náprotivku schytal paľbu ostrými aj sýrsky prezident Bašár Asad, ktorého Erdogan označil za vraha. „Obhajovať prezidentský post vraha Asada je pre nás rovnako hanebným popretím humanity, pretože k dnešnému dňu bolo zabitých šesťstotisíc ľudí,“ vyhlásil Erdogan.

Vo svojom prejave turecký prezident takisto vyzval na nerobenie rozdielov medzi teroristickými skupinami. Medzinárodné spoločenstvo by podľa jeho názoru malo bojovať proti Daeši rovnako ako proti Kurdskej strane pracujúcich či náboženskému hnutiu Fethullah Gülen.

Erdogan zdôraznil, že Turci sú odhodlaní ísť v tomto príkladom, nech to stojí, čo to stojí. Pádnym dôkazom tureckej odhodlanosti vykoreniť terorizmus z povrchu zemského má byť vojenská operácia v Sýrii, ktorá má za cieľ vytlačiť bojovníkov islamského štátu od hraníc s Tureckom a zamedziť vzniku súvislého pásu ovládaného tiež Kurdmi.

zdroj: parlamentnilisty.cz