Líder medzi republikánskymi kandidátmi na amerického prezidenta Donald Trump sa včera zastal Vladimira Putina. Vyzval novinárov, aby predložili jasné dôkazy o tom, že ruský prezident stojí za vraždami niektorých ruských novinárov. Ak by sa stal Trump prezidentom Spojených štátov, chcel by s Ruskom nastoliť užšie vzťahy.

Medzi Putinom a Trumpom očividne existujú isté sympatie a jeden o druhom sa vyjadruje veľmi pozitívne. Naposledy Putin hovoril o americkom miliardárovi ako o „veľmi farbistej a talentovanej osobnosti“. Pochvalné slová ruského prezidenta na adresu Trumpa však poslúžili ostatným republikánskym kandidátom ako „argument“ pre ďalšie útoky na ich najväčšieho straníckeho rivala.

Trumpová obľúbenosť medzi voličmi však stále rastie a nič na tom nezmenil ani jeho údajne „islamofóbny“ návrh, kedy chcel zamedziť vstupu všetkých moslimov do Spojených štátov. Pred niekoľkými dňami zverejnila spravodajská televízia Fox News svoj prieskum verejnej mienky, podľa ktorého má teraz Trump podporu 39% a na v poradí druhého republikánskeho kandidáta Teda Cruze má náskok 21%.

Trump sa ako jeden z mála republikánskych kandidátov od začiatku svojej kampane vyjadruje priaznivo k Rusku i jeho samotnému prezidentovi Putinovi. Toho opisuje ako vysoko rešpektovanú osobnosť v Rusku aj v zahraničí. V piatkovom rozhovore pre MSNBC bol okrem iného Trump vypočúvaný, či ho pri jeho chvále Ruska neznepokojujú štatistiky spojené so zavraždenými novinármi v tejto krajine. „Tiež v Spojených štátoch sa zabíja,“ odpovedal na túto otázku Trump, ktorý sa k Rusku a Putinovi vyjadroval aj v predchádzajúcom rozhovore pre televíziu ABC. „Hovoríte, že Putin zabija ľudí. Ale ja som to na vlastné oči nevidel, a tak ho z týchto skutkov ťažko môžem obviňovať, „cituje britský denník jeho názor.

Trump vtedy vyzval priamo v ABC svojho hostiteľa George Stephanopoulosa, aby k avizovanému podielu Putina na vraždách predložil dôkazy. Stephanopoulos konkrétne hovoril o vražde ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej, ktorá zomrela za doposiaľ nie celkom objasnených okolností pred deviatimi rokmi. „Ak nechal zavraždiť novinára, tak je to samozrejme odporné. Ale tu sa nejedná o prípad, kedy je niekto obvinený z vraždy či sa k nej prizná. Putin tieto obvinenia vždy odmietal a aj naďalej odmieta. Nikdy nebolo preukázané, že by niekoho zabil. A vy dobre viete, že kým vám nie je dokázaná vina, ste proste nevinný. Aspoň v našej krajine mu vraždy novinárov dokázané neboli, „argumentoval Trump.

Denník The Guardian pripomína, že v minulom roku bolo obvinených z vraždy novinárky Politkovskej päť mužov, ale hlavný organizátor známy doposiaľ nie je. „Podľa Zväzu na ochranu novinárov bolo v Rusku od roku 1993 zavraždených minimálne 36 novinárov. Vo väčšine prípadov bola nájdená priama súvislosť medzi vraždou a ich novinárskou činnosťou. Iba v štyroch prípadoch však bol z týchto skutkov niekto obvinený pred súdom, „uvádza britský denník a dodáva, že Putinova administratíva je pravidelne obviňovaná z podnikania nezákonných krokov proti svojim politickým oponentom a novinárom. „Krátko po Putinovom zvolení v treťom prezidentskom období v roku 2012 prešiel parlamentom zákon, ktorý zásadným spôsobom obmedzuje slobodu slova. V rámci tohto zákona bola fakticky zavedená cenzúra na internete, sprísňujúca opatrenia v prípadoch ohovárania a tiež obmedzené právo na zhromažďovanie, „píše denník.

V nedeľňajšom rozhovore pre MSNBC ďalej Trump poznamenal, že s Putinom by určite vychádzal dobre a v prospech celých Spojených štátov. „Toho Obama bohužiaľ nie je schopný. Putin ho jednoducho neuznáva, čo nám všetkým spôsobuje veľké ťažkosti. Ako som povedal už pred nejakým časom, ak sa k nám chcú Rusi pridať a chcú bombardovať Islamský štát, som absolútne za, „vyhlásil Trump, ktorého kontroverzný návrh na zamedzenie vstupu moslimom do Spojených štátov nenachádza mimo jeho voličov a priaznivcov príliš pochopenie. Britský premiér David Cameron ho dokonca označil za „hlúpy a úplne chybný“. „Ak príde na návštevu do našej krajiny, spojí nás tým všetky proti sebe,“ uviedol v stredu Cameron.

zdroj: parlamentnilisty.cz