Viera Tomanová dostala na rozbehnutie svojej kancelárie až šesť mesiacov. Čo teda robí za odmenu vyše tritisíc eur?

Predstava, ktorá môže byť pre niekoho až frustrujúca. Od januára poberáte plat vyše tritisíc eur mesačne, ubehnú štyri mesiace a za vami nie sú takmer žiadne výsledky práce.

Bývalá smerácka ministerka a poslankyňa, 68-ročná Viera Tomanová, sedí od januára na poste detskej ombudsmanky. Šesť rokov má poberať lukratívny plat 3 300 eur mesačne.

Ak sa však začneme o jej prácu zaujímať, výsledky nám akosi unikajú. Teda, ak neberieme na vedomie jej vyhrážky médiám a opozičným politikom. Tí kritizujú nekalé praktiky súkromného detského domova Peto, ktorý vedie jej dcéra Petronela. Inak sa o jej práci veľa nedozviete. No nečudo, keďže na otvorenie kancelárie dostala šesť mesiacov.

Neviditeľný úrad

Komisár pre deti má chrániť práva detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka. Naši poslanci po štrnástich rokoch ignorovania medzinárodného naliehania napokon rozhodli, že slovenské deti by najlepšie ochránila Viera Tomanová.

Ktovie prečo, no mimovládky, ktoré sa právami detí zaoberali dovtedy, boli týmto výberom sklamané. „Bolo by smutné, ak by novovzniknutý úrad svojou neviditeľnosťou a vyhýbaním sa kontroverzným spoločenským témam kopíroval prvé dve obdobia úradovania verejného ochrancu práv. Naše deti si zaslúžia viac,“ reagovali tesne po voľbe.

Zrejme ich trápilo aj to, či náhodou nejde o post „za zásluhy“. Zaujímalo to aj nás, a tak sme si – takmer päť mesiacov od výberu historicky prvej detskej ombudsmanky – posvietili na to, ako úrad, tak štedro financovaný z peňazí daňovníkov, funguje.

Keďže je určený predovšetkým deťom, ktoré si pomoc vyhľadajú cez internet, aj my sme ho hľadali najskôr tam. Napokon, i pani Tomanová pred pár mesiacmi vyhlásila, že „každé dieťa má právo obrátiť sa na komisára pre deti, preto by sme mali pripraviť veľmi šikovný informačný systém“.

„Gúglili“ sme ako žeraví, no stránku sa nám podarilo vydolovať z útrob internetu až po niekoľkých pokusoch. Prekvapivo by ste márne hľadali pod heslom ombudsmanka či Tomanová – úrad sa oficiálne volá Úrad komisára pre deti a až tak sa k nemu dostanete. Ani teraz však nemáte vyhraté. Hoci na stránke svieti kolónka O komisárovi, údaje o tom, kto ním je, sa jednoducho nedozviete.

Pol roka pod ochranou

„Internetová stránka je vytvorená a priebežne aktualizovaná,“ pochválila sa nám riaditeľka úradu Daniela Lengyelová. No opak je pravda. Stačí si kliknúť a vidíte, že stránka www. komisarpredeti. sk je stále takpovediac „vo výstavbe“.

„Vzhľadom na to, že sme doposiaľ zariaďovali úrad (čo potvrdzujú aj zverejnené objednávky a faktúry v celkovej výške viac ako 5-tisíc eur – pozn. red.), uprednostňujeme písomný, respektíve elektronický styk s podávateľmi,“ presviedčala nás Daniela Lengyelová o spôsobe ich práce.

Na otázku, akú činnosť teda úrad už mesiace vykonáva, sme dostali od Daniely Lengyelovej zaujímavú odpoveď. „Zo zákona komisárke vyplýva lehota šesť mesiacov, v ktorej by mala začať vykonávať svoju pôsobnosť.“ Nuž, pol roka na vytvorenie úradu, to ešte aj nová vláda má menej času na rozbeh a už po mesiaci majú médiá právo na kritiku.

„V súčasnosti v rámci prebiehajúcich verejných obstarávaní postupne zariaďujeme priestory,“ vysvetlila nám. Podľa jej slov však napriek tomuto zhonu dokonca pracujú. „Do dnešného dňa sme dostali šestnásť podnetov, z ktorých už viac ako polovica je vyriešených,“ tvrdí Lengyelová.

Veľa či málo za štyri mesiace? Len na porovnanie, opýtali sme sa na počet podnetov od detí aj verejného ochrancu práv Jany Dubovcovej. Tá i naďalej, hoci už nemusí, prevádzkuje stránku www. detskyombudsman.sk, cez ktorú sa môžu na ňu obracať deti a mladiství.

„Každoročne dostávame približne sedemsto až tisíc otázok,“ prekvapil nás množstvom podnetov jej hovorca Ján Glovičko. Vydelené dvanástimi to vychádza na 58 až 83 podnetov mesačne, čo je podstatne viac, než doteraz riešili u Tomanovej.

Smeráci

Najviac kritiky sa však po dosadení Viery Tomanovej do funkcie detskej ombudsmanky znieslo na jej politickú príslušnosť. Lenže, ako sme zistili, nie je jediná smeráčka v úrade. Ani riaditeľka úradu Daniela Lengyelová nie je apolitická nominantka. Za stranu Smer sedí na stoličke miestnej poslankyne bratislavskej Petržalky.

Stačí si kliknúť na jej facebookovú stránku a reakcia exministra školstva Juraja Draxlera či Mladých sociálnych demokratov hovoria za všetko. Problém je, že Európska únia pri vedení podobných úradov kladie dôraz na apolitickosť.

Spojenie s politikou aj prvé mesiace fungovania komisárky kritizuje aj riaditeľ detského krízového centra Náruč – Pomoc deťom v kríze Ivan Leitmann.

„Ak komisár pre deti dlhé roky pôsobil ako štátny úradník, navyše vo vrcholovej funkcii, môže byť preňho zložité objektívne posúdiť konanie inštitúcie, ktorú predtým reprezentoval,“ myslí si šéf mimovládky.

Zaujímala nás preto štruktúra úradu. „Úrad komisára by mal mať desať zamestnancov. V súčasnosti je v zamestnaneckom stave šesť zamestnancov na celý úväzok a dvaja na čiastočný,“ vypočítava riaditeľka úradu.

Podľa akého kľúča vyberajú nových odborníkov, je už viac-menej jasné. Ako sme počas nášho pátrania zistili, istý posun v činnosti úradu predsa len nastal. Komisárka pre deti Viera Tomanová má po týždňoch hľadania konečne v Bratislave svoje sídlo. Ale nie je na Cukrovej ulici, čo podľa jej slov v januári „vychádza najlacnejšie zo všetkého, čo nám ponúkli“.

Vyhovujúce priestory napokon našli na Odborárskom námestí a odborárom tak platia za prenájom priestorov mesačne 1 600 eur. Takmer 1 400 eur vyjde prenájom, ďalších dvesto eur „zožerie“ parkovné.

Rieši dcéru Petronelu

Keď týždenník PLUS 7 DNÍ vo februári ako prvý poukázal na skutočnosť, že Tomanovej dcéra Petronela má v súkromnom detskom domove Peto umiestnených šesť detí do šesť rokov namiesto toho, aby ich umiestnila do profesionálnych rodín, ako káže zákon, zaangažovala sa do prípadu aj jej mama Viera.

Hoci je komisárka pre deti a v jej prípade ide o konflikt záujmov, zažalovala médiá i opozičných politikov. Detský domov Peto napokon po medializácii prípadu preverovalo aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

To nedávno vyhlásilo – ako inak -, že k pochybeniu nedošlo. Deti sú vraj v profirodinách a nie u Tomanovej dcéry. Paradoxne, krátko predtým pre PLUS 7 DNÍ ústredie práce potvrdilo, že deti do šesť rokov sú umiestnené v domove Petronely Tomanovej.

Ako sme už písali, Petronela Tomanová je riaditeľka neziskovej organizácie Peto, ktorá od štátu poberá na deti príspevky. Len minulý rok dostala od štátu takmer 70-tisíc eur.

Fotograf PLUS 7 DNÍ pred pár dňami zachytil Petronelu Tomanovú, ako prišla ráno pred svoj detský domov, vyzdvihla deti a na bielom Mercedese ich odviezla do školy. A to napriek tomu, že nie je evidovaná ako profesionálny rodič, a teda nie je odborne spôsobilá na to, aby sa o tieto deti vôbec starala.

zdroj: pluska.sk