Cvičenie americkej armády kúsok od českých hraníc, v bavorskom Hohenfels, sa hrubo nepodarilo. Z neba začali padať ako fašírky terénne autá, našťastie pri incidente nikto nebol zranený.

„Jo, jo, jo! Tie kr * vo! No ku * va! Jo, je to Humvee. A tamto je ďalší! „- Týmito výkriky a hysterickým smiechom reagovali americkí vojaci na fakt, že z neba začali“ pršať „terénne vozidlá známe ako Humvee.

Transportné lietadlá Lockheed C-130 Hercules takto vyhodili približne dva tucty kusov, trom z nich sa neotvorili padáky a po dopade sa roztrieštili.

Incident sa odohral v rámci cvičenia Sabre Junction 2016, ktoré má za cieľ simulovať útočné i obranné operácie. Prebieha od 31. marca a skončí v nedeľu 24. apríla 2016, zúčastňuje sa ho 5 tisíc vojakov zo 16 krajín. Tento rok sa cvičenie sústredí na americkú jednotku 173 Airborne Brigade, ktorá sa zúčastnila aktívnych bojov vo Vietname, Iraku i Afganistanu. Angažovala sa aj v konflikte na Ukrajine, kde vykonávala výcvik ukrajinských vojakov.

Samotný výsadok ťažkej techniky nie je až tak jednoduchá záležitosť. „Vozidlá sa naložia na kovové palety, niekedy s použitím žeriavu. Potom sa na ne pripevnia tri padáky s priemerom 30,5 metra, ktoré dohromady vážia 125 kg. Pod vozidlá sa strčí konštrukcia z ľahkého dreva, ktorá má za úlohu absorbovať nápor vplyvu, „píše sa na stránke venovanej vojenskému letectvu The Tactical Air Network.

zdroj: blesk.cz