Maďarsko nemá kam odsunúť vyhostených migrantov, pretože susedné Srbsko ich odmieta prijať! Ako informoval denník Népszabadság, súdom vyhostení cudzinci, ktorí ilegálne vstúpili na územie Maďarska, nie je kam poslať. Srbsko ich jednoducho nechce. Od 15. septembra, kedy bola maďarsko-srbská zelená hranica uzavretá zábranami, neprevzali Srbi jedinú osobu.

V Maďarsku sa teda v súčasnosti nachádzajú stovky vyhostených utečencov, ktorí však nemajú kam ísť. Maďarský súd ich uznal vinnými z ilegálneho prekročenia zábran a vyhostil ich, ale to je tak všetko, čo mohol urobiť. Ak sa nič nestane a Srbsko ich neprijme, nemôžu sa, ani keby čisto náhodou chceli, do svojich domovov vrátiť. A tak sa budú zrejme poflakovať po Maďarsku len tak.

A to je presne tá situácia z ktorej majú naši občania, ale aj niektorí politici obavy. Možný scenár načrtol včera český prezident Zeman. Jeho prognóza je založená na predpoklade, že skôr alebo neskôr budú uzavreté hranice medzi Rakúskom a Nemeckom. V tomto okamihu sa SR aj ČR stane tranzitnou krajinou pri prechode do Nemecka. Naivní ľudia hovoria, že sa nič nestane. Ale Nemecko už povedalo, že bude vracať ekonomických migrantov, ktorí výrazne prevažujú. A kam ich bude vracať? Do krajiny, odkiaľ prišli, teda do Českej republiky. Zrazu zistíme, že tu máme pol milióna utečencov, ktorí sú úplne neasimilovatelní. Podľa prezidenta títo ľudia môžu predstavovať potenciálne nebezpečenstvo, pretože medzi nimi môžu byť aj ľudia v službách Islamského štátu.

„Nie je vylúčené, že sa jedná o organizovanú invázii. Utečenci neprichádzajú len z krajín, kde sa bojuje, ale aj z Abánie, Kosova, Senegalu, Eritrey a ďalších krajín. Sú skvele organizovaní, pretože existujú tisíce, možno desaťtisíce prevádzačov. Toto sa pri spontánnej akcii nestane. To sa stane, keď sa to organizuje skvelým spôsobom. Nemožno vylúčiť, že ak by nápor utečencov presiahol určitú kritickú hranicu, mohol by Európe spôsobiť ťažkosti v podobe rozvratu ekonomickej, sociálnej, ale aj politickej štruktúry, „vykreslil varovný scenár český prezident.

A dodajme, že Miloš Zeman bol vždy veľmi slušný prognostik. V našom vlastnom záujme však pevne dúfame, že sa tentoraz mýli.

zdroj: instory.cz