Ministerstvo pod vedením Roberta Kaliňáka už odskúšalo prvé metre avizovanej „mobilnej bariéry“.

„Bude to mobilná bariéra, ktorá sa dá postaviť kdekoľvek kde to bude potrebné. Nejde o plot po celej hranici,“ priblížil predstavu hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Podľa neho pôjde o dočasné opatrenie, „vďaka ktorému sa bude dať v prípade migračnej vlny sústrediť ľudí na jedno miesto,“ povedal s tým, že tam „s nimi budú urobené potrebné úkony.“ To znamená napríklad identifikácia alebo registrácia.

Hoci je mobilná vojenská bariéra už v skúšobnej fáze, ministerstvo ju ešte nemá vo svojom vlastníctve. „Zatiaľ ju nemáme kúpenú, len odskúšanú, či je možné jej reálne využitie v našich podmienkach,“ povedal Netík. Koľko kilometrov bariéry nakoniec Slovensko bude potrebovať nespresnil, má však ísť o niekoľko kilometrov.

Ešte nie je jasné ani to, na ktorej hranici sa bude takáto mobilná bariéra využívať. Hovorí sa o južnej, teda maďarskej, prípadne by Slovensko mohlo takýmto spôsobom pomáhať aj na iným miestach schengenského priestoru.

Milióny migrantov

Príprava Slovenska na ďalší nápor migrantov súvisí podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj s laxnou azylovou politickou Nemecka.

„Treba si uvedomiť, že každý migrant, ktorý dostane azyl, môže požiadať, aby v rámci zlúčenia rodiny, prišla za ním jeho manželka, deti, aj rodičia. Takto teda každé číslo musíte vynásobiť minimálne štyrmi. Čiže v tomto roku ak hovoria Nemci o milióne, v skutočnosti sú to štyri milióny a ak hovoria v budúcom roku o troch miliónoch, tak je to v skutočnosti 12 miliónov,“ povedal minister nedávno v online rozhovore pre aktuálne.sk.

Bariéry, ktoré budú „zdobiť“ slovenské hranice, sú vyplnené zeminou. Sú nepriestrelné, nedajú sa podkopať a ani preliezť, tvrdí minister.

„Jedná sa o masívnu bariéru, ktorú nie je možné preraziť, ani podliezť, a ktorá by mala spĺňať všetky bezpečnostné štandardy a v prípade potreby by bola nasaditeľná kdekoľvek na Slovensku,“ uzatvára Kaliňák.

zdroj: aktualne.atlas.sk