Západ sa chce s rusmi zmieriť, pretože inak vojnu s islamistami vyhrajú Rusi bez nich. To by bola špatná reklama pre podvodníkov, čo islamistov stvorili a podporovali.

Ale keďže je nutné zbližovanie s Ruskom predstaviť ako víťazstvo západu, tak minister hospodárstva Fracúzska Macron povedal, že chce západ tento rok v lete zrušiť sankcie proti Rusku, pokiaľ vraj bude rešpektovať mierový proces dohodnutý v Minsku. A rovnako tak hovorí minister zahraničia USA Kerry. No netuším, ako to Washington s Bruselom spytlíkujú, aby to verejnosť zjedla.
Myslím, že bude treba, aby sa začal Kyjev snažiť a prestal porušovať dohody z Minska. Dodnes pučisti z majdanu nesplnili základné politické body zmluvy. Dnešná verejnosť v celej Európe je už dosť kritická a odolná voči manipuláciám. A samozrejme Rusko nemá zapotreby západu ustupovať.

Sankcie dlhodobo najviac poškodili Európu a Rusko prešlo síce kvôli západu krízou, ale tá zem posilnila. Aj cez útoky špekulantov a západných vlád začal rubeľ rásť, a ekonomiku Putin úspešne postupne presmeroval na Čínu a ďaľšie mimoeurópske krajiny.

Ruský vlak dávno ušiel a Európska únia iba stratila miliardy eur na obchode s Ruskom a to na moc dlho a niektoré oblasti natrvalo. Rusko už Európe neverí a nebude pre nich strategickým partnerom a je skôr možné, že cieľom sankcií bolo poškodiť európsku úniu a oslabiť jej pozíciu pri vyjednávaní s USA toľko i nami kritizovanej zmluvy TTIP – Transatlantickej dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA. Pretože i najväčší laik vie, že Rusko ekonomicky ani ľudsky nepoložil ani Hitler s miliónovou armádou, nieto nejaké sankcie.

Dnes, keď sme stratili Rusko, musí Európa o to usilovnejšie hľadať iné trhy včetne USA. A to je povedzme si komu k prospechu?

Video: