Roboti, ktorí krvácajú ako terminátor Arnold Schwarzenegger, sú o krok bližšie k realite. Vedci vyvinuli umelú kožu, z ktorej po porezaní vyteká červená krv. Tiež sa vie „liečiť“ a buduje drobné molekulárne mosty vnútri poškodenia.

Znie to ako vtip – ale idea je, že by táto „koža“ mohla varovať ľudí pri poškodení štruktúry, napríklad krídla lietadla, ktoré by bolo nasledované krvácaním.

Materiál by mohol poskytnúť seba liečiace plochy pre veľké množstvo výrobkov od mobilných telefónov a notebookov po automobily, hovoria výskumníci.

Pri reze mení materiál farbu na červenú pozdĺž miesta rezu, tak ako koža.

Reaguje na bežné svetlo alebo zmeny v teplote alebo kyslosť – narušenie opravuje molekulárnymi „mostami“, materiál sa tak hojí sám.

Vedúci výskumný pracovník profesor Marek Urban z University of Southern Mississippi povedal: „Matka príroda vybavila všetky typy biologických systémov schopnosťou opraviť sa. Ide tak o opravu kože u živočíchov či o rezy do kôry stromov, tak aj o opravu DNA pri genetickom poškodení.“

„Náš nový materiál napodobňuje prírodu – vydáva červený signál pri poškodení a obnovuje pri pôsobení viditeľného svetla, teploty a zmien pH.“

Materiál môže byť použitý pri výrobe lietadiel, povedal profesor Urban. Potom by sa rozhodlo, či by bola súčiastka vymenená, alebo nasvietená, aby sa opravila.

Škrabance na vozidlách by mohli byť opravené rovnakým spôsobom.

Tím profesora Urbana teraz pracuje na začlenení tejto technológie do plastov, ktoré vydržia vysoké teploty.