Odhaľovať chyby na Facebooku sa oplatí. Ak ich nahlásite cez white hat disclosure program, môžete si prísť na slušnú odmenu. Čo ale robiť so zástupcami Facebooku, ktorí nahlásenie bug popierajú a odmietajú sa s vami baviť?

Presne na tento problém narazil palestínsky vývojár Khalil Shreateh, ktorý objavil cestu, ako ide obísť nastavenie súkromia a postovať na stenu kohokoľvek, aj keď nie je medzi Vašimi priateľmi. Shreateh na to išiel podľa príručiek. Nahlásil chybu cez bug bounty program. Ilustroval ju tým, že poslal video na stenu jednej z Zuckerbergových spolužiačok z vysokej školy, Amy Goodin (tú samozrejme nemal medzi priateľmi). Zamestnanec zaoberajúci sa nahlásenými bugmi, ktorý sa predstavil len ako Emrakul, ale dané video nevidel, a tak nevidel ani problém. Khalil Shreateh sa mu snažil vysvetliť, že je to tým, že Emrakul nemá medzi priateľmi Amy Goodin a naznačil, že keby chcel, pokojne niečo pošle na stenu Marka Zuckerberga. Bol už ale ďalej ignorovaný.

Skúsil napísať ešte jednu oficiálnu správu, ale Emrakul mu krátko odpovedal, že sa o žiadny bug nejde. Shreateh odpovedal: „Dobre, to znamená, že nemám na výber. Budem informovať samotného Marka na Facebooku. „A to aj urobil.

Zuck2
[clear]
Potom sa mu ozval iný softvérový inžinier Facebooku, Ola Okelola, a vyžiadal si viac podrobností. Krátko na to bol Shreatehovi zablokovaný jeho FB konto z „preventívnych dôvodov“. Čisto technicky Khalil Shreateh porušil politiku najväčšieho sociálneho média, ktorá hovorí, že odhalenie bugu by nemalo byť využívané na ovplyvňovanie reálnych užívateľov. Ten, kto ho odhalil, má dovolené zakladať pre jeho testovanie fiktívne účty. Aj tak sa nám ale chce zvolať: „Pre dobrotu na žobrotu.“ Khalil Shreateh však na tejto kauze zarobil zviditeľnením sa a zvýšením svojej hodnoty na pracovnom trhu. „Ten, čo sa dostal Zuckerbergovi na nástenku,“ nemusí znieť v istých IT kruhoch vôbec zle. Celý príbeh si môžete pozrieť nižšie vo videu, ktoré Shreateh natočil.