Ešte 28. mája ruskí prankeri Vovan (Vladimir Kuznecov) a Lexus (Alexej Stoljarov) zavolali riaditeľovi svetovej antidopingovej agentúry WADA sirovi Craig Reediemu a riaditeľovi americkej antidopingovej agentúry Travis Tygart, ktorý vystúpil ako iniciátor vyšetrovania voči Rusku.

Stanica NTV sa vtedy rozhodla odložiť vysielanie do éteru kvôli tomu, že si neželala v ten moment priamo alebo nepriamo ovplyvniť rozhodnutia medzinárodných športových úradníkov.

V rozhovore s prankermi prezident WADA Craig Reedie povedal, že okrem rozhovoru Rodčenkova pre New York Times nemali žiadne ďalšie dôkazy. A riaditeľ americkej antidopingovej agentúry Travis Tygart povedal prankerovi Vovanovi, ktorý sa predstavil ako minister šport Ukrajiny Igor Ždanov, že Rusko musí byť suspendované zo všetkých pretekov, a že „to je politika, priateľ môj“.

Rozhovor Craiga Reedieho a prankerov

Craig Reedie: Dobré ráno!

Pranker: dobrý deň, to je Igor Ždanov, ukrajinský minister športu.

– Pán Ždanov, áno, s Vami hovorí Craig Reedie.

– Sme veľmi znepokojení antidopingovým škandálom v Rusku a tým, čo o tom píšu. Možno by sa mala Ukrajina pripraviť na to, aby sa obrátila s prosbou o prehodnotenie výsledkov súťaží v Soči?

– Vy pokladáte dosť ťažkú otázku. No dobre, ja Vám vysvetlím súčasnú situáciu. Správy v médiách prakticky všetky prišli z USA – predovšetkým sa objavili v New York Times. A správy v New York Times mali charakter obviňujúcich vyhlásenie: že v sočinskom laboratóriu dochádzalo k mnohým nezrovnalostiam. A obvinenia – to sú v podstate slová doktora Rodčenkova. A my musíme uvidieť dôkazy od Rodčenkova. Veľmi dúfame, že vyšetrovanie skončí asi za šesť týždňov, a vtedy uverejníme výsledok. Takže odpoveď na Vašu otázku: skor než podávať nejaká odvolanie na MOV, je lepšie počkať na výsledky vyšetrovania od WADA.

– Vy máte nejaké dôkazy okrem Rodčenkovových slov?

– Nie. Prvýkrát som to počul, keď mi zaslali článok z New York Times.

– Samozrejme, ako viete, existuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Dostali sme informáciu, že ruské zvláštne služby chystajú provokáciu. Chcú pridať meldonium do cukríkov, ktoré vyrába čokoládová továreň Porošenka, aby naši športovci zjedli tieto cukríky a potom by v ich krvi boli samozrejme zakázané látky a oni by boli diskvalifikovaní.

– Nie som si istý, že poznám odpoveď na túto otázku. Môžem Vás poprosiť, aby ste otázku preposlal do Montrealu nášmu odborníkovi Robimu Kellerovci? A my uvidíme, čo môžeme urobiť.

– Ďakujem za rozhovor.

Úryvok z rozhovoru Trevise Tigerta s prankerem, ktorý sa predstavil ako minister športu Ukrajiny Igor Ždanov

Pranker: Čo si myslíte, má sa ruská reprezentácia zúčastniť Olympiády v Rio?

Trevis Tigert: Náš postoj je, že tam byť nesmú. Váš prezident má styky s niekým z ruskej vlády, s Mutkom alebo niekým iným.

– Áno, pozná Mutka. Čo si o ňom myslíte?

– Jeho obranný postoj je problémom. Kvôli tomu vzniká problémová situácia. Dúfame, že sa zlepší a budeme sa snažiť, aby sa to stalo, a nie len hovoriť.

(…)

Pranker: Verím, že predsa len dokážete ovplyvniť revíziu výsledkov sočskej olympiády.

Trevis Tigert: Hry v Rio sa konajú bohužiaľ už toto leto a keby som prijímal rozhodnutia, vylúčil by som ruskú ľahkoatletickú reprezentáciu na dobu 12 mesiacov a potom by sme sa pozreli, čo by sa zmenilo. Lenže teraz to bohužiaľ urobiť nemôžeme, pretože žiadne priame následky nebudú. Dnes vieme, že výsledky testov boli sfalšované.

– Môžete ale ovplyvniť médiá!

– Chápem, je to ale politika, priateľu. Pošlite mi emailom úradný dotaz. Povedzte vášmu prezidentovi, že urobíme všetko, aby sme do dotiahli do konca. Pre mňa je to veľmi dôležité, ďakujem za volanie. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme. Ďakujem a veľa úspechov!

Video

zdroj: sputniknews.com