Taliansko si možno zarobilo na veľký problém ohľadom migrantov. Tamojší Najvyšší súd totiž vydal rozsudok, podľa ktorého nemožno považovať za zločin, ak ukradnete „neveľké množstvo potravín s cieľom ukojenie hladu“. V krajine, kde sa bez kontroly pohybujú státisíce migrantov, mnohí s obavami očakávajú, ako veľmi sa tieto „drobné krádeže k ukojeniu hladu“ rozmôžu.

Najvyšší kasačný súd Talianska skončil prevratným rozsudkom kauzu bezdomovca, ktorý v roku 2011 ukradol v supermarkete dva syry a jedno balenie párkov v celkovej hodnote štyri eurá. Pôvodne bol uznaný vinným (ochranka ho zadržala priamo v supermarkete s ukradnutými vecami) a potrestaný polročnom väzením a pokutou sto eur. Advokát bezdomovcov sa však odvolal a vec dospela až na Najvyšší súd, ktorý dospel k rozhodnutiu, že správanie bezdomovcov nemožno považovať za zločin. „Trest sa nevzťahuje na toho, kto hnaný nutnosťou ukradne malé množstvo jedla, aby uspokojil životne dôležitú potrebu jesť,“ stojí doslova v argumentácii súdu.

Novo nastavený výklad absencia trestov drobných krádeží potravín je sám o sebe právnicky sporný. Ako však upozorňuje Tereza Spencerová na webe Literarky.cz, ešte väčšie obavy však vyvoláva v kontexte migračnej krízy. Po Taliansku sa v súčasnosti pohybujú státisíce migrantov, ktorí sa odmietajú registrovať a akokoľvek spolupracovať s orgánmi štátu, svoje požiadavky vymáhajú často násilím a trestné právo je často jedinou šancou, ako je z EÚ vyhostiť. Za nového výkladu sa dá očakávať dramatický nárast „povolených“ drobných krádeží na účely ukojenie hladu.

To samozrejme ešte viac eskaluje protiimigračné nálady, ktoré sa už teraz v Taliansku dosť rozmáhajú. Zdá sa teda, že na Apeninskom polostrove, kam sa presmerovala uzavretá „balkánska trasa“ z Turecka, bude ešte viac husto.

zdroj: parlamentnilisty.cz