Taliansko v šoku: Najvyšší súd dovolil imigrantom kradnúť

thumbnail

Taliansko si možno zarobilo na veľký problém ohľadom migrantov. Tamojší Najvyšší súd totiž vydal rozsudok, podľa ktorého nemožno považovať za zločin, ak ukradnete "neveľké množstvo potravín s cieľom ukojenie hladu". V krajine, kde sa bez kontroly pohybujú státisíce migrantov, mnohí s obavami očakávajú, ako veľmi sa tieto "drobné krádeže k ukojeniu hladu" rozmôžu.

Najvyšší kasačný súd Talianska skončil prevratným rozsudkom kauzu bezdomovca, ktorý v roku 2011 ukradol v supermarkete dva syry a jedno balenie párkov v celkovej hodnote štyri eurá. Pôvodne bol uznaný vinným (ochranka ho zadržala priamo v supermarkete s ukradnutými vecami) a potrestaný polročnom väzením a pokutou sto eur. Advokát bezdomovcov sa však odvolal a vec dospela až na Najvyšší súd, ktorý dospel k rozhodnutiu, že správanie bezdomovcov nemožno považovať za zločin. "Trest sa nevzťahuje na toho, kto hnaný nutnosťou ukradne malé množstvo jedla, aby uspokojil životne dôležitú potrebu jesť," stojí doslova v argumentácii súdu.

Novo nastavený výklad absencia trestov drobných krádeží potravín je sám o sebe právnicky sporný. Ako však upozorňuje Tereza Spencerová na webe Literarky.cz, ešte väčšie obavy však vyvoláva v kontexte migračnej krízy. Po Taliansku sa v súčasnosti pohybujú státisíce migrantov, ktorí sa odmietajú registrovať a akokoľvek spolupracovať s orgánmi štátu, svoje požiadavky vymáhajú často násilím a trestné právo je často jedinou šancou, ako je z EÚ vyhostiť. Za nového výkladu sa dá očakávať dramatický nárast "povolených" drobných krádeží na účely ukojenie hladu.

To samozrejme ešte viac eskaluje protiimigračné nálady, ktoré sa už teraz v Taliansku dosť rozmáhajú. Zdá sa teda, že na Apeninskom polostrove, kam sa presmerovala uzavretá "balkánska trasa" z Turecka, bude ešte viac husto.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)