Profesorka z Princetonskej univerzity Kim Lane Scheppelová sa na serveri Politico.eu zamýšľa nad tým, prečo Maďarsko stavia plot proti utečencom na hraniciach so Srbskom, keď je jeho južná hranica oveľa dlhšia. Podľa jej názoru sa tak chce vyhnúť plneniu dohôd z Dublinu.

Plot iba na hraniciach so Srbskom tak prinúti podľa Scheppelové utečencov, aby hranice prekračovali smerom z Chorvátska a Rumunska, ktoré sú členskými štátmi EÚ, ale Srbsko nie. „A o to presne ide. V rámci dublinského systému nesie zodpovednosť za utečencov prvej krajiny EÚ, na ktorej pôdu vstúpi. Musí potom spracovať ich žiadosť o azyl. Ak teda do Maďarska vstúpi z Chorvátska či Rumunska, Maďarsko je z obliga, „konštatuje americká profesorka, podľa ktorej sa síce v rámci týchto pravidiel zaobchádza s utečencami humánne, ale sú tu aj značné nevýhody. „Kritici právom upozorňujú na to, že všetky bremeno tak leží na najchudobnejších juhoeurópskych štátoch.

„Príslušný stáť tak musí v priebehu vybavovania žiadosti o azyl utečencom zabezpečiť primerané ubytovanie, lekársku starostlivosť a stravu. Dospelým jedincom potom musí byť umožnené zaradiť sa do pracovného procesu a maloletým do škôl, „vysvetľuje Scheppelová a poukazuje na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý zamietol ďalšie vrátenie utečencov späť do Grécka čoby vstupnej krajiny EÚ. „Maďarská vláda sa tak snažia tejto záťaži vyhnúť. V jej počínanie je však tiež niečo veľmi cynického a krutého. Strana Fidesz premiéra Orbána mala v apríli podporu iba 21% a nebezpečne sa jej priblížil krajne pravicový Jobbik. Preto si premiér vypožičal nápad vystavať na hranici plot od vodcu Jobbiku, „píše Scheppelová.

„Premiér tak jeho výstavbou získal možnosť vyhnúť sa plneniu pravidiel zakotvených v zmluve z Dublinu. Zároveň však vzal vietor z plachiet konkurenčnému Jobbiku. Jeho júnové vystúpenie s podtitulom Maďarsko Maďarom navyše znelo ľúbezne v ušiach sympatyzantů z radov krajnej pravice, „uvádza americká profesorka a pripomína, že plot by mal byť dokončený do konca augusta a za povinnej účasti časti nezamestnaných. „Plot stavia väzni a nezamestnaní, ktorí za svoju prácu dostávajú menej peňazí, než by tomu bolo v prípade klasických zamestnancov. Istá krutosť je zrejmá aj vo vzťahu k samotným utečencom. Plot nemôže byť postavený tak rýchlo, takže niektoré jeho časti budú tvoriť ostnaté drôty, „píše Scheppelová.

V tomto roku podľa údajov maďarskej vlády požiadalo o azyl v krajine 110 000 utečencov. „Plot môže zabrániť tomu, aby muselo Maďarsko plniť záväzky vyplývajúce z dublinského systému. Čo sa ale stane tým, ktorí sú už vo vnútri? Podľa nového zákona, ktorý platí od 1. augusta, je možné väčšinu žiadosti z tvz. bezpečných krajín odmietnuť. Avšak už teraz je Maďarsko krajín, kde je prakticky nemožné získať azyl. V roku 2014 zamietlo Maďarsko plných 91% žiadostí o azyl, pritom v EÚ to bolo v priemere len 66%. Podľa nového zákona sa tak číslo 91% ešte navýši, „upozorňuje Scheppelová. V maďarskom parlamente sa navyše prerokúva zákon, podľa ktorého bude možné umiestniť ilegálne utečencov do väzenia. „Pritom dohoda z Dublinu niečo také zakazuje,“ glosuje americká profesorka.

Stratégiu maďarskej vlády považuje za nebezpečný precedens, ako sa vyhnúť plneniu záväzkov dohody z Dublinu. „Tiež to ukazuje, že by sa mali mať vlády na pozore pred krajne pravicovými stranami, ktoré sa snažia migračné krízu využiť vo svoj prospech. Ak Európska únia proti krokom maďarskej vlády nič nepodnikne, bude to znamenať veľmi zlý signál, „uzatvára Scheppelová.

zdroj: parlamentnilisty.cz