Po niekoľkých dňoch mlčania sa rakúski Slobodní (FPÖ) konečne oficiálne vyjadrili k prezidentským voľbám, v ktorých ich kandidát Norbert Hofer tesne prehral s Alexandrom Van der Bellenom. Šéf Slobodných Heinz-Christian Strache vyhlásil, že vo voľbách sa podvádzalo a ich výsledok sa ešte môže zmeniť.

„Celý rad indícií prichádzajúcich od samotných voličov nás vedie k záveru, že vo voľbách došlo k početným nezrovnalostiam. Necháme to preveriť nezávislým orgánom a potom sa rozhodneme, či výsledok volieb napadnúť na súde. Výsledky prezidentských volieb sa teda ešte skutočne môžu zmeniť, „vyhlásil včera vodca Slobodných podľa agentúry AFP a dodal, že doteraz bolo proti spôsobu sčítania voličských hlasov podaných päť trestných oznámení.

Hofer síce zvíťazil po prvom dni sčítania nad bývalým šéfom Zelených a tiež niekdajším priaznivcom rakúskych komunistov Alexandrom Van der Bellenom o takmer štyri percentá, ale v jeho neprospech nakoniec rozhodli korešpondenčné hlasy. Van der Bellen porazil Hofera v pomere 50,3% ku 49,7%, čo v konečnom dôsledku predstavovalo rozdiel vo výške 31 026 hlasov. Hoferovi priaznivci výsledky volieb od začiatku spochybňovali, ale samotní Slobodní doteraz mlčali.

Včerajšie Stracheho výroky však svedčia o tom, že FPÖ zrejme zbierala potrebné dôkazy, aby mohla proti údajným nezrovnalostiam pri sčítaní hlasov podať oficiálny protest. Strache síce hovoril o tom, že voľby ešte bude preverovať „nezávislý orgán“. Je však nepravdepodobné, že by po jeho otvorenej kritike Slobodní výsledky volieb uznali. Hoci samotný Hofer bezprostredne po zverejnení výsledkov uznal svoju porážku a svojich voličov nabádal k tomu samému.

Rakúsky prezident má síce skôr len ceremoniálnu úlohu, napriek tomu môže napr. vyhlásiť predčasné nové voľby, ktoré sa inak v krajine budú konať až v roku 2018, a Hofer vopred avizoval, že by tak možno urobil. V posledných mesiacoch totiž Slobodní jasne dominujú všetkým prieskumom verejnej mienky a naopak vládna koalícia zložená z ľudovcov a socialistov značne oslabuje. Slobodní sa držia na 30% a v nedeľňajšom prieskume realizovanom spoločnosťou Gallup dokonca získali 34%, zatiaľ čo socialisti len 24% a ľudovci ešte o tri percentá menej.

Mainstreamové médiá aj poprední európski politici po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb v Rakúsku nijako neskrývali svoju úľavu z toho, že predstaviteľ údajnej „krajnej pravice a populista“ Hofer neuspel. Vzhľadom na „krajne ľavicové“ minulosti Alexandera Van der Bellena sa tento fakt v každom prípade javí trochu prekvapivým. Samotný Van der Bellen svoju politickú minulosť v televíznej debate s Hoferom bagatelizoval a zvádzal svoje sympatie ku komunizmu na obligátne mladícku nerozvážnosť.

zdroj: parlamentnilisty.cz