Naša bytosť je tvorená harmóniou tela, mysle, srdca a ducha. Všetky tieto zložky musia byť v súlade pretože bez ostatných nemôže žiadna fungovať správne.

Začnime telom, pretože telo je súčasťou, kde si väčšinou všimneme, že s našou bytosťou nie je niečo v poriadku – takými situáciami hovoríme ochorenia alebo choroby. Telo samozrejme nechce byť choré a má varovný systém slúžiaci na to, aby nás chránil a upozornil na útoky z vonkajšieho sveta. K súčastiam tohto systému patrí pokožka, riasy i slzy. Problém spočíva v tom, že musíme dýchať, jesť a piť, aby sme zostali živí a zdraví, a telo tak do seba nevyhnutne musí vpustiť „cudzie“ veci. V prípade, že pre nich sú nebezpečné, má k dispozícii obranný mechanizmus, ktorý sa s tým vie vysporiadať. K súčastiam tohto mechanizmu patrí napríklad nutkanie na zvracanie (predchádzajúce príjmu väčšieho množstva), hnačka a zvracanie (aby sa prípadné jedy dostali čo najrýchlejšie zo systému).

Rovnaký mechanizmus však pôsobí aj po transplantácii obličiek či srdca, kedy človek musí po zvyšok života brať lieky brániace vypudeniu transplantovaného orgánu. Ale aj tá najlepšia obrana môže vydržať len tak dlho, kým sa neunaví, a potom už nefunguje, ako by mala. Nastane stav, keď už si toho všimneme – začíname byť chorľaví. Našich hlavných obrancov nájdeme v krvi – sú to biele krvinky. Predstavte si ich ako svoju vlastnú armádu, pozostávajúcu z prieskumníkov, vojakov, ženistov, generálov a stratégov a špeciálnych jednotiek. Za túto armádu ručia generáli čiže T – bunky. T – buniek je mnoho druhov, ale tu sa zmienime len o troch, T8, zabijáckych bunkách a bunkách T4, ktoré majú na starosti celú našu armádu.

Sú tu prieskumníci hlásiaci generálom T4 kde je v tele problém, a potom vojaci ktorí konajú úplne rovnako, ako figúrky v hre „Packman“. Pomaly sa pohybujúcim figúrkam sa hovorí „žrúti“.

Tí navyše majú k dispozícii ohrievače, ktorých teplo môžu využiť na hubenie baktérií. Rýchlo sa pohybujúcim figúrkam hovoríme „jedáci“. Pozrime sa, čo sa deje, keď si napríklad zarazíte triesku do prsta. Prst napuchá, okolo poraneného miesta sa vytvorí červenkastý kruh a kým triesku nevytiahneme, aby sa prst mohol hojiť a vrátiť do normálneho stavu, je horúci a bolí. Čo sa pritom deje vnútri? Prieskumníci generálom T4 ohlásili, že do prsta preniklo cudzie teleso. Velenie nato na ohrozené miesto – do prsta – ihneď zvolalo potrebné jednotky. V okolí triesky je potreba viac krvi, aby naše vojsko, biele krvinky, mohlo zaútočiť – preto je opuchnuté a červené.

Najprv dorazia malí jedáci a vytvoria okolo triesky kruh, aby zabránili baktériám, ktoré na trieske možno sú, preniknúť do zvyšku tela – to je ten červený kruh, ktorý pozorujeme na pokožke okolo rany. Potom dorazia žrúti a zapnú svoje ohrievače, čím pomôžu zabiť ľubovoľné baktérie, a pritom im pomáhajú zabijácke bunky. Prst bolí, a to je dobre, pretože potom ho radšej moc nepoužívame a nemôžeme ešte viac poškodiť. Bitka pokračuje, a pokiaľ ju sami neodstránime, je trieska nakoniec spoločne s trochou hnisu vytláčaná von. Hnis sú len biele krvinky a mŕtve baktérie. Teraz už bunky T8 a generáli vidia, že bitka je na konci. Odvolajú svoje jednotky a nariadia ostatným bielym krvinkám, vojakom, aby sa vrátili do „kasární“. Bunky T4 sú teda ako „vojnoví štváči“, zatiaľ čo bunky T8 predstavujúce sily k „zabezpečovaniu mieru“. V prípade konfliktu však potrebujeme oboje!

Keď dostanete zápal pľúc, stane sa to isté, ale pľúca tiež pomáhajú dostať infekciu von z tela vykašliavaním (a sme naozaj nerozumní, keď berieme kvapky proti kašľu a bránime telu v uzdraveniu). Keď žrúti zapnú svoje ohrievače, pozorujeme zvýšenú teplotu, horúčku. Horúčka je neodmysliteľnou súčasťou imunitného systému či obranného ústrojenstva, a aj tu radi vyvíjame úsilie, ktoré sa stavá proti nemu. Čo ľudia urobia, keď dostanú horúčku? No iste – vezmú si aspirín, aby ju zrazili … Ešte k bunkám T4 a T8. Keď prebieha bitka, sú bunky T4 bojovníkmi a bunky T8 tými, ktoré jednotky na konci vyhranej bitky odvolajú.

Keď bunky T8 neplnia svoje povinnosti, nastáva problém – bunky T4 ani zvyšok armády už nemá žiadnych nepriateľov, s ktorými by mohol bojovať, ale vojaci nemôžu prestať zabíjať, kým ich bunky T8 neodvolajú. Ak jednotky nedostanú príslušný rozkaz, stále útočia, ale pretože už nemajú nepriateľa a niečo napádať musia, začnú útočiť na iné telesné bunky – zaútočia „na seba samotné“. Tomu potom hovoríme autoimúnne ochorenie alebo abnormálne aktívny imunitný systém a prejavia sa choroby ako artritída, vredy atď ľuďom, trpiacim autoimúnnou chorobou sa dáva kortizón, ktorý imunitu potláča.

Čo sú protilátky? Protilátky sú špeciálne vycvičené biele krvinky. Novorodenec ešte nemá vlastné protilátky, ale nejaké získa cez placentu matky alebo s materským mliekom. Po čase, kedy je dieťa vystavené rôznym patogénom, si vytvorí vlastné protilátky. Keď je konfrontované s vírusom osýpok, prebehne nasledujúci proces: T4 zvolajú skupinu bielych krviniek a pošlú ich do školy, aby sa tam naučili všetko o slabostiach vírusu osýpok. Tomuto obdobiu sa hovorí „okno“. Akonáhle získajú potrebné znalosti, sú z nich špeciálne sily, protilátky, pripravené skoliť nepriateľov. Dieťaťu je medzitým mizerne, má horúčku, osýpky sa rozmnožili z niekoľkých do miliónov a objavia sa vyrážky. Protilátky ale už sú pripravené zničiť vírusy a dieťa sa rýchlo uzdravuje. Dobré pritom je, že vedomosti protilátok použiteľných proti osýpkam prejdú aj na ďalšie generácie protilátok, takže sme potom proti osýpkam chránení po celý zvyšok života. Toto sa pokúšajú dosiahnuť vakcináciou detí, ale za tým sa skrývajú isté zapeklité problémy, na ktoré v tejto krátkej úvahe nie je miesto.

Prirodzeným spôsobom tak získavame celoživotnú odolnosť aj proti mnohým ďalším vírusom. Prečo teda ešte stále trpíme bežnou chrípkou – ktorú predsa tiež spôsobuje vírus? Prečo proti nej nie sme odolní a nemáme patričné ​​protilátky, keď sme ju už raz mali? Niektoré vírusy podliehajú neustálym zmenám, ktorým sa hovorí mutácie. Keď sa prenášajú z osoby na osobu, či dokonca z prostredia do prostredia, chcú prežiť, a preto sa každodenne s každou generáciou zdokonaľujú a silnejú. To je dôvod, prečo chrípku dostanú aj ľudia, ktorí sa nechali zaočkovať. Než je vytvorená vakcína proti určitému chrípkovému vírusu, stačí patogén medzitým veľakrát zmutovať. Veľmi dôležitý je tiež lymfatický systém, žľazy a pečeň, ktorý hrá enormnú úlohu v udržiavaní telesného zdravia. Rovnako ako všade máme krvné cesty, je v tele rozprestretá sieť lymfatických ciev. Lymfa z krvi preberá a dopravuje k pečeni väčšinu „nečistôt“. Všade po tele, aj v tvári, na krku, v podpazuší, na chrbte, v stehnách a slabinách, máme lymfatické žľazy. Vnútri týchto žliaz sídli „žrúti“. Ak dostaneme napríklad angínu, správajú sa žrúti v žľazách na krku ako vysávače odsávajúce z hrdla infekciu, a to sa prejaví zdurením žliaz.

Žľazy následne vyprázdnia žrútov aj s infekciiou do lymfatických ciev a všetko nakoniec skončí v toalete. Na rozdiel od cievneho systému, kde krv telom pumpuje srdce, nemá lymfatický systém k dispozícii žiadne také „čerpadlo“. Aby sa lymfa pretlačila telom, musia jej cievy „masírovať“ svaly. To je jeden z dôvodov, prečo je tak dôležité cvičenie – pomáha udržať lymfatický systém v pohybe. K dispozícii sú tiež maséri, odborne vyškolení v drenáži lymfy lymfatickou masážou, ktorá pomáha udržať systém v pohybe alebo ho opäť rozprúdiť v prípade, že bol „zablokovaný“, čo sa kľudne môže stať, keď je niekto veľmi chorý. Jedným z varovných signálov zvestujúci, že v istej časti tela nie je niečo v poriadku, je zdurenie lymfatických žliaz. Napríklad infekcia, ako je chrípka, zápal v ústnej dutine, TBC, rakovina atď, môžu sprevádzať opuchnuté žľazy na krku.

Pečeň patrí k najdôležitejším telesným orgánom, a napriek tomu je často veľmi nedocenená. Plní asi 500 funkcií, hoci ľudia sú si všeobecne vedomí len asi deviatich z nich. Pečeň je najvýznamnejším dodávateľom energie, a ak bývate často unavení, bude to preto, že vaša pečeň nepracuje správne. Čokoľvek zjeme alebo vypijeme, musí predtým, než je to odoslané ku všetkým telesným bunkám, najprv prejsť pečeňou. Pečeň sa pokúsi oddeliť vhodné živiny od pre telo nevhodného materiálu, a živiny odošle k srdcu, odkiaľ potom putujú do zvyšku tela. Odpady putujú do obličiek, močového mechúra a odchádzajú z tela s močom. Väčšina ľudí už spoznala, že pečeň vie spracovať len jeden alkoholický nápoj za hodinu. Ak skonzumujú viac, sú opití, pretože v systéme cirkuluje nespracovaný etanol a čaká na spracovanie pečeňou. Pečeň vytriedi a vylúči aj všetky liečivá a iné chemikálie, spoločne so všetkým ostatným, čo telo nechce alebo nepotrebuje.

Všetky biele krvinky sa rodia v kostnej dreni. Detské T buňky následne putujú do týmusu umiestneného blízko srdca za hrudnou kosťou. „T bunky“ dostali meno podľa Thymus (týmus). Brzlík (anglicky Thymus gland) je niečo ako škola, kde sa T bunky učia, ako sa v tele majú správne správať. Nepreškolené bunky si často nevedia rady, sú dezorganizované a človek potom ľahšie ochorie.

Za normálnych okolností má každý človek asi 800 až 1200, v priemere teda asi 1000 T4-buniek na mililiter krvi. Tomu sa hovorí „počet CD4“. Pri niektorých ochoreniach, ako napríklad AIDS, počet buniek T4 klesne, ale spočiatku si toho vôbec nevšimnú. Povedzme, že máte CD4 700. Vyzeráte a cítite sa zdravo, pretože 700 T4-buniek ešte stále zvládne rovnakú prácu, ako 1000. Akonáhle však CD4 spadne ešte nižšie, povedzme na 500, T4 už nemusí zvládať všetko, a preto sa rozhodnú, že sa prestanú starať o drobné infekcie a sústredia sa len na väčšie nákazy. Človek potom možno začne zápoliť s „drobnými“ zdravotnými problémami, ako sú boláky a afty v ústach, majú problémy s pleťou, kašlú viac, než obyčajne atď. Keď potom máte CD4 200, lekári konštatujú, že máte AIDS – syndróm získaného zlyhávania imunity ( Acquired Immune Deficiency Syndrom).

Zabudnite na „získaný“ pretože je veľa rôznych spôsobov ako nedostatok imunity „získať“. Nevšímajte si ani pojmu „syndróm“. Tak lekári hovoria všetkému, o čom nemajú ani potuchy. Hovorme tomu symptómy alebo príznaky – a pretože máte nízky CD4, prejavia sa všetky druhy symptómov: zdurenie žliaz, pleťové problémy, hnačka, bronchitída, zápal pľúc, TBC, zápal mozgových blán, atď. Pretože v krvi nie je dostatok buniek T4 aby z nich bolo možné zostaviť armádu, sú takto postihnutí ľudia otvorení všetkým druhom chorôb. Pritom je dôležité nezabudnúť, že sme všetci odlišní, takže mnohí môžu byť chorí už pri CD4 400, zatiaľ čo niektorí môžu pri CD4 púhych 90 pociťovať len niekoľko drobných zdravotných ťažkostí. Dnes má veľa ľudí „oslabený“ imunitný systém a trpí IDS – symptómom imunitnej nedostatočnosti. IDS má mnoho príčin, môže ho vyvolať napríklad „zlý“ alebo „chronický“ stres, podvýživa, pôsobenia environmentálnych faktorov, toxíny a chemikálie.

Potrava, ktorú jeme alebo naopak nejeme, vzduch ktorý dýchame, voda ktorú pijeme, nadmerné užívanie alkoholu, drogy alebo lieky, to všetko prispieva k IDS. Hlavným faktorom je ale chronický stres. Ak sme preťažení, deprimovaní, nešťastní atď, vyšle mozog správu nadladvinkám. Nadladvinky potom uvoľnia kortizol, čo je látka potláčajúca imunitné reakcie úplne rovnako, ako kortizón, ktorý vám predpíšu pri hyperaktívnom imunitnom systéme alebo autoimunitným ochorení, ako je artritída. Kortizol ničí buňkyT4. Keď ste chronicky stresovaní CD4 rýchlo klesá, kým nespadne až na dno. To závisí na dobe trvania stresu. Keď sme naproti tomu, šťastní a spokojní, CD4 opäť stúpa a pohybuje sa v zdravom rozsahu, pretože mozog uvoľňuje iné chemikálie, ktoré sú pre nás dobré. Všimnite si, že šťastní ľudia bývajú zriedkakedy chorí, zatiaľ čo stresovaní majú často zdravotné problémy.

Nasledujúce je len krátke vysvetlenie, čo robiť, keď niekto trpí IDS, čiže u ľudí s chronickými alebo autoimunitnými ochoreniami. Keby ste tento rok dostali bežnú chrípku alebo nádchu, budete vedieť, že váš imunitný systém nie je v takej forme, ako obvykle – nie je normálne, aby zdravá osoba každým rokom dostala chrípku. Väčšina liekov pochádza z potravy, lenže my sme už dávno prestali zdravo jesť. Ale ani jedlo už z rôznych dôvodov nie je tak kvalitné, ako povedzme ešte pred 20 – 30 rokmi. Z pôdy stále len berieme a nevraciame do nej nič späť, a keď už, tak len umelé hnojivo, teda petrochemický produkt. Aby sme vyzískali z pomaranča to, čo pred 30 rokmi, museli by sme ich dnes zjesť prinajmenšom dvadsať. To isté platí aj pre špenát. Dnes by ste ho museli zjesť 74 násobné množstvo – námorník Pepek by z toho vôbec nemal radosť! Mnohí si to začínajú uvedomovať a vyhľadávajú na humuse pestovanú organickú zeleninu. Viac zdravej zeleniny a ovocia začali ponúkať dokonca už aj niektoré veľké supermarkety.

Keď sa ľudí spýtate, kedy naposledy mali nejaké ovocie, nezriedka začne: „Vari poháre džúsu nie je to isté, ako ovocie?“ … Keď niečo nie je v poriadku, ponáhľame k lekárovi alebo do lekárne, aby sme získali nejaké tabletky, ale tie len potlačia príznaky a nevyrieši náš problém. Lekárňou by sa opäť mali stať police v špajzi – nie skrinka zavesená v kúpeľni. Jedzte zdravo. Keď obsah taniera žiari všetkými druhmi na vlastnej záhradke vypestovanej zelenine, nie plný hranolčekov alebo údenín, viete, že ste na správnej ceste. Je tu ale ešte pár špecifických vecí, ktoré budete musieť urobiť či pridať k strave. Ľudia s chronickým ochorením, ako cukrovkou, vysokým krvným tlakom atď, alebo zamorení vírusmi, ako je herpes či postihnutí autoimunitnou chorobou, ako napríklad artritída, sú vo vnútri už veľmi „zamorení“. Všetky tieto choroby navyše samy o sebe produkujú veľa toxických odpadov, a tým pridávajú do tela ďalší brak, ktorý v ňom spôsobuje čoraz väčšie škody. A všetku tú špinu, odumreté bunky a medikamenty, musí odfiltrovať – ​​pečeň.

Nakoniec to pečeň prestane zvládať a „zablokuje“ sa, podobne ako upchatý odpad. Akonáhle odpad prestane opúšťať telo, dostáva sa v krvnom obehu spoločne so živinami k srdcu, a potom do zvyšku tela. To tiež môže byť jeden z dôvodov, prečo niektorí ľudia majú vysoký krvný tlak, pretože krv je ťažšia a srdce musí vyvíjať väčší tlak, aby ju pretlačilo obličkami. Keď niekomu napuchnú žľazy a zostávajú zdurené, je to príznak zablokovanej pečene, ktoré prestali čistiť lymfu. Ľudia s AIDS bývajú plní odpadu. Ich telo sa ho snaží nejako zbaviť, a tak ho začne vylučovať kožou, ako môžeme pozorovať u mnohých chorých s AIDS. Lekári sa často pokúšajú ošetrovať problémy s pleťou naordinováním rôznych mastí atď, ktoré však nepomáhajú, pretože skutočným problémom je zablokovaná pečeň. Nefunkčná pečeň patrí tiež k dôvodom, prečo takto chorí ľudia strácajú na váhe. Spočiatku ešte majú chuť k jedlu a jedia výdatne, a napriek tomu začínajú chudnúť.

Sprvu sa dostaví neschopnosť správnej absorpcie živín neskôr nasledovaná stratou chuti do jedla. To všetko súvisí so „zablokovaním“ alebo zanesením pečene. Ak ste často unavení, bolia vás svaly, máte problémy s pleťou, naakumulované žľazy, nejakú chronickú chorobu, rakovinu alebo čokoľvek iné, skôr ako začnete s akoukoľvek liečbou, musíte si najprv prečistiť pečeň a hrubé črevo. Pre spoľahlivo fungujúce telo je podstatný selén, ktorého najbohatším zdrojom sú orechy para (plody juvia štíhla). Selén likviduje toxické voľné radikály generujúce peroxid vodíka, ktorý poškodzuje bunkové membrány, vrátane buniek imunitného systému. Ľudia v krajinách s vysokým množstvom selénu v pôde sú oveľa zdravší. Južná Afrika má veľmi nízke hodnoty pôdneho selénu a súčasne aj najväčšie množstvo ľudí s AIDS na svete.

Dospelý človek potrebuje asi 75 mikrogramov selénu denne – chorí a rekonvalescenti viac, ale príjem by nemal presahovať 200 mikrogramov za deň. K tomu postačí zjesť denne jeden až dva orechy para. Zinok je prvok nevyhnutný pre zdravý týmus – učilište T buniek. Ak nedostáva zinok, stáva sa dysfunkčným a T-bunky nedostávajú patričný výcvik. Preto starší ľudia tak ľahko ochorejú, ich bunky nie sú správne vyškolené v dôsledku nedostatku zinku. Potrebujete prinajmenšom 45 mg zinku denne, a ešte viac, keď ste chorí. Najbohatším zdrojom biologicky vstrebateľného zinku sú semená tekvice. Polievková lyžica tekvicového semena denne vám poskytne 15 mg zinku. Tieto semená sú nielen dobrým zdrojom zinku, ale likvidujú aj rôzne hlísty a iné parazity. Mnohí si vôbec neuvedomujú, že nejaké parazity majú. Dávajte tekvicové semená aj domácim zvieratám. Psy ich majú veľmi radi. Tieto semená navyše pomáhajú udržať v čistote čreva a pomôžu vám zbaviť sa všetkých usadených zvyškov potravy, ktoré sa na ne mohli prilepiť. Semená môžete kúpiť alebo usušiť z tekvíc vypestovaných na vlastnej záhradke. Majú príjemnú chuť, skoro ako orechy.

Dávajte ich denne celej rodine aj domácim zvieratám. Naozaj veľa zinku potrebujú sexuálne aktívni muži. Jeho nedostatok je jednou z príčin rakoviny prostaty. Jedným z najlepších prí – rodných antibiotík na svete, použiteľným proti plesniam aj všeobecnému prečistenie je cesnak. Užívajte ho tak často, ako len môžete. Cesnak je pre každého, kto chce opäť získať svoje zdravie alebo si ich udržať, či už trpia artritídou, cukrovkou, srdcovou chorobou atď Nezabúdajte, že účinnou látkou je cesnakový olej, cesnaková soľ alebo cesnakové tabletky vám pomôžu len ťažko. Keď niekto v starom Rusku dostal chrípku alebo angínu, mal problémy s pečeňou, prostatou, vysokým krvným tlakom alebo rakovinou, potom pil vodku s cesnakom a paprikou, niekedy ochutenú niekoľkými plátkami cibule, šiel do sauny a odpočíval. Mnohí ľudia, medzi nimi aj bohatí a slávni, odporúčali priateľom: „Keď ju budete piť denne, nikdy nebudete chorí.“

Západní výskumníci v posledných desiatich rokoch zistili, že ľudské telo nevie prijať všetkých známych 400 liečivých substancií z cesnaku – absorbuje z nich len okolo 25-30%. Išli však cesnak eluoval v 40% alkoholu, môže ich tento extrakt dodať telu cez 65%. Je potvrdenou skutočnosťou, že cesnak je veľmi účinný zabijak baktérií, vírusov i plesní.

Upozornenie: Cesnak zvyšuje riziko krvácania, ak beriete antikoagulanty, ako je napríklad warfarín (Coumadin), alebo antiplateletní lieky, ako Clopidogrel (Plavix).

Jedným z najlepších zdrojov betakaroténu, provitamínu A, je surová mrkva. Ak trpíte nejakým vírusovým ochorením, skúste zjesť prinajmenšom 3 – 4 surovej mrkvy denne. Provitamín A usmrtí prinajmenšom 5% vírusov denne. Betakarotén je potrebný aj pri iných iný ochoreniach, takže vaša matka mala pravdu, keď hovorila, že mrkva je zdravá a nielen pre oči. Starí, chorí, unavení, stresovaní alebo podvyživení ľudia sú často podchladení. Normálna telesná teplota je tesne pod 37 ° C. Podchladené telo je oveľa náchylnejšie k infekciám. Napríklad TBC sa najlepšie darí pri telesnej teplote 36,5 ° C. Nezabudnite, že horúčka je jednou zo zbraní imunitného systému, pretože môže zničiť pôvodcu infekcie. Vyvarujte sa (nadmernej) únave, a keď môžete, skúste si občas zdriemnuť. Nebuďte dlho v chlade bez primeraného oblečenia, nezabudnite sa občas pretiahnuť a majte v strave dostatok vápnika.

K zvýšeniu príjmu vápnika a horčíka jedzte veľa zelenej zeleniny, ako špenátu atď. Z mlieka alebo mliečnych výrobkov dostatok vápnika nemôžete získať, vápnik sa navyše môže vstrebávať iba vtedy, keď ho telo dostane spoločne s horčíkom. V ročnom období, kedy bývame prechladnutí, a obchádza nás chrípka, sa väčšinou snažíme robiť to najlepšie, aby sme oslabili telo a imunitný systém. Berieme acylpyrín k zníženiu horúčky, ktorá nám v skutočnosti pomáha zbaviť sa ochorenia. Srkáme kvapky proti kašľu, lenže kašeľ je súčasťou obrany slúžiaci na odstránenie infekcie z pľúc. Navyše sa zbytočne zdržiavame na verejných miestach, chodíme do práce, a tým roznášame infekciu. Ste naozaj tak nenahraditeľní, že chcete zdieľať svoje prechladnutie, alebo chrípku, s ostatnými?

Ak pokračujeme v bežnej aktivite, telo si nemôže oddýchnuť. Zabúdame, že odpočinok a spánok patrí k najlepším liekom. Keď odpočívame alebo spíme, môže telo využiť všetku energiu k vlastnej liečbe, namiesto aby ju míňalo k tomu, aby nás udržiavala „v prevádzke“. Ďalšiu obrovskú chybu robia ľudia, ktorí trvajú na tom, aby im lekár predpísal antibiotiká – alebo im ju naordinujú sami doktori – a pritom sa zabúda, že chrípku spôsobujú vírusy, ktoré na antibiotiká nereagujú. Antibiotiká časom poškodia črevné prostredie – objaví sa kandida a stanete sa súčasťou procesu, v ktorom baktérie získavajú rezistenciu. Čo robiť proti prechladnutiu? Pite veľa vody, zostaňte v posteli s ohrievacou flašou alebo elektrickou dekou a jedzte len ľahkú stravu. Majte otvorené okná, aby sa odvetrávali vykašliavané baktérie a nevdychovali ste ich znovu. Veľmi dôležité je cvičenie. Telo má v prvom rade prospech z dodatočnej porcie prijatého kyslíka. Kyslík likviduje infekcie, a tiež rakovina ho naozaj nemiluje. Posilníte si svaly, pretože tukové bunky nahradí svalovina. Pri cvičení takisto vzniká viac krvných buniek, to znamená viac imunitných i červených krviniek.

Zlepší sa aj látková výmena atď. Ľudia väčšinou neradi cvičia, ale určite si nájdete niečo, čo vám urobí potešenie. Napríklad každodenná dlhá prechádzka, tanec, joga alebo čokoľvek iné. Telocvičňa nie je jediné miesto na každodenné cvičenie. Snažte sa niekoľkokrát týždenne zapotiť – napríklad s použitím švihadla. Keď budete cvičiť radi, budete mať šťastný pocit, a to je dobre, pretože je nemožné byť nahnevaný a šťastný súčasne. Mali by ste tráviť prinajmenšom pol hodiny vonku – pokiaľ možno na slnku. Slnečné svetlo je pre telo veľmi dôležité, pretože mu umožňuje produkovať vitamín D. Väčšina ľudí má veľký nedostatok vitamínu D. Máme dnes obavy zdržiavať sa na slnku, aby sme nedostali rakovinu kože, lenže dnes je oveľa viac ľudí chorých kvôli nedostatku slnka, ako je tých , ktorí dostali rakovinu kože. Užite si na slnku polhodinku denne, medzi 10 – 11 hodinou dopoludnia alebo 15 – 16 hodinou popoludní, bez slnečných okuliarov, a vystavte mu toľko pokožky ako je len možné. V krajinách s dlhými zimami obohaťte svoju stravu o rybí tuk.