Švédske firmy a ďalšie zariadenia začínali ako prvé v Európskej únii zavádzať šesťhodinovú pracovnú dobu namiesto doterajšej osemhodinovej. Ľudia, ktorí pracujú denne o dve hodiny menej sú podľa výsledkov firiem, ktoré zmenu už vykonali, šťastnejší a ďaleko produktívnejší. Skrátenú dobu práce teraz začína zavádzať čoraz väčšie množstvo firiem.

,, Osemhodinová pracovná doba nie je tak efektívna, ako by si jeden mohol myslieť. Zostať sústredený na špecifickú prácu po tak dlhú dobu je obrovská výzva. Aby sme sa s takou úlohou vysporiadali prerušujeme prácu inými vecami a robíme prestávky tak, aby sa pre nás pracovný deň stal znesiteľnejším. Zároveň je pre nás aj ťažšie viesť súkromný život mimo prácu, „povedal biznis magazínu Fast Company Linus Feldt, generálny riaditeľ vývojárskej spoločnosti Filimundus, ktorá šesťhodinovú pracovnú dobu začala minulý rok testovať.

V krajine s 9,5 miliónmi obyvateľov sa bežný pracovný čas pohybuje medzi 40 a 55 hodinami týždenne. Zavádzanie skráteného pracovného času, ktorá zatiaľ nie je daná zákonom však začali na základe výsledkov vývojárskej spoločnosti praktizovať desiatky ďalších firiem a pracovísk.

Priekopníkom sa pritom už pred 13 rokmi stala pobočka japonskej automobilky Toyota vo švédskom Göteborgu. Pobočka vďaka zmene od tej doby každý rok zaznamenáva o 25% väčší zisk, spokojnejších zamestnancov a príjemnejšie pracovné prostredie.

Avšak až minulý rok sa k zmene odhodlali aj ostatné firmy, ale tiež napríklad zdravotnícke zariadenia ako domov dôchodcov v meste Svartedalens, v ktorom zdravotné sestry od februára chodia do práce len na šesť hodín, ale poberajú stále rovnaký plat. Domov dôchodcov inšpiroval napríklad ďalšie zdravotnícke zariadenia na severe krajiny – univerzitnú nemocnicu, ktorá zaviedla zmenu na dvoch zo svojich oddelení. Zariadenie vo Svartedalens chce v experimente pokračovať po celý rok 2016 a zistiť, či sa im strata na skrátenej dobe ďalej oplatí.

Podľa štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity by zamestnávatelia mali zvážiť aj posunutie pracovnej doby o hodinu či o viac. Teda tak aby ľudia začínali pracovať o 10 hodine namiesto 9 alebo skorších hodín. ,, Zamestnanci by mali začínať o desiatej hodine dopoludnia. Väčšinou totiž trpia spánkovou depriváciou, každý trpí a pritom by nemusel. Nemôžeme meniť náš 24 hodinový rytmus. „Povedal vedeckému serveru Science Alert Paul Kelley z Oxfordskej univerzity.

Najdlhší pracovný čas v Európskej únii majú Nemci, Íri a Briti, ktorí pracujú 48 hodín týždenne. V českej republike je 40 hodinový pracovný týždeň. Najkratšie potom majú Francúzi s 35 hodinami, podobne ako Belgičania.

zdroj: echo24.cz