Švédsky premiér opísal bodnutie zamestnankyne v stredisku pre mladých žiadateľov o azyl ako „hrozný zločin“.

Premiér Stefan Lofven navštívil včera centrum pre migrantov bez sprievodu v meste Molndal a v jeho blízkosti Gothenburgu, iba niekoľko hodín po vražde.

Podozrivý žiadateľ o azyl vo veku 15 rokov, bol zatknutý za zabitie zamestnankyne centra pre migrantov, ktorej bolo 22 rokov. Centrum obývajú žiadatelia o azyl vo veku 14 – 17 rokov.

Premiér Lofven povedal v rozhovore do rádia, že sa mnoho Švédov obáva možnosti ďalších útokov. „Verím, že existuje pomerne veľa ľudí vo Švédsku, ktorí cítia veľa obáv, že môže nastať viac prípadov tohto druhu, keď Švédsko prijíma toľko detí a mládeže, ktorí prichádzajú osamotene žiadať o azyl.“

Policajti našli miesto činu s množstvom krvi povedal policajný hovorca Tomáš Faubourg. Páchateľ bol premožený ostatnými obyvateľmi centra. Vražedná zbraň bola nájdená na mieste.
Obeť vražedného násilia utečenca zomrela v nemocnici na následky svojich zranení.

[clear]

Švédsko prijalo viac ako 150 000 žiadostí o azyl počas minulého roka a spolu s Nemeckom je hlavným cieľom pre utečencov a ďalších migrantov vstupujúcich nelegálne do EÚ.
„Chlapec, ktorý je v policajnej väzbe, nebol identifikovaný, aj keď je známa krajina jeho pôvodu,“ povedal Hans Lippens, hovorca miestnej polície.

Podľa Lippens bola 22-ročná zamestnankyňa, s ôsmimi mladými mužmi, ktorí v tom čase obývali domov, sama. Polícia zatiaľ predpokladá, že vraždil iba jeden z nich, aj keď vypočula aj ostatných sedem chlapcov. „Toto nebol terorizmus. Myslíme si, že by to buď bola nehoda, alebo tam došlo k boju,“ uviedol Lippens.

Dodal, že polícia by dnes vydala viac informácií, ale jej prácu komplikuje to, že mladíci sú z rôznych krajín a je teda potreba viac prekladateľov. Incidenty so žiadateľmi o azyl v regióne Västra Götaland sa stávajú údajne stále častejšie. „Máme tu veľa práce,“ hovorí Lippens s tým, že „toto je doteraz najhorší prípad.“ Podľa polície príde do regiónu zhruba 50 žiadateľov o azyl každý mesiac, väčšinou sa jedná o utečencov zo Sýrie a Afganistanu. Normálne ale vraj dochádza k incidentom medzi samotnými migrantmi, nie ku stretom so Švédmi.

zdroj: securitymagazin.cz