Niekoľko švédskych zamestnávateľov už zaviedlo zmenu pracovného času z ôsmich na šesť hodín za rovnaký plat. Ľudia sa na prácu viac sústredia, urobia ju rýchlejšie a zároveň budú mať viac času na súkromný život.

Švédski zamestnávatelia po celej zemi už podľa internetových stránok Science Alert urobili zmenu. Cieľom je získať viac práce od zamestnancov a zaistiť, aby ich pracovníci mali dostatok energie a času aj na svoj osobný život.

Šťastnejší zamestnanci, väčšie zisky

Automobilka Toyota so sídlom v Gothenburgu, ktorý je druhým najväčším mestom Švédska, zaviedla túto skrátenú pracovnú dobu dokonca už pre 13 rokmi. Spoločnosť už v tom čase zaznamenala šťastnejších zamestnancov, menšiu fluktuáciu a zvýšený zisk.

Osem hodín je pridlho

Ďalšia spoločnosť s názvom Filimundus, ktorá vyvíja aplikácie a sídli v Štokholme, predstavila šesťhodinový deň minulý rok. „Osemhodinový pracovný deň nie je tak efektívny, ako by ste si mysleli,“ povedal Linus Feldt, riaditeľ spoločnosti. „Zostať sústredený na určitú pracovnú úlohu osem hodín je naozaj ťažké. Aby sa to dalo zvládnuť, miešame úlohy a pauzy tak, aby bol pracovný deň znesiteľnejší. Zároveň je pre nás ťažké zvládnuť oddelený súkromný život od práce.“

Žiadne rozptýlenia

Pán Feldt svojmu personálu zakázal prístup na sociálne siete, stretnutia museli skrátiť na minimum a ostatné rozptýlenia počas dňa museli byť odstránené. Cieľom týchto opatrení je to, aby boli zamestnanci viac motivovaní a pracovali naplno.

Čas na súkromie

Riaditeľ Feldt uviedol, že nový pracovný čas umožní, aby ľudia mali dostatok energie a stíhali aj svoj súkromný život – niečo, čo je počas osemhodinového pracovného dňa niekedy ťažké. „Mám dojem, že je ľahšie plne sa sústrediť na prácu, ktorú treba spraviť a stále vám ostane dostatok síl, keď opustíte kanceláriu,“ dodal.

Podľa Science Alert, dokonca aj niektorí doktori a zdravotné sestry prešli na šesťhodinový pracovný deň.

Dom dôchodcov v Gothenburgu zaviedol zmenu na šesť hodín začiatkom tohto roka a pokračuje v experimente do konca 2016. Vtedy sa rozhodnú, či náklady na prijatie nových zamestnancov, ktorí majú vyplniť časovú medzeru sa vyrovnajú so zlepšením starostlivosti o pacientov a posilnenou pracovnou morálkou zamestnancov.

zdroj: pluska.sk