Švajčiarsko stiahne svoju žiadosť o členstvo v Európskej únii, ktorú podalo pred 24 rokmi. Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung (NZZ) o tom dnes rozhodla stavovská rada, ktorá reprezentuje jednotlivé švajčiarskej kantóny. Už skôr vyjadrila súhlas s týmto krokom aj priamo volená komora parlamentu – Národná rada.

Švajčiarsko podalo žiadosť o vstup do vtedajšieho Európskeho spoločenstva 20. mája 1992, nikdy sa ale do európskeho bloku nezapojilo. Namiesto toho uzavrelo s EÚ bilaterálnu zmluvu, ktorá mu umožňuje podieľať sa na európskom vnútornom trhu.

Stiahnuť žiadosť o členstvo navrhla národno-konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá je na celoštátnej úrovni v opozícii. Vláda sa však podľa NZZ proti návrhu nebránila, pretože ho nepovažovala za škodlivý, hoci podľa nej nebude mať ani žiadny prínos.

Švajčiarski politici už dlho pozerali na žiadosť o členstvo ako o bezpredmetný dokument, ktorý v súčasnosti nemá žiadny politický význam. Podľa nemeckého servera Spiegel Online ale stiahnutie žiadosti môže pôsobiť ako symbolický signál v okamihu, keď vrcholí diskusia o vystúpenie Británie z EÚ. Britskí voliči budú medzi zotrvaním v únii a jej opustením rozhodovať v referende 23. júna, sily oboch táborov sú dosť vyrovnané.

zdroj: zpravy.e15.cz