Putin rokoval 6 hodín s Merkelovou o pakte neútočení v prípade vypuknutia vojnového konfliktu kvôli Ukrajine. Rusko mobilizuje práve teraz armádu aj štátnu správu, Kremeľ zvažuje vypovedanie zmlúv obmedzujúcich strategické zbrane. Americké tanky na hraniciach s Ruskom. Vylúčenie USA z NATO je jediná cesta k mieru v Európe?

Vladimír Putin sa 15. Novembra zúčastnil zasadnutia skupiny G20 v austrálskom Brisbane a médiá túto udalosť komentovali ako demonštráciu jednoty západu voči „ruskej agresii“ na Ukrajine. Informácie, ktoré prišli do redakcie od nášho ruského spravodajcu z Moskvy, sú však úplne iné a vypovedajú o niečom, čo už v náznakoch môžeme sledovať niekoľko posledných mesiacov i z médií na západe. Avšak ešte len 15. November 2014 je dátumom, ktorý vstúpi do histórie. Ruský prezident totiž prišiel do Brisbane s rozdanými kartami a sprevádzaný loďami ruského vojnového námorníctva. Nie pre dekoráciu, nie kvôli vyťahovaniu sa. Ale kvôli obavám, že počas jeho neprítomnosti doma zaútočí NATO na Ruskú Federáciu a pokúsi sa v Moskve o súbežný štátny prevrat. Putin si vzal so sebou lode ako poistku včasného úderu a kontroly nad časťou ruského arzenálu! Redakcia AE News má k dispozícii informácie, že ruský prezident prišiel do Brisbane dojednať s EÚ kontra-dohodu o vojenskom neútočení, napriek USA! Poznáme podrobnosti!

vladimir-putin-rusko

Neuveriteľných 6 hodín trvalo rokovanie Vladimíra Putina a Angely Merkelovej v Brisbane za zatvorenými dverami. Oficiálne stanovisko bolo, že sa preberali bezpečnostné témy o Ukrajine. V skutočnosti došlo k rokovaniu na najvyššej úrovni o vzájomnom neútočení medzi Nemeckom a Ruskom v prípade vypuknutia vojny medzi NATO a Ruskom. Preto ten šok a zdesenie a tiež zlosť po skončení schôdzky. Putin Merkelovej oznámil aj túto vetu: „Rusko bude považovať dohody o povojnovom usporiadaní Európy po II. sv. vojne za neplatné, ak vstúpi Ukrajina do NATO! „. Reakcia Merkelovej to potvrdila aj dnes a dodala, že Nemecko nemieni podporovať vo veci Ukrajiny vojnový scenár, bez ohľadu na čokoľvek. Zdôraznila ale potrebu trvania sankcií proti Rusku. Kvôli vzťahom s USA.

Pakt o neútočení Putin – Merkel

V Brisbane upiekla Merkelová s Putinom bilaterálnu kamarádsku dohodu. Za chrbtom Obamu i ďalších partnerov. Putin si zaistil silu veta Berlína v prípade hlasovania NATO o prípadnej vojne s Ruskom. Nemecko bude proti, za všetkých okolností. Aby bola pozícia Merkelovej silná pred spojencami, bude naďalej trvať na sankciách proti Rusku. Tie však nie sú pre Rusko nijako citeľné, akokoľvek sa západná propaganda snaží obyvateľstvo presvedčiť o opaku.

Vojna kvôli Ukrajine sa dá očakávať teraz, čo americký Kongres aj Senát ovládli militantni republikáni. Vladimír Putin prišiel do Brisbane s ultimátom vo vzťahu k EÚ a NATO. Ultimátum má jedinú podmienku: „Rusko požaduje stiahnutie amerických vojsk od hraníc s Ruskom, a to ako v Pobaltí, tak i z Gruzínska a z Čierneho mora“. Ak nedôjde k stiahnutiu vojsk, Rusko sa nebude cítiť viazané zmluvami o zákaze a obmedzení vývoja nosičov stredného a dlhého doletu. Rusko rozmiestni jadrové zbrane na kontaktnej hranici s Pobaltím, na Kryme a tiež na Kube. Pri vstupe vojsk NATO na územie Ukrajiny vstúpia ruské vojská do Pobaltia a do Gruzínska.

Angela Merkelová podľa všetkého informovala zástupcu USA a Kanady o ruskom pláne rozmiestnenia balistických rakiet na Kube, z čoho pramenilo aj ostré vyhlásenie kanadského premiéra Stephena Harpera, aby Rusko láskavo „vypadlo z Ukrajiny“. Ostré slová mierili na Putina zrejme kvôli zmienke o tom, že ruské rakety na Kube doletia až do Kanady. Putin oznámil Angele Merkelovej, že Ukrajina je považovaná Moskvou za neutrálne nárazníkovú zónu, ale vďaka štátnemu prevratu v Kyjeve sa teraz Rusko cíti ohrozené. Zároveň Putin uviedol, že Moskva sa už necíti viazaná dohodou z roku 1994 o územnej celistvosti Ukrajiny potom, čo Kyjev oficiálne vyjadril plán na vstup krajiny do NATO. Rusko nebude brániť povstalcom na východe Ukrajiny v rozšírení ich území až na hranicu rieky Dneper, varoval Putin.

Hradba Dnepra hrala významnú úlohu počas Veľkej vlasteneckej vojny. Možno ju bude hrať znova ...

Hradba Dnepra hrala významnú úlohu počas Veľkej vlasteneckej vojny. Možno ju bude hrať znova …

[clear]

Doslova v šoku zostali účastníci summitu v Brisbane, keď Putin Merkelovej oznámil, že ruská fregata neďaleko pobrežia Austrálie má na palube operačno-taktické jadrové zbrane s plochou dráhou letu a že Rusko obnovilo hliadkové plavby k americkému aj austrálskemu pobrežiu. Na dôkaz toho, že prišiel do Brisbane s ultimátom a nie na návštevu, ukončil Putin predčasne účasť na summite. Od toho okamihu došlo k spusteniu hodín, ktoré odpočítavajú novú studenú vojnu. Rusko je v stave pripravenosti, reviduje taktické plány, reaktivuje strategické raketové vojská, štátna správa je pripravovaná na celonárodnu mobilizáciu. Rusko má informácie, že NATO plánuje pozemný útok na Rusko vedené po osi „stred“ cez Poľsko a os „sever“, Pobaltia, akonáhle sa NATU podarí nájsť pre útok zámienku. Týchto zámienok už bolo niekoľko, ale žiadna nevyšla. Najprv pokus Porošenko s vyhlásením o ruskej invázii na Ukrajinu. Potom pokus kyjevskej vlády obviniť Rusko z terorizmu po tom, čo ukrajinská stíhačka zostrelila rokov MH17. Ani tento barbarský čin Kyjeva sa nepodarilo na Rusko hodiť.

Vojna na dohľad, v Rusku sa chystajú kryty CO

Vývoj posledných udalostí v USA ale všetko zmenil. Po voľbách do Kongresu a Senátu sa americká zahraničná politika veľmi výrazne militarizuje. A podľa všetkého, vo veci ukrajinskej otázky, nebudú republikáni žiadne zámienky pre útok na Rusko hľadať. Stačí im, že mediálne už Rusko uznalo, že je vinníkom všetkého a môže za všetko. Vladimír Putin vie, že v tejto situácii už nebude diplomacia a systém politickej zdržanlivosti zo strany Moskvy stačiť. Preto generál Šojgu pripravuje Rusko na vojnu, pretože kým budú geopolitickú situáciu v Európe ovládať USA, vojna bude nevyhnutná. To potvrdzuje aj ďalšia skutočnosť, Francúzska bola donútená zo strany USA nedodať Rusku postavenú a zaplatenú vrtuľníkovú loď triedy Mistral, čo je de facto situácia, ktorá predchádzala vypuknutiu II. sv. vojny potom, čo Anglicko odmietla 25. augusta 1939 odovzdať Nemecku 12 lokomotív pre vtedajšie ríšske dráhy. Do vypuknutia II. sv. vojny zostávalo len niekoľko málo dní. Rusko narýchlo začína budovať kryty Civilnej Obrany (CO) v masívnom meradle. Rusko je v horúčkovitej príprave na nukleárny úder od USA.

Na hraniciach s Ruskom je v Pobaltí čím ďalej tým viac americkej bojovej techniky. Je to neuveriteľné, ale Američania a spojenci vážne uvažujú o tom, že odrežú Rusko od Baltu severným útokom na petrohradskú oblasť. Zdanlivo šialený ťah by sa mohol realizovať aj za pomoci Fínska, ktoré je vo vleku USA po nástupe nového ministerského predsedu. Úmyselné zrujnovanie spoločnosti Nokia dosiahnutým trójskym koňom z Microsoftu, Stephenom Elopom a následné prevzatie spoločnosti za zostatkovú hodnotu bolo natoľko škandalózne, že fínski politici chceli celú vec hnať pred medzinárodnú arbitráž, ale k tomu nedošlo. Americká tajná služba NSA sa začala vyhrážať nahratými odposluchmi aj fínskym poslancom a bolo po protestoch. Nedávny výrok fínskeho premiéra Stubba, že Fínsko by malo vstúpiť do NATO, to len potvrdzuje.

Fínsko v NATO je vlhkým snom fínskej pravice na politickej scéne ...

Fínsko v NATO je vlhkým snom fínskej pravice na politickej scéne …

[clear]
Miloš Zeman pri štátnej návšteve Kazachstanu správne uviedol, že mierový proces na Ukrajine je možný len v prípade, že Ukrajina sa bude striktne držať svojho neutrálneho statusu a podriadia svoju vojenskú obrannú doktrínu Moskve, podobne ako ju podriadilo nielen spomínané Fínsko po roku 1945, ale tiež aj Rakúsko. Že tento model je praktický, bezpečný a schodný, to vidíme na oboch spomínaných krajinách, kde demokracia má pevné postavenie a vzťahy s Ruskom od tej doby nikdy neboli konfliktné.

NATO bez USA?

Samozrejme, hlavným destabilizačným prvkom v Európe je NATO, ktorého anachronistická existencia jalového zoskupenia neschopných vojsk na gumových tankoch a nafukovacích lietadlách by bez skutočného a jediného bojeschopného člena, USA, bola už dávno v prepadlisku dejín. Bohužiaľ, líder v NATO sa nespráva ako stabilizačný faktor a uvážlivá sila, ale ako imperiálna mocnosť. Keď vymenujeme niekoľko krajín, kde sa v tejto chvíli bojuje, Afganistan, Irak, Sýria a Ukrajina, tak všade túto nestabilitu spôsobila americká politika nasledovaná americkými vojensko-mocenskými záujmami. Preto je správny názor, ktorý teraz zaznel z Ruska, že USA by malo byť z NATO vylúčené. Čo je síce pekná predstava, ale úplne utopická, pretože NATO je USA. Bez USA žiadne NATO nebude. A to nikto na západe nechce dopustiť, nie z lásky k USA, ale kvôli vlastnému národno-rozpočtovému vrecku. Pretože ak by NATO nebolo, museli by sa západné štáty opäť spoliehať len na vlastnú armádu a jej vojenskú moc, ktorá pôsobí úsmevne u jednotlivých štátov EÚ už dnes, nieto ako by vyzerala po odchode USA z NATO.

Rusko je na novú studenú vojnu pripravené. Ekonomicky ju chce využiť k svojmu posilneniu, v spolupráci s Čínou. Tá potrebuje Rusko kvôli surovinám a tiež kvôli odbytu svojho tovaru. Predstava EÚ, že Rusko sa podarí sankciami prinútiť k tancovaniu poľskej Mazurke alebo amerického rock’n’rollu, je úplne naivná. Rusko nepotrebuje EÚ, ale naopak EÚ potrebuje Rusko každý deň. S veľkým pobavením, ale aj obavami, sledujem, ako politici hlasno kričia a volajú po viac sankciách proti Rusku, ale je to ruský plyn, ktorý im robí príjemné teplo v zimných mesiacoch. Je to ruský plyn, na ktorom varia. Je to ruská ropa, na ktorej si jazdia v autách a nákladiakoch. Samozrejme, že západní fiškusi ihneď povedia, že plyn sa dá nahradiť, že nepotrebujeme plyn z Ruska, ozvú sa aj zástancovia arabskej ropy, tá predsa nie je zlá a nie je drahá.

Do novej studenej vojny vstupuje Rusko ako slabšia strana, preto tie obavy Moskvy z Ukrajiny

Do novej studenej vojny vstupuje Rusko ako slabšia strana, preto tie obavy Moskvy z Ukrajiny

[clear]

Lenže ono je to všetko úplne inak. Keď Rusko prestane dodávať plyn a ropu do Európy, tak prvý deň všetci začnú tlieskať, ako sme sa Rusov zbavili. Ale druhý deň, ten zázračný a lacný bridlicový plyn zdražie. Na dvojnásobok, na trojnásobok, na päťnásobok ceny toho ruského zemného. A tá arabská ropa, tá vyletí naraz na desaťnásobok. Vypukne chaos. Nie, budem presnejší, vypukne prídelový systém. Na lístky. Palivo sa bude vydávať prideľovať. Plyn sa bude púšťať len vo vybraných hodinách počas dňa. Prekročenie palivového aj odberového stupňa (dnešní mladí ani nevedia, čo to znamená) sa bude sankcionovať. Kto to preženie naozaj veľa, pôjde si sadnúť do kriminálu. Bez ohľadu na to, že bude mať na tú spotrebu peniaze na zaplatenie.

Menej znamená viac … peňazí z našich vreciek!

Ako naivne Bohuslav Sobotka pri návšteve v USA uviedol, dúfa, že USA začnú dovážať svoj bridlicový skvapalnený plyn do EÚ. Aj ten Sobotka už vie, čo sa chystá, prídelový systém na plyn aj ropu, Sobotka vie, že Rusko uzavrie v určitý okamih uzávery na plynovodoch a ropovodoch. A bude to vo chvíli, keď budú postavené plynovody a ropovody do Číny z Ruska. A tie budú stáť veľmi skoro, stavať už sa začalo. Samozrejme, do tej doby má Európa oddychový čas, ešte môže s Ruskom uhrať remízu. My vám niečo, vy nám niečo, fifty fifty. Ale s tvrdohlavosťou to skončí tak, že Rusi presmerujú do Číny nielen ropu a plyn, ale aj svoj spotrebný trh. Existuje niečo, čo vie vyrobiť len Európa a Čína nie? Moc takých vecí nie je. Tá naivná predstava, že my v Európe sme vyspelí a Rusi zaostalí a bez našich výrobkov sa Rusi nezaobídu, tá môže byť naozaj fatálna.

Server Echo24 sa v jednom zo svojich propagandistických štvavých článkov proti AE News posmievali nad jedným mojím výrokom, že pán Obama v Škodovke jazdiť nebude, ale Rusi áno. Ten výrok nielen platí, prekvapivo pre redaktorov Echo24, ale on platí prakticky pre všetok český strojný priemysel. A nielen pre strojný, ale aj pre potravinársky. Stratiť ruské trhy je jednoduché, získať späť ich bude nemožné, v konkurencii s Čínou. Európa sa v zúfalstve snaží seba samého streliť do nohy. Snaha o schválenie zmluvy TTIP, tiež NAFTA, teda zóny voľného obchodu medzi USA a EÚ, sa zdá mnohým európskym politikom ako geniálna. Bravooo, volajú liberáli v Bruseli, až im gombíky od košele na pupku praskajú, ako sa dobre majú.

Voľný obchod medzi USA a EÚ bude výhodný len pre jednu stranu. Hádajte pre ktorú?

Voľný obchod medzi USA a EÚ bude výhodný len pre jednu stranu. Hádajte pre ktorú?

[clear]

Ale tá pozícia, z ktorej EÚ do TTIP vstúpi, tá je v jednej veci zákerná. My hovoríme, že Rusko nepotrebujeme, že tovar vyvezieme do USA. Ale ono nestačí tovar vyviezť, to tovar je treba tiež na trhu v USA predať. A ja, ako človek, ktorý som dlhé roky v USA žil, vám môžem povedať jedno: Nemáte predstavu, dámy a páni, čo českých výrobcov v USA čaká. Čaká ich tam niečo, čo v živote nepoznali nikde v EÚ! Nikde! V Česku už vôbec. Čaká ich tam voľný trh! Nie, poviem to ešte inak a jasnejšie: čaká ich „neregulovaný americký voľný trh!“.

Konkurencia, o ktorej sa európskym výrobcom ani nesnívalo

Takú konkurenciu, ako v USA, nikde inde na svete neuvidíte. Raj pre spotrebiteľa, peklo pre predajcu. V USA skrachovali sa svojou expanziou na americký trh v minulosti aj také automobilky akými sú napríklad Renault alebo FIAT. Predstava, že Škoda Auto odíde z Ruska (aj keď Škoda tam má vlastnú továreň, ale nevyrába tam všetky modely, ktoré na ruskom trhu Škoda v skutočnosti predáva) a bude predávať svoje autá v USA, je fantasmagorická. Keď sa pozriete, ako predraženú cenotvorbu má Škoda v Európe, tak v USA nepredá ani jeden voz. Čiže je veľký rozdiel predávať autá Rusom a Američanom.

Platí to aj pre potraviny, oblečenie, spotrebný tovar všetkého druhu, strojárstvo. Zetor v USA v konkurencii s John Deer? Preboha, však Zetor nedokáže konkurovať John Deere ani v Česku, nieto u nich na domácom trhu. Skrátka, nenechajte sa prosím od svojich politikov opiť rožkom. Strata ruského trhu nebude nahradená ziskom trhu amerického, to ani náhodou. Naopak, TTIP umožní dovoz lacnej americkej poľnohospodárskej a strojárskej produkcie do EÚ, potraviny geneticky modifikované, to je nutné zdôrazniť a čo na to povedia českí a poťažmo európski producenti sa svojimi BIO produkciami, keď v supermarketoch chudobné obyvateľstvo preferuje „GMO value“ nad „BIO quality „?

Konkurovať v USA domácim výrobcom bude pre európske stroje firmy veľmi ťažké ...

Konkurovať v USA domácim výrobcom bude pre európske stroje firmy veľmi ťažké …

[clear]

Rusko je obrovský nenasýtený trh. Amerika je obrovský nasýtený trh.

Otázka pre študenta 1. ročníka ekonomickej školy: V ktorej krajine sa bude produkt X lepšie predávať?
Ďalšia otázka: Ktorý producent je schopný v konkurenčnom prostredí lepšie obstáť?
Ten, ktorý má produkciu prispôsobenú konkurenčnému prostrediu alebo ten, ktorý vyrába síce kvalitný ale súčasne predražené tovar?
Odpoveď je jasná. České podniky v konkurencii na trhu v USA obstoja len veľmi ťažko.

Je teda jasné, že nová Studená vojna bude mať iné parametre. Bude vojnou systému a vojnou trhu. Vďaka Ukrajine aktuálne ale hrozí, že táto vojna prerastie v ozbrojený konflikt na európskej pôde. Presuny jadrových zbraní v Rusku k západnej hranici a presuny amerických divízií do Pobaltia to len potvrdzujú. Biely dom sa pokúsi Rusko poraziť štátnym prevratom zvnútra. Plánom je pokus o štátny prevrat a v prípade, že by sa povstalcom podarilo obsadiť Kremeľ a vyhlásiť sa za povstaleckú vládu, vojská NATO by potom vkročili na ruské územie pod mandátom novej pučistickej vlády v Moskve. Všetky protiopatrenia Vladimíra Putina teraz smerujú k tomu, aby systémovo pripravil Rusko na to, aby tomuto scenáru dokázalo vzdorovať. My budeme situáciu naďalej sledovať.

Zdroj: aeronet.cz