KÁHIRA – Trest doživotného väzenia za špionáž pre Katar dnes vyniesol súd v Káhire nad bývalým egyptským prezidentom Muhammadom Mursím. V tej istej kauze súd potvrdil trest smrti pre šiestich údajných Mursího spolupracovníkov, medzi ktorými sú dvaja novinári arabskej televízie Al-Džazíra. Oznámili to zahraničné tlačové agentúry.

Mursí bol hlavným obžalovaným v kauze odovzdania tajných dokumentov týkajúcich sa národnej bezpečnosti Kataru. Predbežné rozsudky smrti dostala šestica obžalovaných v máji, v sobotu ich mal súd potvrdiť, alebo zrušiť po konzultáciách s egyptským veľkým muftím, ktorého názor ale nie je pre súd záväzný.

Trest smrti, doživotie, väzenie

Novinári boli súdení v neprítomnosti. Televízia Al-Džazíra poprela, že by niektorý z jej zamestnancov spolupracoval s Mursího vládou.

Rozsudok nad Mursím nebol v máji vynesený. V troch iných procesoch bol už ale Mursí odsúdený na trest smrti, doživotie a dvadsaťročnému väzeniu.

Prvé demokratické voľby

Muhammad Mursí zvíťazil s podporou islamského Moslimského bratstva v roku 2012 v prvých demokratických prezidentských voľbách po páde autoritárskeho režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlne protivládnych demonštrácií v lete 2013 ale Mursího zvrhol vojenský puč, ktorý viedol súčasný prezident Abdal Fattah SISI.

Katar bol Mursího zástancom, Egypt preto viní túto krajinu z podpory teraz zakázaného Moslimského bratstva. Túto sunnitskú organizáciu považujú od vlaňajška niektoré krajiny za teroristickú.

zdroj: noviny.sk