Na luxusný hotel Radisson Blu v Malijskom hlavnom meste Bamaku niekto zaútočil. Z miesta sa ozýva streľba z automatických zbraní. Na poschodí, kde sú ubytovaní zamestnanci Air France, zaznel výbuch. Neznámi útočníci majú 170 rukojemníkov, píše AFP. Teroristi, ktorých je až 10, sa pohybujú v horných poschodiach hotela. Zomrelo 9 ľudí, vrátane občanov Francúzska a Belgicka, hovoria prvé správy.

„Veľmi skoro ráno sa spustila streľba. Očividne sa niekto pokúsil vziať rukojemníkov. Polícia hotel kompletne obkľúčila, „citovala agentúra Reuters zdroj z bezpečnostných zložiek. Útočníci údajne kričali v arabčine „Boh je veľký!“ Podľa majiteľa hotela Garby Konateho útočníci zastrelili všetkých mužov z ochranky, ktorí boli pred hotelom.

Zo 170 rukojemníkov je 140 hostí hotela a 30 zamestnancov. Medzi obeťami sú podľa spravodajského serveru Jeune Afrique ľudia z ochranky, zamestnanci hotela aj hostia. Medzi nimi tiež francúzski vojaci, zamestnanci Air France a francúzskej zbrojnej firmy Thales.

„Počul som výstrely vychádzajúce z hotela,“ vypovedal pre stanicu Al Jazeera 28-ročný Ibrahim, ktorý pracuje v kultúrnom centre neďaleko hotela. „Po chvíľke som uvidel človeka z ochranky vybehnúť von, bol zranený. Povedal mi, že útočníci vpadli dovnútra tak rýchlo, že si ani nestihol všimnúť, koľko ich bolo, „dodal.

Hotel Radisson Blu sa nachádza na západ od centra mesta v štvrti, kde sa nachádzajú ministerstvá, vládne úrady a zastupiteľstvo. Hotel o 190 izbách bol podľa majiteľa v čase napadnutia z 90% plný. Je často využívaný západnými turistami, vrátane posádok Air France. Nie je vylúčené, že sú teraz medzi rukojemníkmi. Čínske médiá informovali, že medzi rukojemníkmi je niekoľko ich občanov. Americká ambasáda vyzvala svojich občanov v Bamaku, nech sa ukryjú. Rovnaké varovanie vydala aj španielska ambasáda.

Mali bolo v minulosti spájané s aktivitami Al Káidy. Vlani v marci tam radikálny islamisti zabili päť ľudí v reštaurácii obľúbenej západnými turistami.

zdroj: lidovky.cz