Silné otrasy v utorok zasiahli oblasť medzi Banskou Bystricou a Breznom.

Epicentrum bolo pri obciach Predajná a Nemecká. Lokálne magnitúdo malo hodnotu 3,2. Potvrdila interná doktorandka Zuzana Margočová z oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi SAV. Podľa jej slov išlo o slabšie zemetrasenie, ale Slovensko je považované za lokalitu s menším výskytom týchto javov.

V Predajnej padalo drevo aj kachličky na domoch. „Na úrade cítili niečo tak, ako výbuch kotolne. Bol to strašný buchot, ako keby niečo spadlo,” povedala starostka obce Predajná Tatiana Čontofalská. V tom čase v obci nebola, informácie má od obyvateľov.

Nevie o vážnejšom poškodení domov, či prípadných zraneniach ľudí. V obci takéto zemetrasenie pocítili prvýkrát. Podľa informácií, ktoré má starostka od svojich kolegov, otrasy zeme cítili aj v Hornej a Dolnej Lehote ako aj v Podbrezovej.

Zemetrasenie vystrašilo ľudí

Ako nám napísala čitateľka Jana z Donovál, „pohla sa so mnou celá posteľ, praskali okná, zľakla som sa a utekala von z hotela, aby som zistila, čo sa deje. Trvalo to asi pol minúty“.

Bolo to ako výbuch plynu, akoby sa valila tlaková vlna a bolo počuť dunenie. Trvalo to veľmi krátko.“

Ako pre TASR uviedla Viera Hudíková, starostka Dolnej Lehoty v okrese Brezno so 735 obyvateľmi, ľudia zostali vystrašení. Vybehli do stredu dediny, nevedeli, čo sa deje. Vydedukovali, že to bude asi zemetrasenie. Bolo ho cítiť v celej dedine. Miestni zatiaľ nikdy nič podobné nezažili.

„Pocítili sme to dosť silno. Bolo to ako výbuch plynu. Na konci dediny to cítili, akoby sa valila tlaková vlna a bolo počuť také dunenie. Na jednom dome spadol komín, iný zostal poškodený. V stredu (4.11.) urobíme obhliadku domov v dedine a zosumarizujeme škody.

Vyhlásili sme aj do obecného rozhlasu, aby ľudia vypísali dotazníky, čo cítili a aké škody utrpeli,“ konštatovala Hudíková.

Ako dodala, nevie zatiaľ odhadnúť, či sú škody rozsiahle, okrem komína to však budú aj popukané steny.

zdroj: aktuality.sk