Starobní, invalidní dôchodcovia a ľudia poberajúci dávku v hmotnej núdzi dostanú balíčky s potravinami. Koľko ich bude, záleží aj na počte detí.

Múku, paštéty, cestoviny, olej, ale aj ďalšie potraviny začali vo štvrtok rozdávať sociálne odkázaným ľuďom na Slovensku. V rámci novej vlny potravinovej pomoci hodlá štát približne do konca augusta rozdať vyše 103-tisíc balíkov s potravinami, každý z nich váži 13,5 kilogramu.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny očakáva, že pomoc dorazí k 49 349 sociálne odkázaným. Tých, ktorí majú na potravinovú pomoc nárok, vyberá spomedzi ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi. „Sú to vždy poberatelia pomoci v hmotnej núdzi,“ povedala Jana Lukáčová z ústredia práce.

Ide teda aj o starobných či invalidných dôchodcov, ktorí nemajú iný príjem. Počet balíčkov, ktorý pripadne na rodinu, bude záležať najmä na počte nezaopatrených detí. Tí, ktorí ich majú päť alebo viac, dostanú štyri balíčky, tí, ktorí majú jedno až dve deti, dostanú dva balíky.

Každý balík je v hodnote niečo vyše 33 eur. Tí, ktorí naň majú nárok, sa o tom vraj s určitosťou dozvedia, sľubuje Lukáčová.

Zástupcovia charity a distribútori balíčkov majú osloviť oprávnených prijímateľov tejto pomoci. Už s tým údajne aj začali.

Sestra Patrícia Margita Perátová z Charity svätej Alžbety, ktorá má na starosti rozvoz pomoci najmä vo Zvolene a v Krupine, hovorí, že postup je rôzny. Niekde napríklad ľuďom posielajú listy a potom im pomoc dovezú domov, inde sa zložia pri miestnej radnici a čakajú, kým ľudia dorazia k nim.

Dodávku balíkov zabezpečuje konzorcium Italmarket, ktoré zvíťazilo vo verejnom obstarávaní.

Ide zatiaľ iba o prvé kolo rozdávania pomoci, na jeseň sa majú balíčky s pomocou pre sociálne odkázaných rozdávať znova. Nemajú v nich už byť len potraviny, pribudnú aj hygienické balíčky.

Zástupca Italmarketu Pavol Konštiak avizuje, že v nich bude šampón, zubná pasta či zubná kefka.

Hygienické potreby by sa mali rozdávať raz do roka, potravinová pomoc, ktorá sa financuje z eurofondov, sa bude možno rozdávať aj štyrikrát za rok.

Neskôr pribudne aj rozdávanie teplého jedla.

Slovensko sa pokúšalo do potravinového programu zapojiť aj v minulosti, skončilo sa to fiaskom. Potravinová pomoc, ktorú rozbehla vláda Ivety Radičovej, nakoniec nedorazila k desiatkam tisícov sociálne odkázaným.

Brusel nás potom nechcel do programu pripojiť. Podľa Lukáčovej práve dôsledná príprava, aby sa čosi také už neopakovalo, môže za to, prečo sa potravín nakoniec dočkajú sociálne odkázaní až toto leto.

Celý rozpočet potravinového programu na štyri roky je 65 miliónov eur, z toho 55 miliónov má prísť z Únie.

zdroj: dennikn.sk

Existuje aj iné riešenie, VIAC TU >>