Belehrad – O desivých praktikách odoberania ľudských orgánov a o obchodovania s nimi počas konfliktu v Kosove v rokoch 1998-1999 vypovedal v pondelok v srbskej televízii RTS jeden očitý svedok, ktorého získala srbská prokuratúra. Sám sa vraj zúčastnil odobratia srdca jednému zajatcovi, ktoré bolo vykonané bez anestézie.

„Dali mi skalpel. Začni, nemáme veľa času,“ citoval rozkaz svojho nadriadeného muža, ktorého tvár bola v televízii rozostrená a hlas modifikovaný tak, že mu bolo sotva rozumieť.

„Položil som svoju ľavú ruku na jeho hruď a začal som rezať … krv začala striekať,“ rozprával muž, ktorý hovoril zrejme albánsky a jeho výpoveď sprevádzali titulky v srbčine.

„Keď som začal rezať, on začal revať a prosil nás, aby sme ho nezabíjali. Potom stratil vedomie. Neviem vlastne, či omdlel, alebo umrel.“

Operácia sa podľa neho konala v školskej triede. Štyria povstalci pripútali obeť na lavice, ktoré boli k sebe zrazené tak, aby nahradili operačný stôl.

O tom, že srbská prokuratúra má svedka ochotného vypovedať o údajnom nelegálnom odoberaní orgánov zajatých Srbov počas vojny v Kosove a o ich predaji na čiernom trhu, informoval v nedeľu srbský žalobca pre vojnové zločiny Vladimir Vukčević.

V televíznom rozhovore svedok nepovedal, kde sa konala operácia, ktorej sa zúčastnil, ale Vukčević agentúre AFP povedal, že podľa jeho svedectva to bolo na severe Albánska pri hraniciach s Kosovom. V televízii sa svedok nezmienil o národnosti obete, ale podľa Vukčeviča išlo o Srba.

Svedok oblečený v čiernom svetri s dlhými rukávmi ďalej popisoval operáciu, na ktorej sa zúčastnili aj dvaja lekári. Jeden z nich mu pred operáciou poskytol inštruktáž o odoberaní orgánov.

“ Povedali mi, aby som urobil ďalší horizontálny rez dole … tretí rez bolo treba urobiť hore, ale to už urobil lekár, pretože videl, že sa mi trasie ruka a že strácam hlavu. “

Podľa jeho výpovede došlo medzi oboma lekármi k hádke, pretože jeden zabudol „nožnice na prestrihnutie rebier“.

Muž vraj ponúkol ako nástroj svoj bajonet a pod vedením lekára presekol rebrá obete. Potom jeden z lekárov ponoril svoje ruky do hrude obete, roztiahol ju a otvoril.

Svedok detailne opísal, ako preťali tepny a ako vzal do rúk srdce, ktoré ešte pulzovalo. Srdce bolo uložené do debny pre transport orgánov a potom odvezené autom na letisko v Tirane. Tam ho od povstalcov prevzali vojaci albánskej armády.

Debna so srdcom bola podľa svedka odovzdaná „cudzincovi“, ktorý s ňou nastúpil do malého súkromného lietadla s tureckou vlajkou.

Obvinenia z obchodovania s ľudskými orgánmi v Kosove sa po prvýkrát objavili v roku 2008. Upozornil na ne tiež vyšetrovateľ Dick Marty v roku 2010 v správe pre Radu Európy. V nej obvinil povstaleckú Kosovskú oslobodzovaciu armádu ( UCK ) z toho, že odoberala za vojny v Kosove orgány zajatým Srbom a tiež kosovským Albáncom, ktorí nesúhlasili s praktikami UCK. Do obchodov bol údajne zapletený aj kosovský premiér Hashim Thaci.

Thaci tieto obvinenia odmietol rovnako ako albánske úrady.

Po prijatí „Marthyho správy“ Európska únia zostavila medzinárodný tím vyšetrovateľov a do jeho čela menovala amerického prokurátora Joha Clinta Willimsona.

Vukčević v srbskej televízii v pondelok povedal, že sa s Williamsonom stretol pred dvoma mesiacmi v Belehrade a informoval ho o existencii tohto svedka.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz