V utorok 3. novembra, hovorca amerického ministerstva obrany Laura Sealová v rozhovore pre Daily Beast uviedla, že USA vyšlú dvanásť bojových lietadiel F-15C na tureckú základňu Incirlik na nasadenie do Sýrie proti ruským bojovým lietadlám Su-30. Žiadny z týchto lietadiel nemôže ničiť pozemné ciele, ale iba nepriateľské lietadlá vo vzduchu.

Inými slovami: Americký prezident Barack Obama hovorí ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, že ak Putin nechce ísť do vojny proti Spojeným štátom, musí zastaviť to, čo momentálne robí v Sýrii. Obama to hovorí v jazyku, ktorého význam nemožno poprieť alebo nesprávne vyložiť: posiela protisilu proti tomu, čo už Rusko vyslalo do Sýrie.

Ak by nebolo skutočnosťou, že ako F-15C tak Su-30 sú vybavené iba pre boj vo vzduchu, potom by Obamov ťah nebol tak jasný a jednoznačný. Pani Sealovej to ešte objasnila, keď dobrovoľne povedala reportérovi Daily Beast Davidovi Axemu: „Nepovedala som, že to nie je kvôli Rusku.“ Axe potom jej vyjadrenie komentoval v článku slovami, že Sealovej „naznačila pravý účel nasadenie amerických bojových lietadiel v Sýrii.“ Ale človek by musel byť blázon, aby to nevidel. Jedinou skutočnou otázkou je, dôvod, prečo Obama urobil toto rozhodnutie.

11. októbra moderátor Steve Krofta dusil Obamu v CBS programe „60 Minutes“ ohľadom ruskej intervencie v Sýrii, kde bol Obama konfrontovaný Krofta, či je príliš „slabý“ v sýrskej záležitosti.

Steve Kroft: Pred rokom, keď sme robili rozhovor, riešili sme nejaké rinčanie zbraní medzi Spojenými štátmi a Ruskom na ukrajinskej hranici. Teraz sa to isté deje v Sýrii. Hovoril ste pred rokom, že Spojené štáty vedú. Sme nepostrádateľný národ. Zdá sa, že pán Putin toto vedenie spochybňuje.

Prezident Barack Obama: V akom zmysle? Poďme- poďme o tom premýšľať- poďme-poďme

Steve Kroft: No, po prvé, (Putin) premiestnil vojakov do Sýrie. Má v krajine svojich ľudí. Ruské jednotky vedú vojenské operácie na Blízkom východe prvýkrát od druhej svetovej vojny.

Prezident Barack Obama: Takže to je..

Steve Kroft: bombardovanie ľudí- to my podporujeme.

Prezident Barack Obama: Takže to je hlavné Steve? Dovoľte mi, aby som vám položil túto otázku. Keď som sa ujal funkcie, Ukrajina bola riadená skorumpovaným vládcom, ktorý bol bábkou pána Putina. Sýria bola iba ruský spojenec v regióne. A dnes, než by sa len spoliehali na ich podporu a udržiavali základňu, ktorú majú v Sýrii, ktorá tam je po dlhú dobu, pán Putin teraz nasadzuje jeho vlastných vojakov, jeho vlastnú armádu, aby udržal len ťažko pohromade jeho jediného spojenca. A na Ukrajine..

Steve Kroft: On spochybňuje vaše vedenie, pán prezident. On spochybňuje vašu vedúcu poziciu

Prezident Barack Obama: No Steve, musím vám povedať, ak si myslíte, že riadenie ekonomiky ku dnu a nutnosť poslať vojakov za cieľom posilnenia svojho jediného spojenca, je vedenie, potom máte inú definíciu vedenia. Moja definícia vedenia bude vedúca pozícia v oblasti zmeny klímy, túto medzinárodnú dohodu, ktorú potencionálne dostaneme v Paríži. Moja definícia vedenia mobilizuje celé svetové spoločenstvo, aby bolo uistené, že Irán nebude mať jadrové zbrane. A s ohľadom na Blízky východ, máme 60 krajín v koalícii, ktoré nečakajú na ruskú stratégiu. Naopak, oni tvrdia, že táto stratégia v skutočnosti nefunguje.

Steve Kroft: Ide mi o to- nie, že by viedol, môj názor je, že spochybňuje vaše vedenie. A veľa sa zaplietol do tejto situácie. Viete si predstaviť, aby sa teraz v Sýrii urobilo čokoľvek významného bez toho, aby sa na tom podieľali Rusi, alebo neboli toho súčasťou?

Prezident Barack Obama: Ale to bola pravda už predtým. Majte na pamäti, že posledných päť rokov Rusi poskytujú zbrane, financie, rovnako ako Irán a Hizballáh.

Steve Kroft: Ale nikoho nebombardujú a nemajú v krajine vojakov..

Prezident Barack Obama: A skutočnosť, že to museli urobiť nie je dôkaz o sile, je to známkou toho, že ich stratégia nefungovala.

Steve Kroft: Nemyslíte si, že ..

Prezident Barack Obama: Nemyslíte si, že pán Putin by preferoval, aby bol Assad schopný tento problém vyriešiť, bez toho aby musel poslať hŕbu pilotov a peňazí, ktoré Rusko nemá?

Steve Kroft: Vedel ste, že toto všetko chystá, keď ste sa stretli v New Yorku?

Prezident Barack Obama: No, vedeli sme.. mali sme veľmi dobré informácie od rozviedky. Sledujeme..

Steve Kroft: Takže ste vedel, že to má v pláne urobiť.

Prezident Barack Obama: Vedeli sme, že plánoval poskytnúť vojenskú pomoc, ktorú Assad potreboval, pretože mali strach z možného zrútenia režimu.

Steve Kroft: Hovoríte, že to robí zo slabosti. Existujú pocity na Blízkom východe medzi našimi protivníkmi, iste a dokonca aj medzi našimi spojencami, že Spojené štáty sú na ústupe, že sme stiahli našich vojakov z Iraku a islamský štát sa pohol a prevzal veľa tohto územia. Situácia v Afganistane je veľmi neistá a Taliban je opäť na pochode. A islamský štát ovláda veľkú časť Sýrie.

Prezident Barack Obama: Myslím, že je spravodlivé povedať, Steve, ak ..

Steve Kroft: Dovoľte mi dokončiť myšlienku, Oni tvrdia, že váš ..

Prezident Barack Obama: Jste..

Steve Kroft: Hovoria, že sa ukazujete ako veľmi slabý, nie silný

Prezident Barack Obama: Vy hovoríte „oni“, ale nehovoríte za príliš veľa ľudí. Ale tu ..

Steve Kroft: Budem, citovať, ak chcete.

Prezident Barack Obama: Tu .. áno, tu ..

Steve Kroft: Povedal by som, že Saudovia. Povedal by som, že Izraelčania. Povedal by som, že veľa našich priateľov na Blízkom východe. Povedal by som, že všetci v Republikánskej strane. No, chcete, aby som pokračoval?

Prezident Barack Obama: To áno. Ak citujete republikánsku stranu, myslím, že je spravodlivé povedať, že neexistuje nič, čo som podľa nich urobil správne v priebehu posledných siedmich a pol rokoch.

Zdá sa, že americký prezident si berie túto záležitosť toľko k srdcu, že je ochotný začať tretiu svetovú vojnu preto, aby dokázal, že nie je „slabý“.

Studená vojna nikdy nebola tak horúca, okrem kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Ale v tomto konkrétnom prípade, USA čelili potencionálnemu jadrovému útoku zo strany Sovietskeho zväzu ich raketami umiestnenými v blízkosti USA na Kube. Tentoraz to začína veľmi rozdielne: nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ktoré by Rusko predstavovalo pre Spojené štáty. Vskutku, Putin opakovane dokonca žiadal o spoluprácu s USA pri vojne proti džihádistom v Sýrii, ale Obama opakovane odmietol.

Teraz Obama zachádza ďalej, než je len odmietanie spolupráce: Prikazuje Putinovi, zastaviť sa. Obama to robí týmito krokmi, a žiadala, aby Putin dovolil sunnitským džihádistom prevziať kontrolu nad Sýriou, nad národom, ktorý má pod vedením Assadova nesektárska vláda, z ktorej väčšina predstavuje šítov (aj keď je premiér Wael Nader al-Halqi je členom sunnitov) a kde je ústava úplne nenáboženskej, a udržuje bariéru medzi kostolom a štátom (jediná na Blízkom východe).

Obama v skutočnosti teraz hovorí Putinovi, že Spojené štáty sú ochotné ísť do vojny proti Rusku, aby mohli eliminovať sýrsku nedžihádisticku vládu, vládu, ktorá vznikla nielen proti džihádu, ale ako úplne nenáboženskú. Obama to hovorí v najčistejšom možnom jazyku, ale Putin by ho mohol jednoducho ignorovať. Čo bude potom, až americkí a ruskí piloti začnú na seba strieľať na sýrskej oblohe, niekto z nich bude pritom zabitý, a jeho lietadlo sa zrúti dole v plameňoch? Zastavia porazení tejto bitky (či už Putin alebo Obama) okamžite tretiu svetovú vojnu predtým, ako sa z nej stane jadrová? Alebo to neurobía? A ak nie, aká bude jeho odpoveď? A keď táto vzájomná skúška sily skončí a ako?

Dôsledky môžu byť katastrofické.

zdroj: svobodnenoviny.eu