Nová britská premiérka Theresa Mayová by bez váhania dala povel k nasadeniu jadrových zbraní aj s vedomím, že by mohli spôsobiť smrť sto tisíc ľudí. Vyhlásila to na rokovaní parlamentu, ktorý s veľkou prevahou schválil obnovu flotily ponoriek s jadrovými strelami Trident.

Video

Najkontroverznejší bod rokovania parlamentu prišiel vo chvíli, keď sa za mikrofón dostal člen škótskej národnej strany George Kerevan a položil na adresu Mayovej rečnícku otázku: „Naozaj je pripravená posvätiť jadrový útok, ktorý by mohol zabiť stotisíc nevinných mužov, žien a detí?“

Mayová reagovala prekvapivo otvorene, píše server The Guardian. „Áno. A musím vám povedať, že naši nepriatelia by mali vedieť, že sme pripravení túto silu použiť. Narozdiel od prístupu popredných labouristov, „oznámila Mayová.

Lídrom odporcov obnovenia flotily ponoriek sa totiž stal predseda labouristov Jeremy Corbyn. Pri príhovore v parlamente pripomenul, že hrozba jadrovými zbraňami v minulosti nikdy ničomu nepomohla. „Akej hrozbe čelíme? Jadrové zbrane v minulosti nezastavili Islamský štát, Saddáma Husajna, vojnové zločiny na Balkáne ani genocídu v Rwande, „uviedol Corbyn.

„Chcel by som vás uistiť, že nepodporíme žiadne rozhodnutie, ktoré môže zabiť milióny nevinných ľudí. Neverím, že hrozba masovou vraždou je legitímnou cestou, ako pristupovať k problematike medzinárodných vzťahov, „vyhlásil líder labouristov, ktorý sa v posledných týždňoch ocitol pod veľkým tlakom svojich spolustraníkov kvôli výsledku referenda o vystúpení Británie z EÚ

Schválenie jadrovej flotily

Jeho slová však na výsledok hlasovania príliš veľký vplyv nemali. Pre obnovu jadrového systému nakoniec zdvihlo ruku 472 zákonodarcov, proti bolo 117. K vládnym konzervatívcom, ktorí hlasovali pre obnovenie arzenálu, sa pridali aj niektorí labouristi a poslanci škótskej národnej strany.

Pondelkové hlasovanie nadviazalo na rozhodnutie parlamentu z marca 2007, keď poslanci schválili zámer vtedajšej vlády Tonyho Blaira jadrové ponorky modernizovať.

Británia má v súčasnosti štyri ponorky triedy Vanguard, ktoré boli do služby zaradené v 90. rokoch. Teraz sa ich životnosť chýli ku koncu. Pôvodne mali byť vyradené do šiestich rokov, novo sa predpokladá, že to bude do roku 2028 (viac tu). Nahradiť ich majú nové podmorské plavidlá vyvíjané v rámci programu Successor. Modernizácia by mala vyjsť na 31 miliárd libier.

Video

zdroj: zpravy.idnes.cz