V posledných dňoch sa vzhľadom k obvineniam Donalda Trumpa zo sexuálnych obťažovaní žien v minulosti zdalo, že Hillary Clintonovú už nemôže v jej ceste do Bieleho domu nič zastaviť. Znovuobnovené vyšetrovanie FBI jej „e-mailovej aféry“ však môže všetko zmeniť. Médiá začínajú volať po jej rezignácii.

Obrat v uvažovaní niektorých mainstreamových médií ukazuje, že situácia Clintonovej sa dramatizuje. Zatiaľ bola drvivá väčšina novinárov na jej strane, ale teraz napríklad komentátor vplyvného denníka Chicago Tribune John Kass vo svojom veľmi kritickom článku nabáda demokratov, aby Clintonovú prinútili k odstúpeniu z prezidentských volieb. „Je skutočne Amerika tak otupená desaťročím klamstiev a cynizmu manželov Clintonovcov, že by mohla aj po oznámení FBI voliť Clintonovú?“ Píše Kass.

Americký politický systém sa podľa Kassa rúca a tento trend trvá už nejakú dobu. „Elity to tušia a sú z toho riadne vystrašené. Vzostup, plebejcov ‚Donalda Trumpa je symptómom, a nie príčinou toho všetkého, pretože pravou príčinou aj následkom je Hillary Clintonová a jej manžel Bill. To, že riaditeľ FBI James Come oznámil opätovné vyšetrovanie e-mailové kauzy len niekoľko dní pred voľbami, ukazuje, že situácia je veľmi vážna, „mieni Kass.

„E-mailová aféra“ sa vzťahuje k dobe pôsobenia Clintonovej na čele ministerstva zahraničia, kedy používala ku komunikácii nie zabezpečený „služobný“ e-mail, ale svoju súkromnú e-mailovú schránku. FBI vyšetrovala tento prípad pred niekoľkými mesiacmi a dospela k záveru, že Clintonová sa síce dopustila ľahkovážneho rokovania, ale zákon neporušila. Teraz FBI zrejme zistila ďalšie závažné informácie a rozhodla sa konať aj napriek tomu, že prezidentské voľby sa budú konať už 8. novembra.

Ako uvádza Kass, demokrati by mali po oznámení FBI začať konať a prinútiť Clintonovú k odstúpeniu z zápolenia o Biely dom. Jej miesto by potom mohol zaujať senátor za Virgíniu Tim Kaine. „Demokrati by si mali priznať, že uchádzať sa o Biely dom s kandidátom, o ktorého sa už druhýkrát zaujíma FBI, jednoducho nie je dobrý nápad,“ píše Kass a dodáva, že od 7. októbra server Wikileaks zverejnil 35 000 e-mailov z doby pôsobenia Clintonovej na čele americkej diplomacie, ktoré podľa svojich slov zmazala. A teraz by malo byť uverejnených ďalších 15 000.

„Čo keď bude Clintonová napriek tomu zvolená? Dianie v našej krajine negatívne ovplyvňuje neradostná ekonomická situácia aj chaos na Blízkom východe a teraz by ešte v jej čele mohol stať prezident, ktorého vyšetruje FBI. Pridajte k tomu následne vyšetrovanie kongresu a máme tu situáciu, ktorá pripomína udalosti spojené s odvolaním Nixona kvôli afére Watergate. Preto by bolo najlepšie, keby demokrati Clintonovú k odstúpeniu prinútili už teraz. Ukázali by tak, že je pre nich národ dôležitejší ako moc, „tvrdí Kass.

To isté by z pohľadu komentátora Chicago Tribune mali požadovať tiež spravodajské médiá. Samotná Clintonová však podľa Kassa celkom určite neodstúpi. „Bude sa držať za každú cenu, čo už napokon ukázala, keď sa pustila do šéfa FBI. Pre Hillary a jej manžela Billa bola vždy najdôležitejšia moc. Ona bude ďalej pripomínať národu, že ona sama je žena a Trump o ženách hovoril hrozné veci. Tiež jej spojenci v médiách budú hovoriť o Trumpovej misogynii a budú na neho v tomto zmysle naďalej útočiť. “

„Ľudia by si však mali uvedomiť, že Bill Clinton sám pri svojom pôsobení v Bielom dome zneužíval ženy a jeho manželka Hillary ho pritom ešte kryla. Ale priaznivkyniam ľavice to zrejme nevadí, pretože Clinton predsa sľúbil chrániť ich právo na potrat, „hnevá sa Kass a pripomína, že jeho manželka Hillary klamala americkému ľudu, keď si zrazu nemohla pri výsluchu FBI spomenúť na isté detaily. Bill Clinton sa medzitým stretol so štátnou zástupkyňou Lorretou Lynch a potom obaja tvrdili, že sa bavili o vnúčatách a golfu. A Hillary potom nebola trestne stíhaná. „To je nielen zlé a neetické, ale priamo donebevolajúce.“

„Američania teraz vidia, že v ich krajine platia dva systémy spravodlivosti. Jeden pre Clintonovú a druhý pre obyčajných ľudí. Vždy som mal podozrenie, že Clintonová využívaním súkromného e-mailu mohla posilňovať svoj vplyv, vďaka ktorému sa obom manželom podarilo vytvoriť obrovské imanie. Clintonovi pritom nikdy neboli skúsení obchodníci a nikdy nič hmatateľného sami nevyprodukovali. Neprišli so žiadnym vedeckým objavom, ktorý by im priniesol milióny dolárov. Jediné, s čím mohli obchodovať, bol ich vplyv. A k tomu zneužívali americkú vládu.“

zdroj: parlamentnilisty.cz