Ešte len desaťročný Arya Permana je pravdepodobne najťažším dieťaťom sveta. Váha chlapca z Indonézie atakuje 200 kilogramov. Lekári jeho blízkych varujú.
Morbídna obezita chlapcovi zabraňuje mnohé aktivity a napriek tomu, že je stále pomerne pohyblivý, jeho telo trpí. Syn farmárov z ostrova Jáva tak dostal od odborníkov jasnú odpoveď na jeho aktuálny fyzický stav. Ak okamžite nezačne s prísnou diétou, hrozí mu upchatie ciev a na poplach bije aj srdce.

Obyčajný chlapček s normálnou váhou

V pôrodnici chlapec vážil 3,8 kilogramu, čiže toľko, ako priemerné novorodeniatko. Po dvoch rokoch však váha začala extrémne pribúdať a hoci si rodičia mysleli, že je zdravý a len mu chutí, opak bol pravdou. Po nástupe do školy už nestíhali mu kupovať nové šaty a chlapcov apetít prekonal aj hlad o 5 rokov starších chlapcov.

Prejedanie dokonca viedlo až k tomu, že Arya prednedávnom prestal chodiť do školy. Nevládze chodiť a navyše by mal problém pohodlne obsedieť v malej stoličke za lavicou. Aj preto rodičia a blízki platia súkromnej učiteľke, ktorá ho navštevuje v ich dome.

Šikovný študent

Podľa jej slov je Arya veľmi šikovný a nadaný chlapec. Má výbornú pamäť a v časoch, kedy chodil do školy vždy patril k najlepším žiakom v rámci svojej triedy. A práve ku kamarátom sa túži vrátiť.

„Chcem byť znovu chudý,“ hovorí chlapec, no v jeho hlase nepočuť detskú radosť. Cítiť v ňom skôr bolesť a beznádej.

Prvým krokom k návratu do normálneho života má byť diéta v podobe hnedej ryže a ovocia. Aj to len trikrát denne. Predtým jedával aj päťkrát a zakaždým si vypýtal ešte aj „dupľu“. Navyše začal s ľahkými cvikmi. Rodičia aj blízki veria, že svoj boj s nadváhou vyhrá.

Video