Vo veku 91 rokov zomrel známy slovenský herec Ladislav Chudík. Patril medzi herecké legendy. Divákov si získal svojou nesmiernou charizmou a skromnosťou zároveň. Miloval svoju rodinu, svojich priateľov, ale aj svoju prácu. Bola pre neho druhou láskou.

Smrť známeho herca pre Aktuality.sk potvrdila hovorkyňa Slovenského národného divadla Natália Dongová. Informáciu priniesla RTVS.

„Ležal v nemocnici dva mesiace. Jeho chronický stav bol vážny. Dnes sa náhle zhoršil. Pacient zomrel napriek veľkej snahe lekárov na srdcovo-pľúcne zlyhanie,“ povedala pre Aktuality.sk hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.

V minulosti skončil v nemocnici niekoľkokrát. V lete 2005 ležal 43 dní v petržalskej Nemocnici svätého Cyrila a Metoda, kde sa podrobil operácii po komplikovanom zápale brušnej dutiny a zlej priechodnosti čriev.

Vyše mesiaca prijímal len umelú výživu. V októbri ho hospitalizovali opäť s rovnakými ťažkosťami.

Vzťahy so ženami

Ladislav Chudík bol ešte okolo tridsiatky starým mládencom.

„Vážny vzťah som mal len so svojou ženou Helenou. Osem rokov sa liečila u gynekológa. Uvažovali sme o adopcii, dokonca moja mama v detskom domove vyberala dieťa. Nakoniec z toho však zišlo. Nejako som sa podvedome bránil tomu, že aj keď môžem splodiť dieťa, budem mať cudzie,“ povedal pred tromi rokmi pre Nový Čas najbolestnejšie tajomstvo svojho života.

V dokumente Českej televízie priznal, že bol dlhé roky ženatý s duševne chorou ženou. Musel sa často sťahovať a mal spor s bytovou mafiou. Tá ho pripravila o peniaze aj nervy. Kvôli žene emigroval do Rakúska. Dlho tam však nežil.

V čase, keď chodil na natáčanie seriálu Nemocnica na okraji mesta, jeho manželka dostala mozgovú príhodu. Zlý zdravotný stav manželky niesol psychicky veľmi veľmi ťažko. Problémy vyvrcholili rozvodom. Neskôr si vzal za ženu právničku Alenu.

Herec umrel v manželkinej a dcérinej prítomnosti

Umelec bol hospitalizovaný s diagnózou zápal pľúc od 7. mája. „Spočiatku sa ho darilo liečiť, skutočne to vyzeralo, že sa z toho dostal, ale stále tam boli nejaké rezíduá. Do tretice sa to rozbehlo, keď bol na doliečovaní,“ uviedla pre TASR hercova manželka Alena Chudíková. „Zle sa mu dýchalo, nemal tú silu sa z toho dostať. Umrel v mojej a dcérinej prítomnosti, držali sme ho za ruku, aj sme sa za všetkých rozlúčili.“

Divadelný a filmový herec, recitátor a pedagóg Ladislav Chudík odišiel do hereckého neba niekoľko minút pred 16.00 h. „Možno ho tam čaká veľa ľudí, kolegov. Už aj predtým pár dní mal také rôzne akoby vidiny, rozhovory,“ priblížila posledné chvíle umelca, ktorý stvárnil v divadle aj vo filme veľké množstvo postáv.

„Stále tomu neverím, lebo je to príliš čerstvé na to, aby som si zvykla na tú predstavu… Keď máte niekoho radi, tak aj keby mal 130 rokov, budete mať ťažký pocit, že s tou osobou už nebudete môcť prehovoriť.“

Posledná rozlúčka s maestrom Chudíkom sa podľa slov jeho manželky bude určite konať v SND, v ktorom pôsobil 71 rokov. Na doskách Činohry SND v predstavení Tančiareň stál dokonca aj v deň svojich 90. narodenín.

„Je to dôstojné miesto a je tam aj dosť priestoru, aby ľudia prišli a mohli sa s ním rozlúčiť. Nakoniec, to bola jeho pracovňa, kde najdlhšie pôsobil, ktorú on ctil a do ktorej rád chodil. A myslím si, že tam aj nechal svoje stopy pre budúcnosť,“ dodala Alena Chudíková.

Veľký herec a človek

Na úmrtie významného slovenského umelca reagovala pre TASR jeho kolegyňa Eva Krížiková. „Človek neráta s takým niečím, pretože z neho som mala pocit, že on ešte bude hrať. Držal sa perfektne, lenže prišla choroba a Laco odišiel ako 91-ročný, úctyhodný čas, ešte donedávna naozaj hral,“ uviedla popredná divadelná a filmová herečka na margo kolegu, ktorý jej pred rokom prišiel osobne zablahoželať, keď odhaľovali na bratislavskom Filmovom chodníku slávy pamätnú dlaždicu Evy Krížikovej.

„Táto správa ma trošku zasiahla, vyhodila z rytmu bežného dňa, bol mi to človek blízky. Síce som vedela, že je v nemocnici, ale nerátala som s tým. Nie som schopná viac hovoriť,“ priznala Eva Krížiková. „Bol to veľký herec a veľký človek, inteligentný, vzdelaný a bol vynikajúci kolega, dokonca jedno obdobie nám aj šéfoval. Samé pozitíva by som mohla hovoriť. Vo všetkých postavách bol vynikajúci, patril medzi špičky, ktoré sme mali,“ uzavrela dlhoročná členka SND, ktorá si nezabudnuteľného herca pripomenie dnes večer filmom Kapitán Dabač.

Psychologickú vojnovú drámu režiséra Paľa Bielika z roku 1959 mimoriadne zaradila do svojho vysielania verejnoprávna Jednotka.

Minister kultúry

Herec Ladislav Chudík študoval na gymnáziu v Kremnici, na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a na dramatickom oddelení Štátneho konzervatória v Bratislave. V rokoch 1944-1946 a od 1951 bol členom (1963-1966 aj šéfom činohry) SND. V rokoch 1946-1951 bol členom činohry Novej scény v Bratislave.

Od roku 1949 bol pedagógom na bratislavskom konzervatóriu. V rokoch 1989-1990 sa ujal funkcie ministra kultúry.

V roku 1968 na určitý čas emigroval do Viedne, ale vrátil sa späť do vlasti. Stal sa uznávaným a veľmi populárnym hercom na Slovensku, aj v Česku.

Jeho tvorba, vyvíjajúca sa v úzkom spojení s umeleckým prednesom predstavuje vrchol moderného slovenského herectva. Vynikal schopnosťou vykresliť popri vonkajšom aj vnútorný portrét postavy, a detailne ovládal javiskovú reč.

V rozhlase vytvoril rad hereckých postáv, účinkoval aj ako recitátor. Spočiatku hral romantických hrdinov, neskôr charakterové postavy. Z množstva jeho televíznych úloh patrí k najúspešnejším postava primára Sovu v seriáli Nemocnice na okraji mesta (1982).

V posledných rokoch stvárnil úlohu vyšetrovateľa vo filme Jana Hřebejka Kawasakiho ruža (2009).

zdroj: aktuality.sk