V roku 2003 upozorňovali v Prievidzi členovia okresnej rady Smeru, že ich šéf, poslanec NR SR, Vladimír Jánoš manipuluje so straníckymi peniazmi, nepriznáva sponzorské dary a míňa ich na vlastné účely. Takmer všetci Jánošovi v okrese vyslovili nedôveru. Celú vec riešil aj vtedajší generálny manažér Smeru Igor Federič. Jánoš zostal vo funkcii, kritikov povyhadzovali.

Na zasadnutí okresnej rady v Prievidzi koncom augusta 2003 sa šiesti členovia tejto organizácie podpísali pod vážne obvinenia na adresu Jánoša. Stojí v nich napríklad to, že zatajoval peniaze, ktoré strane prišli a svojvoľne s nimi nakladal. V dokumente, ktorý máme v redakcii, sa píše, že samotný Jánoš priznal peňažné dary až potom, čo o týchto peniazoch informovali okresnú radu sponzori. „Máme zato, že uvedená skutočnosť napĺňa skutkovú podstatu trestného činu sprenevery,“ píše sa v zápisnici rady. Na základe týchto informácií piati zo šiestich členov vyslovili Jánošovi nedôveru.

Federič potrestal kritikov?

Zaujímavé je však to, čo sa dialo potom. Celá vec sa totiž dostala na stôl generálnemu manažérovi Smeru, súčasnému šéfovi Úradu vlády, Igorovi Federičovi. Ten mal kvôli podozreniam zvolať stretnutie v Bratislave. „Tam sa rozhodlo, že Jánoš bol ponechaný a ja som skončil,“ povedal nám Ján Lacko, jeden z pätice tých, ktorí vyjadrili Jánošovi nedôveru.

Fico podržal Jánoša?

O pozícii okresného šéfa rozhoduje podľa stanov Smeru predsedníctvo na návrh predsedu strany. Jánoš podľa svojho kritika vďačí za zotrvanie vo funkcii práve Robertovi Ficovi. „Áno, predseda strany menuje aj odvoláva okresných šéfov,“ dodal Lacko, ktorý bol záverom vedenia strany sklamaný. Ešte ďalej zašiel ďalší bývalý člen rady Jozef Žulko. „Ututlalo sa to a nás vyhodili. Išlo o to, že za peniaze druhých robil propagáciu sebe, aby sa dostal do parlamentu,“ spomína si.

Poslanec: Klamú

A čo na to Jánoš a strana Smer? Poslanec obvinenia odmieta a tvrdí, že sú to klamstvá jeho nepriateľov. Povedal nám, že o pár dní nato, ako sa podpísali pod obvinenia, zasadli znova a názor zmenili s tým, že sa to nezakladá na pravde. „Vôbec neviem o tom, že by som niečo poprel,“ reagoval na to Lacko. Oslovili sme aj dvoch bývalých členov okresnej rady, ktorí sú dodnes v strane Smer, ich výpovede sa zhodovali so slovami poslanca Jánoša.

„Žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že by okresný predseda strany v Prievidzi Vladimír Jánoš spreneveril akékoľvek peniaze v súvislosti s financovaním strany, sa nepotvrdili, a preto ani voči nemu nemohla byť vyvodená zodpovednosť,“ reagoval včera bývalý manažér Federič cez hovorkyňu Smeru Katarínu Kližanovú-Rýsovú.

Zápis s mimoriadneho rokovania okresnej rady dňa 26.8. 2003

Zo zápisnice: Ponúkame vám najpodstatnejšie výňatky zo zápisnice a z dôvodovej správy, na ktorých sa v roku 2003 uzniesla okresná rada Smeru v Prievidzi.

Autor: Plus JEDEN DEŇ