Experti na zdravie preskúmali ich stravovanie a životný štýl a následne učinili šokujúci objav.

Podľa súčasnej štúdie publikovanej v Žurnále príčin a kontroly rakoviny (Journal of Cancer Causes and Control), sú Amišovia v Amerike najzdravšou komunitou ľudí.

Zároveň sú jediní, medzi ktorými sa súčasnosti nevyskytuje jediný prípad rakoviny. Ako to títo ľudia dokázali?

Čo zistili vedci z Ohio o Amišoch

Vedci z Univerzity v Ohio preskúmali, ako uvedená komunita žije. Prišli na to, že vôbec nevyužívajú výdobytky „modernej“ medicíny, žijú tradičným životom a napriek tomu zdravím priam prekypujú.

Čo sa týka rakoviny, tak okrem ojedinelých prípadov (zaznamenaných v minulosti) ňou takmer nikdy netrpia.

To isté platí o mnohých ďalších civilizačných ochoreniach ako sú cukrovka, obezita či dnes tak rozšírené alergie a iné autoimunitné ochorenia.

Vedci sa preto zamerali na ich spôsob života, o ktorom predpokladajú, že by mohol byť príčinou absencie uvedených ochorení.

Kľúče Amišov ku zdraviu

Život Amišov sa vyznačuje nasledovnými charakteristikami:

1. Zdravá strava

Výskumníci prišli na to, že Amiši konzumujú jedine čerstvú, prirodzenú a zdravú stravu, ktorú si sami dopestovávajú.

Ich potraviny sú tak omnoho výživnejšie, majú vyšší obsah vitamínov, enzýmov, minerálov a ďalších pre organizmus dôležitých látok.

2. Absencia toxínov

Amiši nefajčia, nepijú alkohol a žijú zväčša v neznečistenom vidieckom prostredí.

Vyvarujú sa tak najčastejším toxínom, ktorý bežný človek v civilizovanom svete do seba prijíma.

3. Ťažko fyzicky pracujú

Ťažká práca v poľnohospodárstve, na stavbách a celkový dostatok pohybu zabezpečuje, že sa v ich tele tvorí v adekvátnom množstve veľmi dôležitý antioxidant glutatión.

Ide o mocný antioxidant, ktorý nie je možné príjmať v strave, pretože sa v žalúdku rozloží.

Jediný spôsob, ako ho získať je tak, že si ho telo musí samo vyrobiť. K tomu však dochádza jedine počas svalovej aktivity.

Navyše, pohyb je jedinou aktivitou, ktorá dokáže zabezpečiť správne prúdenie lymfy. Tá odvádza z tela škodliviny a odpadové látky metabolizmu.

Záver

Vedci sa domnievajú, že uvedené 3 piliere ich životného štýlu vedú u Amišov k tomu, že sa im vyhýbajú mnohé závažné ochorenia, vrátane rakoviny.

Pestovanie a konzumácia vlastných bio potravín ako sú ovocie, zelenina, mliečne a mäsové výrobky tak dáva úplne nový rozmer snahám o dosiahnutie trvalého zdravia.

zdroj: domacaliecba.sk