Už nemuseli byť na svete! Školáčky vydesili celé svoje okolie spoločným pokusom o samovraždu. Stret­li sa ráno pred cestou do školy a namiesto na vyučovanie išli k jednej z nich domov.
A tam dospeli k osudnému rozhodnutiu, z ktorého mrazí. Lucia (16), Patrícia (14) a Kristína (14) pojedli smrteľné dávky liekov a zapili ich alkoholom. Štvrtá kamarátka Nikolka (14) našťastie lieky neužila. Keď videla, že jej kamarátky upadajú do bezvedomia, privolala záchranku. Vďační rodičia jej so slzami v očiach ďakujú za záchranu ich dcér. Ak by totiž zaváhala len o pár minút, dievčatá by nemali šancu prežiť.

Z ich skutku sú vydesení rodičia, kamaráti, učitelia aj susedia v mestskej časti Martina – Tomčanoch. O takomto desivom spoločnom pokuse o samovraždu zatiaľ nepočul nikto. Štyri kamarátky zo základnej školy sa stretli skoro ráno. Nešli však ani do školy, ani do areálu. Zamierili k Lucii (16) domov. „Videla som ich ísť o štvrť na desať do domu. A o trištvrte hodiny tu už húkali záchranky,“ vraví šokovaná suseda.

Lieky zapili alkoholom

Dievčatá pojedli psychiatrické lieky, jedným z nich bol Medrol, a zapili ich alkoholom. Detský organizmus skolaboval okamžite a jedna po druhej upadali do bezvedomia. Našťastie sa spamätala jedna z nich – Nikolka. „Hovor na tiesňovú linku sme prijali o desiatej hodine dopoludnia. Dve 14-ročné dievčatá boli prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti a jedno 16-ročné na ARO v nemocnici v Martine,“ informoval hovorca záchranárov Jozef Minár. Ak by Nikolka zavolala záchranku o desať minút neskôr, kamarátky by boli mŕtve.

Spolužiakov dievčat správa o tom, že dievčatá skoro zomreli, vydesila. „Takto to nemali riešiť. Ak ich niečo trápilo, mali to radšej niekomu povedať,“ zhoduje sa väčšina z nich. Detská školská psychologička pripustila, že mohlo ísť aj o neuváženú frajerinu a deti podcenili účinok tabletiek. Dievčatá boli pritom v škole známe ako veselé a neproblémové.

Najťažší šok pre rodičov

Mama jedného z dievčat Jana (35) sa zrútila. „Moja dcéra mi povedala, že chcela spáchať samovraždu a že svoj čin neľutuje,“ hovorí so slzami v očiach. „Trpí depresiami už rok, aj kvôli ťažkej rodinnej situácii chodíme k lekárke. Hneď sme doma začali veci riešiť tak, aby sa mohla vrátiť do iného prostredia. Ďakujem Nikolke za záchranu života mojej dcéry,“ hovorí zronená matka.

Dievčatá o život bojovali v martinskej nemocnici do stredy. Po tom, ako ich stav stabilizovali, ich hospitalizovali na psychiatrickom oddelení. „Sme šokovaní. Toto si história našej školy nepamätá,“ povedala riaditeľka Súkromnej základnej školy pre žiakov s vývinovými poruchami učenia Ľubica Hlavatá. Prípadom sa zaoberá aj polícia.

Viac detí sa v samovražde podporí. Miron Zelina, psychológ a pedagóg

– Stúpa počet detí, ktoré takéto niečo urobia. Začína to na jemných formách sebapoškodzovania, ako je rezanie si do kože, či vytrhávanie vlasov, a končí sa to až samovraždou. Tie deti nevedia presne povedať motív svojho činu. Celkovo sa dá povedať, že im chýbajú zábrany a pud sebazáchovy. Agresia sa v poslednom období zvyšuje, môže byť za tým beznádejnosť či protest. Práve v období puberty sú deti frustrované. Riešia, čo bude ďalej s ich životom, čo budú robiť, a vyjde im z toho, že sa neoplatí žiť.

A keď sa ich dá dokopy viac, posilnia sa v tomto pocite a potom sú odhodlanejšie. Nie je to len o osobnosti dieťaťa. Vplývajú tam spoločensko-kultúrne faktory. Aj v minulosti boli deti týrané a chudobné, ale toľko prípadov sebapoškodzovania a samovrážd sme neevidovali. Jedinou prevenciou je zmena školského systému. S deťmi sa treba rozprávať o tom, čo prežívajú a otvorene o všetkom hovoriť. Nepodceňujte deti, že sú ešte malé a nič nevedia. Všetko s nimi preberajte, doma, v škole i v médiách.

zdroj: aktuality.sk

Čo je skutočnou príčinou takýchto zúfalstiev?

Je verejne známe, že približne 10% občanov nemôže mať prácu, majú jednoducho smolu, pretože takto sú vytvorené životné podmienky pre občanov po revolúcii 1989. Nie všetci občania sú inteligenčne na rovnakej úrovni a nie všetci občania si dokážu emočne regulovať svoje správanie, nie všetci občania sa dokážu 100%-ne orientovať v takto zdevastovanom životnom a sociálnom prostredí. Vznikajú tak logicky prípady občanov, ktorí sa ocitnú na ulici. To už je posledné štádium zúfalstva. V takomto stave slabší jedinci nie sú schopní postaviť sa na lastné nohy, pretože toľko prekážok, ktoré pred sebou majú jednoducho nevedia preskočiť. Čo je teda skutočnou príčinou zúfalého stavu občanov, ktorí páchajú denno denne samovraždy zo zúfalstva?

Čoraz častejšie sa medzi občanmi hovorí o genocíde.

WIKIPÉDIA: Genocída alebo genocídium je čiastočné alebo úplné vyvraždenie skupiny osôb alebo jej ťažké duševné či telesné poškodenie s cieľom zničiť ju, zvyčajne z náboženských, rasových, jazykových, národnostných, niekedy aj kultúrnych či politických príčin. Známa je napríklad genocída židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny. Je tým najťažším zločinom proti ľudskosti. Podľa medzinárodného práva je genocída nepremlčateľný medzinárodný zločin.

Na genocídu sa vzťahuje Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídy (1948) a Dohovor o nepremlčateľnosti vojnových zločinov proti ľudskosti (1968). Podľa týchto dohovorov je genocída akýkoľvek z nasledujúcich činov, ak sú páchané s úmyslom zničiť národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu:

c) úmyselné uvedenie ktorejkoľvek národnej, rasovej, etnickej, alebo náboženskej skupiny do takých ekonomckých a sociálnych životných podmienok, ktoré vedú k jej čiastočnému, alebo úplnému fyzickému zničeniu.

Pýtame sa na názor občanov, čo si myslíte?

Príčinou zúfalého stavu občanov, páchajúcich samovraždy je:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

[divider]

Myslíte, že na Slovensku máme ekonomickú a sociálnu genocídu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Video: Alojz Hlina, dňa 27.3.20013 v NRSR pripustil že na Slovensku je dnes páchaná genocída.